$
נדל

מחיר ההתנגדות: כך פועלים קבלנים ויזמים כדי לטרפד התנגדויות לבנייה

שני חברי מועצת זכרון יעקב התנגדו לתוכנית בנייה של שתי חברות בנייה גדולות. לא חלף זמן רב, ומכתב מעורך הדין של החברות איים עליהם בתביעה אישית בסכום של מיליון שקל. נחשו מי ניצח?

דותן לוי 08:2213.11.08

כששני חברי מועצת זכרון יעקב, יעקב אפרים צוק וחגי מזורסקי, הגישו התנגדות לתוכנית לבניית שכונת חלומות זכרון יעקב של חברת שיכון עובדים ושותפתה אמירי גן זכרון יעקב בשנה שעברה, הם לא ציפו לתגובה חריפה כל כך של שתי החברות. הם בוודאי לא ציפו לאיומי תביעה אישית, למכתבים מעורכי דין ו"לשליחים" מטעם המועצה, שייעצו להם "כחברים" להסיר את התנגדותם - ומהר.

 

בעצם, מזורסקי וצוק לא ציפו לתגובה כלל. הם סברו לתומם שזו זכותם החוקית להגיש התנגדות להקלות שביקשו החברות לפרויקט ופורסמו בעיתונות הארצית. לדבריהם, הם הגישו את ההתנגדות גם בעקבות פנייה של תושבים מתנגדים, שבאו אליהם מתוקף היותם אנשי ציבור.

 

פרויקט שכונת חלומות זכרון יעקב כולל הקמה של כ־770 יחידות דיור במבני מגורים מדורגים וכפריים בצפון־מזרח היישוב. לטענת צוק ומזורסקי, ההקלות שבקשו היזמים עשויות להכביד על התשתיות ביישוב, כגון הצורך לטפל בעומס יתר הצפוי בכבישים באזור, הצורך להרחיב את תשתית הביוב הקיימת ועוד תשתיות. נוסף על כך, הם העריכו כי לאחר שיגישו את התנגדותם, תדון בה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ובעקבות זה תתקבל החלטה.

 

לדברי צוק ומזורסקי, לאחר הגשת ההתנגדות קיבלו שניהם מכתב מהוועדה, שלפיו ההתנגדות התקבלה והבקשה להקלות נדחית. עם זאת, כחודשיים לאחר מכן קיבלו השניים עוד מכתב, שלפיו התקיים בוועדה דיון חוזר ובעקבותיו הוחלט לאשר את ההקלות ליזמים. השניים הופתעו מההליך המזורז, ופנו לוועדה בבקשה לבצע הליך תקין בנושא.

 

"אנחנו לא משחקים"

 

בעקבות פנייתם חזרה בה הוועדה והחליטה להציג שוב לציבור את תוכנית ההקלות. גם הפעם התנגדו השניים לתוכנית, התנגדות שלאחריה זומנו שניהם לשיחת שכנוע באתר המכירות של הפרויקט עם היזם המקומי ועובד המועצה הדתית, שככל הנראה מעורב בפרויקט.

 

בסיום הפגישה הבהירו השניים שלא השתכנעו ושאין בכוונתם להסיר את התנגדותם. זמן קצר לאחר מכן קיבלו השניים מכתב מעורך דין שמייצג את החברות, שבו נטען כי בעקבות ההתנגדות נגרם לבעלי הפרויקט נזק של 30 אלף שקל ליום, שהצטבר לסכום של כ־700 אלף שקל אז. את המכתב חתם עורך הדין בהודעה שהחברה בוחנת תביעה בסכום של מיליון שקל, ובסעיף המבהיר כי "במטרה לצמצם נזקים כב' נדרשים להודיע לאלתר לוועדה המקומית על זניחת ההתנגדות".

 

בעקבות זאת פנו חברי המועצה לוועדה המקומית ולמועצה, ותיארו במכתבים את מסכת הלחצים. לאחר שאישרה הוועדה את ההקלות באופן סופי, עמדו מזורסקי וצוק בצומת דרכים שבו נאלצו להחליט אם ימשיכו ויגישו ערר או שימשכו את ההתנגדות. 

 

פרוייקט חלומות זכרון. עו"ד כספי: התנגדות לתוכניות בנייה היא לגיטימית עבור כל מי שהדבר נוגע לו, או אם מדובר בתוכניות שמשפיעות על היישוב כולו" פרוייקט חלומות זכרון. עו"ד כספי: התנגדות לתוכניות בנייה היא לגיטימית עבור כל מי שהדבר נוגע לו, או אם מדובר בתוכניות שמשפיעות על היישוב כולו" צילום: נמרוד גליקמן

 

בעוד הם מתלבטים, בא סגן ראש מועצת זכרון יעקב חיים ליפא לביתו של צוק בניסיון נוסף להניא את השניים מלהמשיך בהליך ההתנגדות. בשלב זה, ובצל החששות הגוברים של השניים, הם החליטו להקליט את השיחה. עם הדברים שאמר להם ליפא, המעידים לכאורה על קשר ליזמים, נמנה המשפט: "בארוחת ערב מסוימת שבה השתתפתי שמעתי בן אדם מאוד, מאוד, מאוד בכיר מהחברה ששותפה... ושמעתי פחות או יותר את הכיוון הזה שאני אומר לך... תשמע, אנחנו לא משחקים במשחקים".

 

בהמשך, טוען צוק, כי ליפא אמר: "אני אומר לך שאתה לא מכיר את השיטות שלהם. הם עושים הכל חוקי, הכל לגיטימי, אבל הם יאכלו לך את הכבד ואת הנשמה, את הבית שלך ואת המשפחה שלך במאבקים שלהם. הבנת? והכל חוקי... הכל הם עושים בחסות החוק עם המשפטנים הכי טובים ועם יחסי הציבור הכי טובים".

 

לאחרונה רשמה הפעילות האינטנסיבית של נציגי בעלי הפרויקט "הצלחה" ראשונה, כאשר בעקבות השיחות והלחץ החליט מזורסקי להסיר את התנגדותו. זמן קצר לאחר מכן הוא פרש מהחיים הציבוריים. לעומתו, צוק מתלבט בימים אלה בנוגע להמשך דרכו, ונכון להיום טרם פרש מהמאבק. בימים האחרונים מגבשים השניים כתב תביעה נגד היזמים המעורבים בפרויקט - חברת שיכון עובדים וחברת אמירי גן זכרון יעקב - בסכום של מיליון שקל בגין הפרשה והוצאת לשון הרע.

 

זכות חוקתית

 

שיחה עם עורכי דין המתמחים בנדל"ן מעלה כי מקרים דומים לזה שהתרחש בזכרון קורים לא אחת בישראל, אם כי לא תמיד המסקנה מצביעה באופן חד־משמעי נגד היזם. "כל הרעיון בפרסום הקלה לתוכניות הוא מתן זכות ההתנגדות", אומר עו"ד זיו כספי. "התנגדות כזו היא לגיטימית עבור כל מי שהדבר נוגע לו, או אם מדובר בתוכניות שנוגעות ליישוב כולו ומשפיעות עליו. זוהי זכות שנועדה לציבור הרחב, והיא צריכה להיבחן באופן ענייני".

 

עוד הוסיף זיו: "אם חברה או יזם מאיימים על מגיש ההתנגדות בתביעה, היא עלולה להיהפך לעבירה פלילית. עם זאת, בעבר היו כמה מקרים שבהם הוגשו התנגדויות שמטרתן היתה הסבת נזק לחברות, ולכן על כל התנגדות להיבחן באופן נקודתי".

 

לדברי עו"ד יובל גלאון, מומחה לתכנון ובנייה ממשרד עו"ד שביט בר־און גלאון צין נוב יגור ושות', יש לא מעט מקרים שבהם יש מי שמשתמשים בהליך ההתנגדות שלא בתום לב כדי לעכב את התוכניות, ללא שום טענה עניינית. "המצב בפועל הוא שבגלל התור בוועדות המקומיות, די בהתנגדות פשוטה כדי לדחות את ביצוע התוכנית בכמה חודשים. בכמה מהמקרים מעדיפים היזמים לשלם ב'ויתורים' כואבים רק כדי לוותר על בזבוז הזמן".

 

מצד שני, אומר גלאון, "אדם שמגיש התנגדות מנומקת העונה על הגדרות החוק אינו צריך לחשוש מתביעות, שכן הזכות להגיש התנגדות היא זכות חוקתית". לדבריו, במשך השנים ייצג משרדו פעמים רבות גופים שהוגשה נגדם תביעת נזיקין משום שהגישו התנגדויות. כאשר ההתנגדויות הגיעו לבית משפט, הן נבחנו והתגלו כענייניות ותקניות והתביעה נדחתה. עם זאת, משרדו חווה גם מקרה הפוך, שבו חבר עירייה שחבר גם בוועדה המקומית הגיש התנגדות לתוכנית לאחר שהוועדה שבה הוא חבר המליצה לאשרה. "במקרה זה נפסק כי ההתנגדות אינה תקנית ועליו להסירה", סיפר גלאון.

 

תגובות

 

תגובתו של עודד תורג'מן, מנכ"ל אמירי גן זכרון יעקב: "אנחנו בונים את אותם בניינים כבר כארבע וחצי שנים ועד כה לא נתקלנו בהתנגדויות. הם (מזורסקי וצוק) הגישו התנגדות, אף על פי שהם גרים בקצה השני של זכרון יעקב. ההתנגדות היא מטעמם והם אינם מייצגים אף תושב, אף שהם טוענים כך. מדובר בניסיון לייצר כותרות ולעשות גלים". בנוגע למכתב שנשלח מעו"ד אומר תורג'מן: "עו"ד הסביר להם שאם יתברר שההתנגדות קנטרנית ולא מוצדקת, הם ייתבעו על הנזקים שנגרמו לנו כיזם. אם הם יתבעו - נגיש תביעה נגדית".

 

תגובת חיים ליפא, סגן ראש מועצת זכרון יעקב: "נכון, נפגשתי עם אפרים צוק פגישה חברית, כמי שיושב עמו סביב שולחן המועצה. איש לא שלח אותי לפגישה עמו, הדבר נעשה ביוזמתי, ואני חושב שעשיתי שירות טוב לו ולבני ביתו. במהלך הדיונים הרבים בפרויקט הצגנו לצוק ולמזורסקי מסמכים מטעם מהנדסת המועצה והוועדה המקומית, שמצביעים על כך שכל האישורים לפרויקט חוקיים ושמאותה סיבה גם נדחתה התנגדותם.

 

כשהגעתי לביתו של צוק, אמרתי לו שזה לא הוגן לצבור הון פוליטי על חשבון הקבלנים, ושאם הם חושבים להמשיך ולערער - כדאי שיקבלו החלטה מהירה ולא ימשכו את זה. בסיום הפגישה קיבל צוק את עצתי כחבר והודה לי".

 

תגובתו של דני ביטן, מזכיר מועצת זכרון יעקב: "סגן ראש המועצה הוא מינוי פוליטי, ואינני מתכוון לתרגם את מהלכיו. לא נכחתי בשיחה בינו לחבר המועצה, אבל מניסיוני, לעתים משפטים שנאמרים בצורה חברית מתורגמים לאיום ולהפך. הכל תלוי בטונים".

 

תגובת רפי מנת, עובד המועצה הדתית וחברת אמירי גן זכרון יעקב: "מתוקף עבודתי באמירי גן פניתי אל צוק ומזורסקי, היות שבחברה חשבנו שההתנגדות היא פוליטית נטו ולא עניינית. הזמנתי אותם לפרויקט ועשיתי להם סיור מודרך. הם דרשו להוריד שתי קומות משטח המגורים, דרישה שלדעתנו אינה רצינית ונועדה לצורכיהם הפוליטיים.

 

הטענות על איומים נגדם אינן רציניות, מדובר בהוצאת דיבה ושם רע. שלחנו להם מכתב מעו"ד, כי זו זכותנו כיזמים להגן על הפרויקט - מגיע לנו להרוויח כמה שקלים במדינה. לא ייתכן שהמנופים ייעצרו לחצי שנה בגללם. הערכנו שבבדיקת בית המשפט האמת תעלה ושהנזקים שנגרמו לנו יכוסו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x