$
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט" - צריפין הדור הבא: ממחנה צבאי לפארק טכנולוגי

לקראת הפינוי הצפוי של בסיס צריפין בעוד כשנתיים, רשויות ראשון לציון ובאר יעקב כבר סיכמו עם המינהל על ייעוד הקרקע. ראשון לציון צפויה להקים פארק טכנולוגי ענק ובאר יעקב תכפיל את מספר יחידות הדיור במועצה

הבסיס הצבאי צריפין, המשתרע על 1,400 דונם בקרבת ראשון לציון ובאר יעקב, צפוי להתפנות אל עיר הבה"דים שבנגב בעוד כשנתיים. "כלכליסט" מציג לראשונה את התוכנית שמקדם בימים אלו מינהל מקרקעי ישראל, אשר בה ייקבע כיצד תתחלק הקרקע בין שתי הרשויות השכנות.

 

ראש עיריית ראשון לציון דב צור מסביר ששטח המחנה טרם שויך לרשות מוניציפלית, וועדת הגבולות של משרד הפנים היא שתאשר את חלוקת האזור. עד כה הגיעו שתי הרשויות המקומיות להסכמה עקרונית (המוצגת במפה) באשר לחלוקת השטח וייעודיו השונים, שלה שותפים גם מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון.

 

 

יוקם פארק טכנולוגיה רפואית

 

על פי התוכנית המוצעת, 840 דונם משטח המחנה הצבאי יסופחו לראשון לציון וכ־560 דונם יסופחו לבאר יעקב. רוב שטחי התעסוקה המתוכננים על שטח המחנה ייבנו בראשון לציון. מדובר בכ־1.2 מיליון מ"ר בנוי לתעסוקה, שעל פי המפה נושקים לבית החולים אסף הרופא מצפון ומדרום. בשטח זה תקדם עיריית ראשון לציון פארק לטכנולוגיות רפואיות מתקדמות. בשלב ב' של התוכנית צפויה גם באר יעקב לספח אליה שטחי תעסוקה בהיקף של כ־300 אלף מ"ר ועוד כ־500 אלף מ"ר, שאינם כלולים כיום בשטח המחנה.

 

שטחי המגורים המתוכננים על אדמות צריפין יחולקו גם הם בין שתי הרשויות. בראשון לציון יכללו התוכניות 7,000 יחידות דיור בשלב הראשון, מתוכן 6,600 יחידות דיור בבנייה רוויה (בניינים) ועוד כ־400 יחידות דיור צמודות קרקע בסמוך לשכונת נווה הדרים. בבאר יעקב יכללו התוכניות 10,000 יחידות דיור, מתוכן 4,200 יחידות דיור בבנייה רוויה מתוכננות בשלב הראשון של התוכנית ובשלב השני 5,800 יחידות דיור נוספות, כולן מצפון לכביש 4313 ובסמוך למושב תלמי מנשה.

 

מאזנים בין מגורים לתעסוקה

 

בשלוש השנים האחרונות התנהל מאבק בין המינהל לרשויות בנוגע לייעוד השטח שתקבל כל רשות. ראשון לציון נאבקה על סיפוח שטחי תעסוקה לתחומה. צור מסביר כי המחסור האקוטי בשטחי התעסוקה בראשון לציון פוגע בעיר מבחינה כלכלית וחברתית, "60% מתושבי ראשון לציון עובדים מחוץ לעיר. ההיקף של שטחי התעסוקה בעיר הוא 2.4 מיליון מ"ר, לעומת כ־11.1 מיליון מ"ר בתל אביב.

 

"כשתושב עובד מחוץ לעיר, ההוצאות שלו נכנסות לכיס של עירייה אחרת. בזכות כביש 431 ראשון לציון הפכה נגישה,

ואין סיבה שהיא לא תהפוך למתחרה ראויה של מתחמי תעסוקה ענקיים", אומר צור. לדברי ראש המועצה המקומית באר יעקב ניסים גוזלן, "כיום כוללת המועצה כ־3,300 בתי אב ועוד כ־5,500 יחידות דיור בבנייה. התוכנית לפינוי צריפין צפויה להכפיל את מספר יחידות הדיור בבאר יעקב".

 

גוזלן מוסיף כי באר יעקב הסכימה לקבל אליה את מרבית שטחי המגורים כדי להקל על מצוקת הדיור בארץ, אך בתמורה מינהל מקרקעי ישראל התחייב לספח למועצה בעתיד שטחים למטרת תעסוקה ומסחר.

 

ועדת הגבולות של משרד הפנים צפויה לאשר את חלוקת השטח בחודשים הקרובים. במקביל, צפוי להיסגר המכרז לבחירת חברת הבנייה והתפעול של קריית ההדרכה בנגב, שם ייבנה משכנו החדש של הבסיס הצבאי. לפי ראש מועצת באר יעקב, פינוי מחנה צריפין מתוכנן לשנים 2013 ו־2014, ובהתאם יחלו ראשל"צ ובאר יעקב בשיווק הקרקעות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x