$
הכסף

בנק ישראל מזהיר הבנקים: ננקוט צעדים אם ביטול מגבלת הפריים על המשכנתא לא יגולגל לצרכנים

לפני שבועיים נכנסה לתוקף ההקלה המאפשרת להגדיל את רכיב הפריים במשכנתא לשיעור של שני שלישים - ואולם בבנק אומרים כי הצעד "לא גולגל ברמה מספקת לרווחת הצרכנים"

עירית אבישר 15:5702.02.21

בנק ישראל לא מרוצה מההתפתחויות בשוק המשכנתאות בעקבות הסרת מגבלת הפריים, שלא הובילו לירידה במחיר כמצופה: "בנק ישראל עוקב מקרוב אחר ההתפתחויות בשוק המשכנתאות, בעקבות הנחייתו לשחרור מגבלת ריבית הפריים, שנכנסה לתוקף לפני כשבועיים. אינדיקציות ראשוניות מהשטח שהועברו לבנק, במסגרת הניטור השוטף, מעידות כי ביטול מגבלת הפריים לא גולגל ברמה מספקת, עד כה, לרווחת הצרכנים. הבנק ממשיך לנטר את ההתפתחויות בשוק ולעקוב אחר מידת גלגול ההטבה לציבור", נמסר היום מהבנק המרכזי.

 

 

 

עוד הוסיפו בבנק ישראל כי במסגרת דיונים שנערכו בבנק בנושא בשבוע האחרון, הנחה נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, את הצוות המקצועי בבנק, בהובלת הפיקוח על הבנקים, לבחון ולגבש צעדי מדיניות רלוונטיים, במידה שביטול מגבלת הפריים לא תגולגל ברמה מספקת ע"י הבנקים לטובת נוטלי המשכנתאות.

 

לפני שבועיים נכנסה לתוקף הקלה ולפיה ניתן לקחת משכנתא בריבית פריים - הרכיב הזול ביותר במשכנתא, בהיקף של עד שני שלישים מהמשכנתא לעומת שליש כפי שהיה לפני כן. אלא שנראה והגדלת הרכיב הזול לא קיבלה ביטוי בירידה משמעותית בהחזר החודשי, אלא בירידה מינורית יחסית.

 

אתמול שלח ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) מכתב חריף לבנק ישראל ולרשות התחרות ובו התלונן על כך שהבנקים לא הוזילו את המשכנתאות בעקבות הסרת מגבלת הפריים, וקרא להם להתערב.

 

 

אתר בנייה אתר בנייה צילום: ענר גרין

x