$
הכסף

ברקת: נייצר פוליסות ביטוח בריאות זהות - כמו לחם אחיד

יו"ר רשות שוק ההון הציג בכנס עדיף את תוכניותיו לטיפול בכשלים בשוק ביטוחי הבריאות: "נדרוש שתהיה פוליסה אחידה על כל הפרקים, בלי אבחנות בין אדם לאדם. שתהיה נגישה וזולה יחסית. נרחיב את הפיקוח על מוקדי המכירות"; ברקת מתכנן לייצר רישיון נפרד לתחום מכירת ביטוחי בריאות

עירית אבישר 11:1728.10.20
יו"ר רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת הציג היום (ד') את התוכניות שלו לשיפור המצב בעולם ביטוחי הבריאות. "אנחנו רוצים פוליסה אחידה באמת, על כל פרקי הפוליסה, לא כמו היום שרק פרק הניתוחים אחיד ואז ביטוחים קבוצתיים למשל, ואחרים, יוצרים הבחנות בין אדם לאדם. אנחנו רוצים אחיד כמו לחם אחיד - פוליסה שהיא נגישה וזולה יחסית, כאשר המיקוד הוא בכיסוי אירועי קטסטרופה", אמר ברקת בכנס הבריאות והסיעוד של עדיף.

 

 

יחד עם זאת ברקת הדגיש כי פוליסה זו לא תהיה הפוליסה היחידה שניתן יהיה לשווק, וניתן יהיה לרכוש בנפרד הרחבות לפי צרכי המבוטח, בתנאי הוא שההרחבות ימכרו באופן שיאפשר ללקוחות השוואתיות הולמת בין יצרנים.

משה ברקת יושב ראש רשות שוק ההון משה ברקת יושב ראש רשות שוק ההון צילום: עמית שעל

 

בנוסף לכך מתכנן ברקת לייצר רישיון נפרד לתחום מכירת ביטוחי בריאות, בשל מורכבות המוצר: "אנחנו פועלים כדי לייצר את הרישיון שהוא מומחיות נפרדת מהמומחיות הקיימת כיום. נחייב את הסוכנים הפועלים בתחום בקבלת רישיון 'סוכן ביטוח בריאות', סוג רישיון חדש שלא היה קיים עד היום", אמר ברקת.

 

'סוכן ביטוח בריאות' יהיה מבחינת ברקת סוכן אובייקטיבי מבחינת התגמול שיקבל "הדבר הזה יאפשר מגוון רחב יותר של מוצרים ויאפשר התאמה טובה יותר ללקוח, שתחסוך את הבעיות שקיימות היום של אי הידיעה אם הביטוח מספק או כולל גם ביטוחים מיותרים".

 

בנוסף לכך ברקת ביקר את הפעילות של מוקדי המכירות הקיימים היו בתחום ביטוחי הבריאות, וציין כי ירחיב את הפיקוח על מוקדי המכירות של ביטוחי הבריאות: "נדרוש הכשרה מאוד משמעותית, הרבה יותר מהיום, בתחום ביטוחי הבריאות למי שמוכר ביטוח לציבור", הוא אמר.

 

מלבד התוכניות לעתיד, ברקת ציין בדבריו כי הוא מוטרד ממצב פוליסות הבריאות הישנות יותר שנמכרו לפני שנת 2016, אז נעשתה רפורמה: "לצערי, בעלי פוליסות ישנות מלפני הרפורמה נזנחו מאחור", אמר ברקת. "יש מלאי גדול של פוליסות ישנות, טרום הרפורמה, שמצד אחד יש בהן כיסויים שלא זמינים לאחר רפורמת 2016, ומצד שני יש בהן חלקים נחותים לפוליסה שלאחר הרפורמה, וצריך לעבוד על התפר הזה כדי שהצרכן לא יפגע".

 

לצד הביקורת, הדגיש ברקת בדבריו שסוגיית המחיר אינה חזות הכל בביטוחי בריאות, וסוג הכיסוי בביטוח חשוב יותר: "בריאות זה לא סלולר. מחיר הוא לא תמיד חזות הכל, בוודאי במוצרים שנוגעים במצוקות מאד גדולות. שאלת הכיסוי היא שאלה קרדינלית יותר בהקשר הזה. ואנחנו רוצים להבטיח שכשאדם שילם הוא יקבל את מה שהוא חושב שהוא שילם עבורו או מה שהסבירו לו שזה הכיסוי ולא משהו אחר. יש תקלות בעניין הזה וזה הרבה יותר דרמטי, בוודאי בשעה קשה, לעומת עוד 10% במחיר הפרמיה. אנחנו נדאג למחירים זולים אבל שאלת הכיסוי היא הקרדינלית".

 

נזכיר כי בשבוע שעבר פורסם דוח מבקר המדינה, שעסק בין היתר בתחום ביטוחי הבריאות, ומצא כי ישנם כשלים מסוג זה. המבקר וממצאיו מתייחסים לעבר, לשנים 2015-2017. מאז אמנם חלו שינויי, אולם גם לדברי ברקת נראה כי ישנם עוד דברים שיש לתקן ולשפר בשוק זה שגלגל בשנת 2018 כ-13 מיליארד שקל.

x