$
צרכנות פיננסית

בנק ישראל בוחן: ההקלה בריבית - בשלב זה לא לממחזרי משכנתאות

נגיד הבנק אמיר ירון אמר כי "כנראה מה שיקרה זה שקודם ניתן את ההקלה לרוכשי הדירות, ורק לאחר מכן - לממחזרי המשכנתאות". בשבוע שעבר פירסם בנק ישראל הודעה דרמטית על כך שתבוטל המגבלה לפיה ניתן לקחת רק שליש מהמשכנתא בריבית פריים, והשינוי אמור היה להוביל, בין היתר, גם לגל של מיחזורי משכנתאות

עירית אבישר 14:4022.12.20

גל מיחזורי המשכנתאות ימתין? בנק ישראל בוחן עיכוב של ההקלה במגבלת הפריים לממחזרי משכנתאות. "אנחנו נמצאים בתהליך של היוועצות, אבל כנראה מה שיקרה זה שקודם ניתן את ההקלה לרוכשי הדירות, ורק לאחר מכן, בתקופה מאוחרת יותר, לממחזרי המשכנתאות", אמר היום (ג') נגיד הבנק פרופ' אמיר ירון, בכנס של ערוץ 13. בבנק ישראל מוסיפים ואומרים, כי ייתכן פער של מספר שבועות בין כניסת ההקלה לתוקף לרוכשי הדירות לבין כניסתה לתוקף לממחזרי המשכנתאות. לפי הערכות באזור החודשים מרץ-אפריל תיכנס ההקלה בתוקף גם לממחזרים, והדבר יהיה תלוי בהיערכות של הבנקים ליישום המהלך.

 

 

הנגיד אמיר ירון הנגיד אמיר ירון צילום: רויטרס

 

בשבוע שעבר פירסם בנק ישראל הודעה דרמטית לפיה הוא מבטל את המגבלה על נטילת משכנתא בריבית פריים, המוגבלת כיום לשליש מההלוואה, כך שניתן יהיה לקחת את הרכיב הזה - הזול מבין המסלולים - בהיקף של עד שני שלישים מהמשכנתא. הצפי הוא כי ההקלה תיכנס לתוקף תוך מספר שבועות.

 

השינוי אמור להגביר את הביקוש לדירות, מה שעשוי לגרום לעליית מחירים, ובמקביל להביא גם לגל של מיחזורי משכנתאות. אלא שהיום הנגיד מצנן קצת את ההתלהבות, ורומז שככל הנראה ההקלה תחול על ממחזרי המשכנתאות רק בעתיד.

 

ירון נשאל אם אינו חושש שהקלה זו תגרום לעלייה במחירי הנדל"ן, ואמר: "זה חלק ממכלול פעולות גדול שעשינו על מנת לסייע למשק במשבר. זו מגבלה שהיה צריך להוריד אותה, דווקא כשיש צפי לריביות נמוכות. נושא המחירים קודם כל תלוי בהיצע, הממשלה צריכה להגדיל אותו בטווח הבינוני. לכך יש להוסיף גם את המצב הדמוגרפי בישראל, שמביא לעלייה בביקושים".
x