$
נדל"ן

תמ"א 38: גם חיפה משתלמת

בניין ראשון בעיר ייהרס וייבנה מחדש במסגרת סעיף 2 לתמ"א 38. הדיירים יקבלו תוספת ניכרת

דותן לוי 10:3811.04.11

פרויקט ראשון לפי תיקון מספר 2 לתמ"א 38 צפוי לקום במרכז הכרמל בחיפה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בבניין הממוקם ברחוב שדרות הנשיא 112, בסמוך לגן האם ולמרכז פנורמה. המבנה הקיים בן שתי הקומות ושמונה הדירות צפוי להיהרס במסגרת הפרויקט, ובמקומו יקום בניין חדש בן חמש קומות ו־14 דירות.

 

ארבעה דיירים שמחזיקים בדירות בשטח של 80 מ"ר יקבלו תוספת של 25 מ"ר וכן מרפסת חדשה, מחסן וחניה, וארבעה דיירים נוספים שמחזיקים בדירות חדר וחצי בשטח של 25 מ"ר יקבלו דירות בשטח של 38.5 מ"ר וכן מרפסת שמש, חניה ומחסן. בשלוש הקומות החדשות מתכננים היזמים - חברת אלונים - שש דירות חדשות, מתוכן שתי דירות פנטהאוז.

  

הבניין בשדרות הנשיא 112 בחיפה. מיקום אטרקטיבי הבניין בשדרות הנשיא 112 בחיפה. מיקום אטרקטיבי צילום: גיל נחושתן

 

לדברי עו"ד קרן כהן־בלחרסקי, המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית וייצגה את הדיירים בפרויקט, במקרה זה ההחלטה על ביצוע תמ"א 38 לפי תיקון 2 לחוק התקבלה לאחר שבמשך כשנתיים התנהל עם היזמים משא ומתן לביצוע תמ"א 38 במתכונת רגילה, אלא שמיקום הבניין על צלע הר הקשה על תוספת זכויות הבנייה והחניות, כך שלאחר שאושר התיקון לחוק בפברואר 2010 הוחלט להסב את הפרויקט למתכונת החדשה.

 

עד כה נחתמו פרויקטים בודדים בלבד לתמ"א 38 לפי תיקון 2, בעיקר ברמת גן, בין היתר בשל היעדר כדאיות כלכלית להריסת המבנה ובניית מבנה חדש לחלוטין, הכולל גם עלויות של שיכון הדיירים לאורך תקופת הבנייה בדומה לפינוי־בינוי. נקודה זו בולטת עוד יותר בחיפה שבה מחירי הדירות נמוכים יותר, אך במקרה של הבניין בשדרות הנשיא, הפרויקט מתאפשר רק הודות למיקומו האטרקטיבי ולמחירי הדירות הגבוהים יחסית באזור זה. דירות מיד שנייה בשטח של כ־80 מ"ר נמכרות כיום בכ־1.6 מיליון שקל ולאחר הבנייה צפויות להימכר סביב 2.5 מיליון שקל, ומחיר דירות הפנטהאוז צפוי לעמוד על כ־3 מיליון שקל.

 

היוזמה שהובילה להוספת תיקון 2 לחוק התגבשה כדי לאפשר לחזק מבנים במקרים שבהם לא ניתן לבצע פינוי־בינוי, אם בגלל חוסר מקום לבנייה נוספת שתכסה את העלויות בשל התנגדות העירייה, או אם הבניין המיועד רעוע מדי וחיזוקו אינו אפשרי. שיקול נוסף הוא שבניין חדש יהיה חזק יותר מבניין שבו תוספת החיזוק חוברה כטלאי על טלאי לבניין קיים, וניתן יהיה להתגבר על היבטים הנדסיים של תוספת מקומות חניה ומעלית. בנוסף, הדיירים מקבלים בניין שערך הדירות בו גבוה מהבניין הישן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x