סגור
פרויקט התחדשות עירונית
פרויקט התחדשות עירונית (SHUTTERSTOCK)

בלעדי
מנהל התכנון פולש לטריטוריה של משרד השיכון: יקים אגף התחדשות עירונית

מנכ"ל מנהל התכנון החדש רפי אלמליח מכוון לכך שהאגף החדש ילווה גם תוכניות גדולות שמקודמות על ידי יזמים פרטיים, בעוד שהרשות להתחדשות עירונית של משרד השיכון פעלה בשנים האחרונות בעיקר לקידום תוכניות ומסמכי מדיניות בשיתוף עם העיריות

מנהל התכנון מקים לראשונה אגף להתחדשות עירונית שבין היתר ייזום ויוביל תוכניות בנייה ענקיות בלב הערים, כך נודע לכלכליסט.
רפי אלמליח, מנכ"ל מנהל התכנון, החליט על הקמתו של האגף כדי להפוך את הגוף שבראשו הוא עומד לשחקן מרכזי בתחום ההתחדשות העירונית. הרקע למהלך הוא היעדים האגרסיביים שנקבעו בתוכנית האסטרטגית לדיור, על פיהם בשנים הקרובות 60% מהדירות החדשות במחוז תל אביב ייבנו בהליכים של התחדשות עירונית, ו-40% מהדירות החדשות במחוז מרכז. בגלל צפיפות הבנייה והתשתיות בלב הארץ קשה לקדם הליכים של התחדשות עירונית בסדר גודל כזה בלי גוף ממשלתי חזק.
1 צפייה בגלריה
מנכ"ל מנהל התכנון רפי אלמליח
מנכ"ל מנהל התכנון רפי אלמליח
מנכ"ל מנהל התכנון רפי אלמליח
(צילום: לע"מ)
מדובר באחד הצעדים הארגוניים המשמעותיים הראשונים שאלמליח מבצע מאז נכנס לתפקיד בחודש שעבר. אפשר לראות בצעד הזה אמירה סביבתית על פיה מנהל התכנון שם את כל כובד משקלו על בנייה בלב הערים באזורים מפותחים, לפני גלישה לשטחים פתוחים. באופן תקדימי, האגף החדש ייזום תוכניות בנייה גדולות בהליכים של התחדשות עירונית, וגם יעקוב אחר מימוש תוכניות, יפעל לפתרון חסמים ויהווה גוף מנחה לוועדות התכנון המחוזיות.
בשנים האחרונות מנהל התכנון כבר התווה מדיניות שמקנה עדיפות לתוכניות התחדשות עירונית. בשנת 2021 היו מעל ל-30 אלף דירות בתוכניות מהסוג הזה שאושרו במוסדות התכנון. ההחלטה של אלמליח נועדה כמובן להגדיל משמעותית את הכמות הזו.
האגף החדש דורך על הרגל של הרשות להתחדשות עירונית של משרד השיכון, שהוקמה בשנת 2017 ופועלת גם היא לקידום הליכי תכנון להתחדשות עירונית. אלמליח מכוון לכך שהאגף החדש ילווה גם תוכניות גדולות שמקודמות על ידי יזמים פרטיים, בעוד שהרשות להתחדשות עירונית פעלה בשנים האחרונות בעיקר לקידום תוכניות ומסמכי מדיניות בשיתוף עם העיריות.
מעבר לכך, מנהל התכנון הוא גוף גדול יותר ויכולת ההשפעה שלו על הליכים אלה רבה יותר. התקציב השנתי של הרשות להתחדשות עירונית כ-130 מיליון, ואילו של מנהל התכנון כ-400 מיליון שקל. אך אולי חשוב מכך, מנהל התכנון הוא הגוף שמתווה את מדיניות התכנון ומנחה את הוועדות המחוזיות. מתכנני המחוזות כפופים למנכ"ל מנהל התכנון. בנוסף, המנהל שייך למשרד הפנים, שכמובן מצוי בקשר מתמיד עם הרשויות המקומיות.