סגור

בלעדי לכלכליסט
עסקת ענק ליקיר גבאי: רכש את מלון ווטסון במנהטן תמורת 175 מיליון דולר

קרן יילוסטון, שבה מחזיקים גבאי ובני משפחתו, עומדים מאחורי עסקת המלונאות הגדולה במנהטן מאז פרוץ משבר הקורונה. העסקה בוצעה בעיצומו של מבצע החיסונים בארה"ב במחיר שכנראה נמוך בעשרות אחוזים ממחירו הקודם של המלון

יקיר גבאי הוא הרוכש של מלון ווטסון במנהטן. העסקה בוצעה השבוע תמורת סכום שהוערך ב־175 מיליון דולר. מדובר בעסקת הנדל"ן היקרה ביותר בתחום המלונאות, מאז שפרץ משבר הקורונה ששיתק את הכלכלה וסקטור התייירות.
מלון ווטסון הוא מלון ותיק בן 600 חדרים הממוקם בלב מנהטן, ברחוב 57 ווסט. הרוכשת היא קרן השקעות בנדל"ן בשם יילוסטון ריל אסטייט אינווסטמנטס (Yellowstone Real Estate Investments). ל"כלכליסט" נודע, כי קרן ההשקעות נמצאת בהחזקתה של שותפות שבה מחזיקים יקיר גבאי ובני משפחתו.
העסקה הקודמת היקרה ביותר בתחום המלונאות במנהטן עמדה על 150 מיליון דולר, עבור מלון סוריי (Surrey Hotel). הרוכשים הם שני המיליארדרים הבריטיים דוד ושמעון ראובן. עסקה זו בוצעה בדצמבר האחרון, ונראה כי סקטור המלונאות בעיר ניו יורק מתחיל לחזור ולהתעורר, ככל שהקצב של מבצע החיסונים בארה"ב הולך וגובר.
2 צפייה בגלריה
יקיר גבאי  על רקע  סנטרל פארק
יקיר גבאי  על רקע  סנטרל פארק
יקיר גבאי על רקע סנטרל פארק
(צילום: שאטרסטוק אוראל כהן)

שוק התיירות מתעורר

קצב החיסונים בארה"ב הולך וגובר והוא שובר שיאים מיום ליום. ביום שבת האחרון נשבר עוד שיא כאשר ביום אחד חוסנו 4 מיליון אמריקנים, כאשר התקווה היא להשלים את חיסון האוכלוסיה הבוגרת בתוך ששה שבועות. זו הסיבה להתעוררות עסקאות הנדל"ן בענף המלונאות בניו יורק. נראה שהסכום הכספי ששילמה יילוסטון מהווה מחיר הזדמנותי כשככל הנראה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר שעליו שילמו הבעלים הקודמים.
עלפי הדיווחים המלון נרכש מחברת בי.די הוטלס של ריצ'ארד בורן ואירה דרוקייר שהגיעה לחדלות פירעון ביוני אשתקד. העסקה הנוכחית כוללת את נטילת החוב שרבץ על המלון והועמד על ידי בנק HSBC לידיה של יילוסטון.
מי שמנהל את קרן תיק הנכסים של יילוסטון, הוא צחי (יצחק) הרה. הרה שימש בעבר בתור מנכ"ל של חברת נדל"ן אחרת שמוכרת בשוק ההון המקומי — בראק קפיטל עד 2016. בהמשך הוא מונה למנהל הפעילות של יילוסטון הפרטית. פעילות זו כללה החזקה בחלקים שווים בתיק נכסים בתחום הדיור למגורים שהוחזק בבעלות משותפת של יילוסטון עם אלעד גרופ – זרוע הנדל"ן הפרטית של יצחק תשובה בצפון אמריקה. לפני מספר חודשים מכרו יילוסטון של גבאי ואלעד גרופ את פורטפוליו הנכסים המדובר תמורת 1.75 מיליארד דולר.
2 צפייה בגלריה
סנטרל פארק מנהטן ניו יורק 1
סנטרל פארק מנהטן ניו יורק 1
סנטרל פארק, בסביבת מלון ווטסון. דריסת רגל משמעותית
(צילום: שאטרסטוק)
הרה אמר לתקשורת בניו יורק כי מלון ווטסון הוא נכס ייחודי, ורכישתו היא בבחינת הזדמנות מיוחדת לדריסת רגל משמעותית במנהטן. המיקום הוא בליבה של מנהטן, ברחוב 57 ווסט. באתר האינטרנט שלו מבטיח המלון "נגיעה של אמריקאנה" למתארחים. הוא ממוקם במרחק הליכה של מספר בלוקים מסנטרל פארק, והוא גם סמוך להיכל האופרה של העיר. המלון כולל בין היתר גם בריכה על הגג שלו.

מרשות ני"ע לעסקי הנדל"ן

יקיר גבאי הוא אחד הישראלים העשירים בחו"ל. מרכז פעילותו הוא לונדון בספטמבר ונובמבר 2019 ביצע שתי עסקאות מיזוג בענקית הנדל"ן האירופאית אראונדטאון, אותה הקים היה בעל המניות הגדול ביותר בה. החברה הונפקה ב־2015 לפי שווי של 1.6 מיליארד יורו. כיום מחזיק גבאי בכ־9.55% מהון המניות של החברה.
גבאי החל את דרכו העסקית במחלקת תשקיפים של רשות ניירות ערך, עבר לבנקאות השקעות בישראל ושימש בתור מנכ"ל בנקאות ההשקעות של לאומי ובהמשך עבר להקים פעילות נדל"ן באירופה ב־2004.