סגור

בלעדי לכלכליסט
מחלוקת בממשלה בנוגע להיקף פעילות הוותמ"ל בשטחים פתוחים

בסוף השבוע החולף שוחחה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, עם שרת הפנים איילת שקד, וביקשה ממנה לצמצם את פעילות הוועדה כך שלא תעסוק כלל בתוכניות דיור בשטחים פתוחים; שר הבינוי זאב אלקין, מאידך, מבקש לאפשר לוועדה לפעול ללא הגבלה. בימים הקרובים צפוי ראש מטה התכנון הנכנס, שלומי הייזלר, לגבש הוראת שעה שתתווה את פעילותה של הוועדה בשנים הקרובות

מחלוקת בממשלה בנודע לשאלה האם הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) תוסמך לאשר תוכניות על שטחים פתוחים, סוגייה שבעבר היוותה מקור לביקורת נוקבת על הוועדה.
לכלכליסט נודע כי ביום שישי האחרון שוחחה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג עם שרת הפנים איילת שקד וביקשה ממנה לצמצם את פעילות הוועדה כך שהיא לא תטפל כלל בתוכניות דיור בשטחים פתוחים. מאידך, שר הבינוי זאב אלקין, מבקש לאפשר לוועדה לפעול ללא הגבלה ולאשר תוכניות גם אם הן על שטחים פתוחים. הפניות לשקד נולדו משום שבימים הקרובים ראש מטה התכנון הנכנס, עו"ד שלומי הייזלר, יגבש הוראת שעה שתתווה את פעילותה של הוועדה בשנים הקרובות.
הוועדה הוקמה ב-2014 כדי להאיץ את תכנון הבנייה למגורים, ולשם כך קיבלה סמכויות רחבות שמאפשרות לה לאשר תוכניות בהליך אחד - מבלי לפנות לערכאות תכנוניות גבוהות ותוך עקיפת הוועדות המחוזיות. ביקורת מצד ארגוני סביבה, ראשי ערים וחקלאים הופנתה כלפי הוועדה בגלל קידומן של תוכניות לבניית עשרות אלפי דירות בשטח פתוח. הוועדה פעלה מכוחה של הוראת שעה שתוקפה פג ביוני 2020. בגלל הביקורת, שר הפנים היוצא אריה דרעי גיבש הוראת שעה חדשה שמאפשרת לוועדה לקדם רק 10 תוכניות בניה בשטחים פתוחים בשנה, וממקדת את פעילותה בהתחדשות עירונית, ישובים ערבים וחרדיים, וכן בתוכניות דיור ותעסוקה לאורך ציר הרכבת הקלה והמטרו העתידי.
המשרד להגנת הסביבה מתנגד באופן מסורתי לפעילות הוועדה, אבל כדי להנמיך להבות זנדברג עיכבה הפצת נייר עמדה שנוסח במשרד ובו דרישה לצמצומה או ביטולה. במקום זאת, זנדברג שוחחה עם שקד ועם אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי החדש, והציגה את עמדתה. בשיחה עם כלכליסט מסבירה זנדברג כי "המטרה היא לעבוד ביחד ולא סתם להוציא ניירות עמדה. המטרה היא לייצר הדברות והגעה להסכמות. אנחנו רוצים לייצר שיח סביב דברים שנמצאים בחוסר הסכמה".
1 צפייה בגלריה
תמר זנדברג מרצ ועידת התחזיות
תמר זנדברג מרצ ועידת התחזיות
תמר זנדברג
עמדתה של זנדברג בנוגע לוותמ"ל היא ש"יש מקום לתכנון בוותמ"ל בישובים חרדים, ערבים ובהתחדשות עירונית. אבל התפקיד של מערכת התכנון זה לא רק לזרוק קופסאות כהיצע שיענה לביקוש. אם לא דואגים לתשתיות, אנשים לא יקנו את הדירות וראשי ערים לא יבנו. תכנון נכון לא פועל נגד מחירי הדיור, אלא להיפך. העלות האמיתית של עמידה בפקקים וחיים בלי צל ופארקים לא נמדדת רק במחיר הדירה, אם היא בכלל תבנה. לכן אני רוצה לייצר שיחה. לכן דיברת עם אילת והבעתי את עמדתי. מצד שני, זה לא במטרה לייצר משברים פוליטיים".
שר הבינוי זאב אלקין אמר לכלכליסט בתגובה: "אין כל כוונה להרחיב את פעילותה של הוותמ"ל, אלא רק לחדש את פעילותה המלאה במתכונתה הרגילה ולשמור עליה. זאת, בשונה מגורמים שונים המעוניינים בצמצום פעילותה - מה שעשוי לפגוע קשה ביכולות לקדם פתרונות למשבר הדיור ולבלום עליית מחירים. החזרת הוותמ"ל לפעילות מלאה נובעת מהצורך המיידי לקדם תכנון חדש וישן ולהסיר חסמים שנוצרו בשנתיים האחרונות. מתוך הרצון להתחיל את התהליך הנדרש, הוכנס לתוך ההסכמים הקואליציונים סעיף לפיו יוארך תוקפה של הוותמ"ל כפי שפעלה בעבר, וכל זאת על מנת לתת מענה למשבר הדיור ולמצוא בעבורו פתרונות לטובת אזרחי מדינת ישראל".