$
הכסף

ההתלבטות של הבנקים

יש סיכוי לא מבוטל שמחיר המשכנתא במסלול הפריים יעלה. כבר היום הרווחיות בתחום המשכנתאות נמוכה לעומת פעילות האשראי האחרת של הבנק. הגדלת רכיב הפריים תשחק עוד יותר את הרווחיות

עירית אבישר 08:1329.12.20
יש כמה דברים שניתן לומר כמעט בוודאות שיקרו בשנת 2021: שוק המשכנתאות שוב ישבור שיא, היקף מיחזורי המשכנתאות יעלה דרמטית. במקביל, מחירי הנדל"ן לא צפויים לרדת, ולפי חלק מההערכות אפילו יעלו. מה שנותר פתוח הוא מה יקרה למחירי המשכנתאות. האם הבנקים ייקרו אותן כדי לפצות על השחיקה ברווחיות?

 

 

 

שני כוחות מנוגדים משפיעים על ההחלטה. האחד הוא רצונם של רוב הבנקים להתמקד בצמיחה בתחום המשכנתאות, החלטה שהתחזקה מאז פרוץ הקורונה. הסיבה לכך היא שמשכנתאות נחשבות לבעלות סיכון נמוך יותר לעומת תחומי פעילות אחרים כמו אשראי צרכני ואשראי לעסקים קטנים, שנפגעו מהמשבר. מול המשכנתא עומד נכס בשווי גבוה יותר מההלוואה, בעוד באשראי צרכני למשל הרבה פעמים אין כלל ביטחונות מול ההלוואה.

 

פרויקט בנייה פרויקט בנייה צילום: עמית שעל

 

התיאבון לתחום מתבטא במספרים: תיק האשראי של חמשת הבנקים הגדולים צמח ב־2.3% בלבד בתשעת החודשים הראשונים של 2020, ואילו תיק המשכנתאות זינק באותה תקופה ב־6.6%.

 

מצד שני, יש סיכוי לא מבוטל שמחיר המשכנתא במסלול הפריים יעלה. כבר היום הרווחיות בתחום המשכנתאות נמוכה לעומת פעילות האשראי האחרת של הבנק. הגדלת רכיב הפריים תשחק עוד יותר את הרווחיות. כמו כן, רכיב הפריים הופך למסוכן יותר, מעצם העובדה שהוא תופס חלק גדול יותר מהמשכנתא, וכשהסיכון עולה, הבנקים מעלים מחירים. ניסיון העבר מראה כי בנקים סולדים ממלחמות מחירים, ושיקול הרווחיות חשוב להם לא פחות משיקול של נתח שוק. דרור פלדמן ממזרחי טפחות רומז בראיון ל"כלכליסט" (ראו עמ' 8) על עליית מחירים צפויה באומרו שסביר שכשהסיכון עולה, הריבית תתומחר בהתאם. כשזה נשמע מפיו של שחקן מוביל, אפשר להעריך מה יהיה הכיוון. עם זאת, אם אחד הבנקים יחליט בכל זאת להפתיע, ולשים דגש על נתח השוק, אז רמת המחירים הנמוכה עשויה להישמר.

x