סגור

ניצחון לתושבים: העליון בהחלטה תקדימית ביטל את תוכנית הבנייה באפולוניה

כמחצית מתוכנית הבנייה היתה על שטח מזוהם של תעש. בית המשפט העליון קבע כי לפני הכנת תוכנית בנייה שחלה על שטח מזוהם, המדינה חייבת לאסוף את מלוא הנתונים על המתחם


בית המשפט העליון ביטל היום (ה') את תוכנית הבנייה באפולוניה מצפון להרצליה, בפסק דין תקדימי שישנה את הליכי התכנון במתחמים החשודים כמזוהמים.
הרכב מורחב של 7 שופטים בראשות השופט עוזי פוגלמן פסק ברוב של 6 מול 1 כי לפני הכנת תוכנית בנייה שחלה על שטח מזוהם, המדינה חייבת לאסוף את מלוא הנתונים על השטח, בין היתר סוג הזיהום ומיקומו. פסק הדין התקבל בעקבות עתירה של אדם טבע ודין, באמצעות יועצה המשפטי עו"ד אלי בן ארי,עיריית הרצליה וקבוצה של תושבי העיר.
מדובר בתוכנית החולשת על שטח של כ-1,000 דונם מצפון לשכונת נוף ים בהרצליה, ונועדה להסדיר את הקמתה של שכונת מגורים בהיקף של כ-3,000 יח"ד וכן לאפשר פיתוח של הגן הלאומי אפולוניה. כמחצית משטח התוכנית נמצא באזור שבו פעל עד לשנת 1995, מפעל תעש נוף ים, שעסק בין היתר בייצור חומרי נפץ.
בפברואר 2016 הותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור) החליטה לאשר את התוכנית, וקבעה שתנאי להיתר בנייה יהיה סקר סיכונים שיוכן על ידי המשרד להגנת הסביבה. אם יתגלו סיכונים, היתר הבנייה יינתן רק לאחר אישור המשרד על סיום הטיפול בזיהום.
1 צפייה בגלריה
מצוק כורכר ב חוף ים ב מתחם אפולוניה ב הרצליה
מצוק כורכר ב חוף ים ב מתחם אפולוניה ב הרצליה
מצוק אפולוניה
(צילום: זיו ריינשטיין)
אדם טבע ודין עתרה על כך לבית המשפט לעניינים מנהליים בטענה שבעת אישור התוכנית לא הונח בפני הותמ"ל מספיק מידע על היקף זיהום הקרקע. כמו כן נטען כי דחיית הבחינה רק לשלב היתר הבנייה פוגעת באיכות התכנון.
באוקטובר 2017 קיבל בית המשפט לעניינים מנהליים את טענות אדם טבע ודין והורה להחזיר אתה תוכנית לותמ"ל כדי שתדון בו לאחר קבלת סקר סיכונים.
המדינה ערערה לבית המשפט העליון והרכב של 3 שופטים ברוב של 2 מול 1 קיבל את עמדתה ואפשר לאשר שוב את התוכנית. אך אדם טבע ודין, הרצליה והתושבים ביקשו לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב. בקשה שהתקבלה ביוני שנה שעברה ומשום שמדובר בהלכה חדשה ותקדימית התקיים כאמור דיון בהרכב מורחב.
התקדים שקבע בית המשפט ישפיע על תוכניות באזורים החשודים כמזהמים דוגמת תוכנית על חורבות בסיס תל השומר לבניית כ-12 אלף דירות, ובעתיד ישפיע על כל תוכנית שתקודם באזור מפרץ חיפה.
עו"ד עמית ברכה מנכ"ל אדם טבע ודין: "אנחנו שמחים על החלטת בית המשפט העליון ששמה בראש סדר העדיפויות את בריאות אזרחי המדינה ומשמעותה היא שמדינה פעלה באופן נפשע במשך שנים כאשר זיהמה את הקרקע, פגעה בבריאות התושבים והתנערה מעיקרון המזהם משלם המחייב אותה להגן על בריאות הציבור. ההחלטה היא ניצחון לחברה, לכלכלה ולסביבה בעידן של משבר אקלים והיא משמעותית ביותר לתכניות בנייה נוספות המתוכננות על קרקעות מזוהמות".
תגובת "מטה המאבק": "זהו יום חג לחובבי הטבע, לשלטון החוק ולמנהל התקין. פסק הדין שניתן היום למעשה מחייב את רשויות המדינה, בראשן את רשות מקרקעי ישראל, מנהל התכנון ורשות הטבע והגנים, לחשב מסלול מחדש בכל הקשור לאפולוניה, שמורת הטבע העירוני הנדירה והאחרונה מסוגה בגוש דן. בית המשפט העליון הכריע היום שלא ניתן להתעלם מעובדות מסכנות חיים ממש בבואן לתכנן רובע מגורים חדש.
"אסטרטגיית ה'יהיה בסדר' נבלמה לשמחתנו בידי הרכב מורחב של שופטים שבפסיקתם מצילים את הסביבה מפני אסון".