$
צרכנות פיננסית

שוק האג"ח מגמגם - והמשכנתאות עלולות להתייקר

נפילות בשוק האג"ח משפיעות גם על משכנתאות הנלקחות בריבית קבועה וגם על משכנתאות בריבית משתנה, בהן ריבית הבסיס צמודה לתשואת האג"ח הממשלתיות. כך, המשכנתאות ללווים חדשים עלולות להתייקר דווקא בשעה שנרשמה ירידה מסוימת בהתייקרות ברכיב הפריים

עירית אבישר 10:1624.02.21

שוק האג"ח החל לגמגם באחרונה והאג"ח הממשלתיות סובלות מחולשה מתחילת השנה. ירידה במחירי אג"ח פירושה עלייה בתשואה לפדיון שלהן. כך למשל, אג"ח שקלית 0537 נסחרת היום בתשואה של 1.8% לעומת 1.4% בתחילת השנה; אג"ח צמודה 0841 נסחרת כיום בתשואה של 0.1% לעומת תשואה שלילית של כמעט 0.1% בתחילת השנה.

 

 

בנין מגורים בחולון בנין מגורים בחולון צילום: אריק דורי

 

 

לשינויים אלה בשוק הפיננסי יש השפעה על שוק המשכנתאות, שכן נפילות בשוק האג"ח משפיעות גם על משכנתאות הנלקחות בריבית קבועה וגם על משכנתאות בריבית משתנה, בהן ריבית הבסיס צמודה לתשואת האג"ח הממשלתיות.

 

הבנק מגייס כספים בעיקר באמצעות פיקדונות ואג"ח, ומנגד מלווה כספים ללקוחותיו, בין היתר באמצעות משכנתאות. כאשר תשואות האג"ח עולות, כמו בימים אלה, הבנק משלם יותר על הכסף שהוא מגייס ועלול לגלגל את ההתייקרות על הלווים. לכן, הירידות בשוק האג"ח עשויות לייקר את הריבית שתוצע למסלול בריבית קבועה ללווים חדשים.

 

בנוסף, בחלק המשכנתא שניתן בריבית משתנה, לעיתים הריבית צמודה לתשואת אג"ח, ואחת לתקופה הריבית שמשלם הלווה מתעדכנת בהתאם לתשואת האג"ח באותו הזמן. לכן, עלייה בתשואות עלולה להוביל להתייקרות גם ברכיב זה של המשכנתא. בשורה התחתונה: עד שנרשמה ירידה מסוימת בהתייקרות ברכיב הפריים, הלווים עלולים כעת למצוא עצמם עם התייקרות בשל המגמה השלילית בשוק האג"ח.

x