נדל"ן

אריאל אטיאס: "הגיעה השעה שהקיבוצים יחזירו את הקרקע למדינה"

שר השיכון אתמול בכנס של הקרן הקיימת בירושלים: "לחקלאים יש קרקע ל־12 אלף דירות במרכז". משרד השיכון תובע חקלאים שסירבו להחזיר למינהל קרקעות שלא משמשות לחקלאות

שי פאוזנר 21:5701.06.10

"הגיע הזמן להשיב את הקרקע החקלאית לרשות המדינה לטובת הציבור כולו, הזוגות הצעירים ולטובת המגזר החקלאי עצמו", כך תקף אתמול שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס את המגזר החקלאי בכנס של הקרן הקיימת לישראל בירושלים.

 

דברים דומים אמר אטיאס בראיון בלעדי שיתפרסם ביום ראשון

הקרוב במוסף הנדל"ן המיוחד של "כלכליסט", שבו חושף אטיאס את התוכניות שלו לתחום הבנייה בישראל. אטיאס האשים את החקלאים בסירוב לסייע למדינה ואמר, "אחד מהחסמים המרכזיים ומהעיכובים המשמעותיים לשחרור קרקעות והגדלת ההיצע של קרקעות לבנייה הם קרקעות המדינה שנמסרו לידיהם המסורות של אנשי המגזר החקלאי. מדובר באנשים בעלי זכויות מרובות ששמרו על הקרקעות, עיבדו אותן ותרמו תרומה חשובה למשק ולחברה הישראלית, אך כעת הגיע הזמן שישיבו את הקרקע".

 

"להוריד את מחירי הדירות"

 

"היצע הקרקעות הוא בעל חשיבות להורדת מחירי הדירות, אך הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל לבדה לא תפתור את המחסור בהיצע. אנחנו משווקים קרקע מתוכננת. הרפורמה לא מאשרת תוכניות חדשות, אלא קרקעות בתוכניות שיצאו בשנים הקודמות. חלק חשוב בפתרון הוא הפשרה לבנייה של קרקע חקלאית", אמר אטיאס.

 

"נוציא את הקרקע למכרז"

 

"יש למדינה קרקע חקלאית ל־12 אלף יחידות דיור באזור המרכז. לא פחות. אף על פי שבעבר ההסכם עם החקלאים היה שכאשר הם מפסיקים לעבד את הקרקע היא חוזרת למדינה, הלכנו לקראתם והצעתי לחלקם לרכוש 20% מהקרקע בתשלום מלא בפטור ממכרז, כדי להימנע מללכת לבתי משפט. הם בדרך כלל לא מסכימים", גילה אטיאס בשיחה עם "כלכליסט".

 

לדבריו, "אם הם יילחמו בנו, נתבע אותם ונוציא את הקרקע למכרז לכל מי שירצה אותה. עד היום היו שלוש תביעות בתחום הזה והחקלאים הפסידו בהן. אנחנו מעריכים את התרומה שלהם למדינה, אבל אם הם בחרו לא לעבד את הקרקעות משיקולים כלכליים. הקיפאון הזה חייב להיפסק. התחלנו בתביעות כדי לשחרר את הקרקע", הצהיר אטיאס.

 

לדבריו, "הגרירה של העניין לבית המשפט מושכת זמן וגורמת לעיכובים, אולם החקלאים צריכים להחליט אם הם הולכים על המקל או על הגזר, אם ללכת לערכאות משפטיות מולנו או לקבל עכשיו את ההצעה לזכויות בכחמישית מהקרקעות, הכל בכפוף לאישור בתי המשפט".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x