שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

ויש גם סכנות: להתרחק מאזורי הספר, לבדוק היטב את השוכרים

במקומות חלשים כלכלית בגרמניה ישנם נכסים מסחריים המניבים תשואה שנתית של 10%, אבל לדעתו של מיקי גנור, "אלה נכסים שכדאי להתרחק מהם

שי פאוזנר 12:1902.06.10

למרות הנתונים המעודדים השקעות בנדל"ן מניב בגרמניה, ישנם כמה נושאים שמסכנים את המשקיע במדינה. די להיזכר בקריסתה המהדהדת אשתקד של רשת בתי הכלבו קרשטדט (Karstadt), שב־2009 גלגלה מחזור של 4.1 מיליארד יורו ולמרות זאת הותירה 91 בעלי נכסים במדינה בבעיה גדולה. מוטי סלע, מנכ"ל

אשטרום, מסביר: "צריך לזכור שבנדל"ן אין השקעה לא מסוכנת. לכן אני שם דגש על השוכרים. אני מחפש עיר בדירוג גבוה מבחינה סוציו־אקונומית ובודק את השוכר שלי, מבצע הערכות פנימיות של החברה שלו ולפי זה מחליט אם להשקיע".

 

לדברי מיקי גנור, במקומות חלשים כלכלית בגרמניה ישנם נכסים מסחריים המניבים תשואה שנתית של 10%, אבל לדעתו, "אלה נכסים שכדאי להתרחק מהם. לרוב הם מסוכנים ויש להם סיפור רקע בעייתי". גנור ממליץ להשקיע רק בערים היציבות: "בשאר האזורים רואים הרבה הגירה שלילית והשוק שם מסוכן".

 

שלמה זהר מעריך כי "שוק המשרדים בגרמניה סובל מעודף שטחים. שם המשחק בו הוא הדייר. אם זה בניין שמושכר לטווח ארוך, לדייר טוב עם חוזה טוב, זה כדאי. אם מדובר בדיירים לחוזים קצרים, זה מסוכן מאוד. התחום המסחרי קצת יותר בטוח, בעיקר במרכזי הערים הגדולות. שם המשחק בו הוא הלוקיישן. מחוץ לערים יש סיכון גבוה כיום גם בשוק המניב".

 

עם זאת, עדי קייזמן, מנכ"ל IDO גרופ, מוסיף: "אני כמעט לא יכול להצביע על סיכון ברכישה של דירות בברלין. 85% מתושבי בברלין חיים בדירות שכורות, ומשנת 2006 שכר הדירה גדל בעיר ב־25% ובכמה אזורים אף ב־100%. קשה לי לראות סיכון בשוק המגורים בעיר הזאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x