סגור

החל פינוי תושבי גבעת עמל - שמתבצרים בבתיהם: "בושה!"

תושבי השכונה בתל אביב, שנתונה למחלוקת משפטית מאז הקמת המדינה, התבצרו בבתיהם לקראת תחילת יישום צווי הפינוי: "לאף אחד לא אכפת שניזרק באלימות מהבית ושלא נקבל פיצוי. מבן גוריון ועד בנט, מסכת התעללות בת 74 שנה רצופה בהפרת הבטחות שלטוניות עומדת להסתיים בחרפה"

כוחות משטרה רבים הגיעו הבוקר (ב') לשכונת גבעת עמל בתל אביב, על מנת לאכוף שם את צווי הפינוי בנחלות האחרונות שנותרו בשכונה. בשעות הבוקר המוקדמות, לקראת תחילת הפינוי, התבצרו תושבים בשכונה בבתיהם, יחד עם פעילים חברתיים. המתבצרים נשמעו צועקים מהבתים קריאות "בושה". חלקם ישבו במעגלים וחיזקו אחד את השני.


כבר אתמול החלו תושבים להיערך לפינוי, ותלו שלטים וריססו גרפיטי בתוך בתיהם העתידים להתפנות, כאקט מחאה. בין היתר נתלו שלטים של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר המשפטים גדעון סער, שרת הפנים איילת שקד ושל ראש העיר רון חולדאי. מתחת לתמונותיהם נכתבו מילות מחאה כמו "מנותק", "אדיש" ו"מתחמקת". בשלטים אחרים נכתב: "עיריית תל אביב רואה מגדלים, לא תושבים".
במשטרה מסרו כי כוחותיה נערכו לפינוי יחד עם צוותים מרשות הכיבוי, מד"א, עיריית תל אביב וגופים אזרחיים נוספים, וציינו כי ייתכנו עומסי תנועה בעקבות הפעילות בשכונה. "אנחנו קוראים לתושבי המתחם להישמע להנחיות השוטרים, לשמור על הסדר הציבורי ולאפשר לקבלן הביצוע ליישם את ההחלטה השיפוטית, כאשר המשטרה תגלה אפס סובלנות לכל גילויי אלימות או סיכון כלפי מי מהנוכחים במתחם", נמסר.
3 צפייה בגלריה
פינוי מפנים שכונת שכונה גבעת עמל תל אביב משטרה משטרת ישראל מג"ב
פינוי מפנים שכונת שכונה גבעת עמל תל אביב משטרה משטרת ישראל מג"ב
שוטרי מג"ב הבוקר בגבעת עמל בתל אביב
(צילום: שאול גולן)

שכונת גבעת עמל (הסמוכה לשכונת בבלי), נזכיר, יושבה על ידי המדינה בסוף שנות ה-40 של המאה הקודמת. על אדמות השכונה היה עד מלחמת השחרור הכפר הערבי ג'מוסין. לאחר בריחת התושבים מהכפר, הושיבה שם המדינה עולים חדשים. בתחילת שנות ה-60 נמכר השטח ליזם פרטי, תוך סיכום עמו כי ידאג לדיור ראוי ובעל ערך עבור הדיירים שיפונו. במרוצת השנים, הקרקע הועברה מיזם ליזם - אולם המדינה והיזמים לא עמדו בסיכום על מתן פיצוי ראוי.
במקביל, החלו התושבים להתמודד עם תביעות חוזרות ונשנות מצד חברות פרטיות המחזיקות בקרקע יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית תל אביב, שטענו כי התושבים הם למעשה פולשים. חלק מהתושבים פונו מבתיהם ללא קבלת פיצוי הולם, ואחרים נמצאו לאורך השנים תחת איום פינוי, גם הוא ללא קבלת פיצוי. ב-2016 הוגשה תובענה ייצוגית שבה נטען כי המדינה הפרה את התחייבויותיה כלפי התושבים ששוכנו זמנית בשכונה למתן דיור קבע. התובענה הזו נחתמה באפריל האחרון.

3 צפייה בגלריה
תושב תושבים מתבצרים פינוי מפנים שכונת שכונה גבעת עמל תל אביב משטרה משטרת ישראל
תושב תושבים מתבצרים פינוי מפנים שכונת שכונה גבעת עמל תל אביב משטרה משטרת ישראל
תושבי השכונה מתבצרים בבתיהם
(צילום: תושבי גבעת עמל )

החל מאוגוסט החל להתגבש מתווה לפינוי-פיצוי מוסכם לתושבי גבעת עמל, אך למרות שהממשלה הייתה זו שקידמה אותו - הוא לא יצא לפועל. הסיבה לכך, כך טוענים התושבים, היא "שחסרה פרוצדורה להעברת הפיצוי".
בהודעה שפרסמו התושבים נמסר: "מבן גוריון ועד בנט וסער ושקד, מסכת התעללות בת 74 שנה רצופה בהפרת הבטחות שלטוניות עומדת להסתיים בחרפה. הפיצוי ישנו, אך לאף אחד לא אכפת שהתושבים ייזרקו באלימות מהבית ושלא יקבלו אותו. יש פתרון בר השגה ורק אדישות של הממשלה מנעה את המימוש שלו. ציפינו לסיום ממלכתי, מכובד והוגן בגבעת עמל על ידי ממשלת השינוי - וקיבלנו בושה, בושה, בושה".

3 צפייה בגלריה
פינוי מפנים שכונת שכונה גבעת עמל תל אביב משטרה משטרת ישראל
פינוי מפנים שכונת שכונה גבעת עמל תל אביב משטרה משטרת ישראל
שלטי מחאה שתלו תושבי גבעת עמל
(צילום: שאול גולן)

בפסק הדין מאפריל האחרון, שבו הוחלט לחתום את התובענה הייצוגית של התושבים, קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב כי המדינה הפרה את התחייבותה אליהם. על פי בית המשפט, "מדובר באקורד הסיום לפרשה קשה שליוותה את הציבוריות הישראלית החל משנת 1949 ועד היום".
השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן ציינה אז: "סיפורה של גבעת עמל הוא אולי תמצית המהות של משפט ועוני, המפגש בין אנשים החיים בעוני לרשויות, בניסיון לעמוד על זכויותיהם. אנשים החיים בעוני שפשוט לא הקשיבו להם, על אף שניסו ופנו וביקשו במשך למעלה משבעים שנה. ואולי ניתן לראות את התמצית בדבריו של סגן ראש עיריית תל אביב, מר י' רבינוביץ בישיבת מועצת העיר, בשנת 1960, כשציין: 'החומר האנושי של גבעת עמל שונה מזה של נורדיה'".