$
הכסף

ביטול המגבלה על ריבית הפריים: חיסכון של אלפי שקלים ללווים

בנק ישראל קבע כי החל מבעוד שבועיים, תבוטל המגבלה לפיה ניתן לקחת רק שליש מהמשכנתא בריבית פריים. כדי שתוכלו לחסוך את ההון הצפוי בכל חודש לאורך חיי המשכנתא, עליכם לגשת לבנק ולמחזר אותה

רועי ברגמן 15:3516.12.20

ההודעה הדרמטית של בנק ישראל על ביטול המגבלה שקובעת שניתן לקחת רק שליש מהמשכנתא בריבית פריים, החל מעוד שבועיים, תייצר ללווים חיסכון של אלפי שקלים.

 

 

ריבית הפריים שמחושבת כריבית במשק בתוספת 1.5% ועומדת היום על 6%, היא ריבית שמשתנה בהתאם לריבית במשק כך שהיא נחשבת לתנודתית במיוחד.

השקעה השקעה צילום: שאטרסטוק

 

בשנת 2011 חשש בנק ישראל מעלייה דרמטית של הריבית שעמדה אז על אפס כמעט, וממה שהיא תעשה ללווים ולכן החליטו להגביל את היכולת לקחת משכנתא בריבית פריים.

 

האלטרנטיבה שניתנה ללווים הייתה משכנתא במסלול של ריבית שמשתנה כל חמש שנים, בהתאם לתנאים באותה נקודת זמן. כדי שהבנקים לא יספגו את ההפסדים אם הריבית תעלה בפרק הזמן הזה, הם גבו מראש ריבית גבוהה יותר, ככה שהלווים שילמו יותר על המשכנתא רק למקרה של שהריבית תעלה.

 

אבל במציאות, הסיכון לא התממש. הריבית במשק בעשור האחרון נותרה אפסית והלווים שילמו יותר על משהו שבכלל לא קרה ואת הרווח, ואנחנו מדברים על מיליארדי שקלים, גזרו הבנקים.

 

השינוי של ההוראה צפוי להביא לחיסכון של מאות שקלים בהחזר החודשי, ושל עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים ללווים לאורך חיי המשכנתא, כשכל מה שהם צריכים לעשות זה כדי לקבל את הכסף זה לגשת לבנק ולמחזר את המשכנתא.

x