סגור

בלעדי
חיים כצמן: "ניכנס בכל הכוח לדירות להשכרה"

גזית גלוב, חברת קניוני G, מקדמת מאות דירות להשכרה ארוכת טווח מעל המרכזים המסחריים וגם תתמודד במכרזים ממשלתיים. המנכ”ל כצמן: “המטרה לפזר סיכונים”

"ניכנס בכל הכוח לשוק הדירות להשכרה ארוכת טווח בישראל", אמר לכלכליסט חיים כצמן, מנכ"ל ומייסד גזית גלוב, שעוסקת בעיקר בהקמה וניהול של מרכזים מסחריים ברחבי העולם. הדברים נאמרו לאחר משבר הקורונה, שבעטיו סיימה החברה את 2020 עם הפסד של 653 מיליון שקל, וגם מנייתה איבדה בשנה זו 41%, על רקע אי הוודאות בענף המסחר וההשקעה הגדולה בברזיל. מתחילת השנה היא רשמה התאוששות קלה של 11% לשווי של 3.6 מיליארד שקל.
גזית גלוב מקדמת כעת תוכניות להשבחת קרקעות קיימות של החברה, מאות דונמים שבהם פועלים מרכזים מסחריים (מרכזי G). "ההשבחה כוללת הגדלת זכויות בנייה לשטחי תעסוקה ולמגורים להשכרה", מדגיש כצמן. החברה כבר מצויה בקידום תוכניות כאלה, הכוללות במצטבר מאות יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח, מעל קניון רוטשילד בראשון לציון, מעל קניון G בכפר סבא ובמרכז חורב בחיפה. "באסטרטגיה שלנו כל הפרויקטים של גזית גלוב בישראל, שהם בבסיס מרכז מסחרי על שטח נרחב, יושבחו ויתווספו להם זכויות בנייה למשרדים ולדיור להשכרה", מסביר כצמן. "הקרקעות שלנו הן מכרה זהב. מבחינתנו השבחת הקרקעות זה מהלך שגם יביא לניצול מיטבי של הקרקע ועליית ערך של הנכס וגם עירוב שימושים אמיתי".
2 צפייה בגלריה
חיים כצמן
חיים כצמן
חיים כצמן
(צילום: עמית שעל)
לדבריו, "המטרה שלנו היא לפזר סיכונים, ולא לשים את כל הביצים בסל אחד. אנחנו עושים את זה בעולם, ואין שום סיבה שלא נעשה את בישראל, עם הנתונים של שוק הדיור בישראל". למרות הפגיעה הקשה שספג ענף המסחר בקורונה והעלייה החדה בהיקף המסחר המקוון, מדגיש כצמן כי ההחלטה להיכנס לשוק הדירות להשכרה אינה קשורה למגפה: "עוד לפני משבר הקורונה התחלנו לבחון את הכניסה לדיור להשכרה, ואפילו כבר התמודדנו במכרז שלא זכינו בו. אנחנו בוחנים כל הזמן גם רכישה של קרקעות באזורי ביקוש ונתמודד במכרזים של המדינה ושל חברת דירה להשכיר הממשלתית".
לפני שנה מונה מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים לשעבר, אורן הוד, למשנה למנכ"ל גזית גלוב, בין היתר כדי לממש את המהלך של כניסה לשוק המגורים להשכרה ארוכת טווח. אפריקה תחת הוד זכתה במכרז הראשון של החברה הממשלתית דירה להשכיר עוד בתקופת שר האוצר יאיר לפיד, ורכשה קרקע להקמת פרויקט להשכרה ארוכת טווח בגליל ים הרצליה, המאוכלס כיום וכולל 270 דירות. בהמשך הקימה פרויקטים להשכרה בשוהם ובשכונת ארנונה בירושלים הכוללים מאות דירות נוספות.
2 צפייה בגלריה
קניון G כפר סבא של חברת גזית גלוב
קניון G כפר סבא של חברת גזית גלוב
קניון רוטשילד בראשון לציון
בשבוע שעבר הונחה אבן הפינה בפרויקט של גזית גלוב במתחם סינמה סיטי בראשון לציון, לאחר קבלת היתר בנייה להקמת מגדל תעסוקה בן 32 קומות מעל הקניון המסחרי, שיכלול 63 אלף מ"ר. החברה מקמת תוכנית לשלושה מגדלים נוספים שיוקמו מעל הקניון, והיא תשקול מאוחר יותר להגיש בקשה לתוספת דירות להשכרה בשטחים המתווספים מעל הסינמה סיטי.
בארה"ב ובאירופה מנהלת גזית גלוב אלפי יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח. לפני חודש דיווחה גזית הורייזון, החברה־הבת בארצות הברית, כי רכשה בניין מגורים בן 19 קומות הכולל 262 דירות להשכרה בתפוסה של 99% בשכונת בריקל במיאמי, פלורידה, ב־102 מיליון דולר. בנוסף לכך גזית הורייזון מנהלת משא ומתן מתקדם לכניסה לשותפות בפרויקט ייזום לבניית מגדל מגורים להשכרה הכולל 334 דירות בטמפה פלורידה, בהשקעה של 135 מיליון דולר.
החברות־הבנות סיטיקון (48% בבעלות גזית גלוב) ואטריום (75% בבעלות גזית גלוב) מנהלות מאות דירות להשכרה ארוכת טווח בהלסינקי, בוורשה ובפראג, ובחמש השנים הקרובות צפויים היקפי הפעילות של החברות להגיע ל־5,000 דירות להשכרה ארוכת טווח באירופה.