הכסף

פרסום ראשון

חברות האשראי לכץ: "לא קיימת הצדקה להיענות לדרישות הבנקים"

החברות מקס, ישראכרט וכאל דורשות משר האוצר ליישם את החוק לצמצום מסגרות האשראי של הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי

גולן חזני 10:2211.08.20

שלוש חברות כרטיסי האשראי - מקס, ישראכרט וכאל - פנו הבוקר (ג') לשר האוצר ישראל כץ וביקשו כי יפעל ליישם את החוק לצמצום מסגרות האשראי של הבנקים הגדולים. גורמים במשרד האוצר אמרו כי שר האוצר צפוי לדון ולהכריע בסוגייה, ייתכן שכבר השבוע.

 

הקרב בין חברות האשראי לבנקים הגדולים, שנחשף בכלכליסט, ממשיך להסעיר את המערכת הבנקאית. "אנו סבורים כי היענות לפניית הבנקים הגדולים, בין בדחיית החובה המוטלת עליהם, ובטח בשינוי התמהיל שנקבע בחוק, תביא לפגיעה משמעותית בתחרות וביכולתן של חברות כרטיסי האשראי להוות מתחרות אפקטיביות לבנקים הגדולים במישור הנפקת כרטיסי האשראי החוץ-בנקאיים ולא קיימת כל הצדקה להיענות לפניות אלה", כתבו חברות האשראי. "נבקש כי בטרם תתקבל כל החלטה בנושא, תזמין אותנו לשימוע כדי שנוכל להשמיע את קולנו בנושא".

 

החברות הוסיפו בפנייה לשר האוצר: "אנו סבורים שעמידה בהוראות חוק שטרום וצמצום מסגרות האשראי בכרטיסים הבנקאיים באופן שיאפשר לחברות כרטיסי האשראי להגדיל את מסגרות האשראי בכרטיסים החוץ-בנקאיים, תביא לשיפור מצבם של הלקוחות - תוך תחרות בין חברות כרטיסי האשראי לבנקים, ובין חברות כרטיסי האשראי עצמן. כבכל פתיחת ענף לתחרות - הנשכרים העיקריים עתידים להיות הלקוחות - הציבור".

 

דווקא עכשיו, בשיא המשבר

 

כזכור, בשבוע שעבר נחשף בכלכליסט כי דווקא עכשיו, כשמשקי בית רבים סובלים מהרעה במצבם הכלכלי, הם צפויים לספוג מכה נוספת. החל מחודש ספטמבר צפויים חלק מלקוחות הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, לקבל הודעה מהבנק על ירידה בהיקף המסגרת בכרטיס האשראי שלהם. לפי הערכות הבנקים הגדולים יצמצמו מסגרות אשראי בהיקף של 10 מיליארד שקל עד סוף שנת 2020.

 

הסיבה לכך אינה חששם מהעלייה ברמת הסיכון מהמשבר, אלא כי הם מחויבים לכך כחלק מיישום של חוק שטרום, רפורמה שעברה לפני 3.5 שנים ומטרתה היתה להגביר את התחרות במערכת הפיננסית ולחזק את השחקנים החוץ־בנקאיים בפעילותם מול משקי הבית.

 

 

 

 

מימין: רון פאינרו, מנכ"ל מקס; לוי הלוי, מנכ"ל כאל; רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרט מימין: רון פאינרו, מנכ"ל מקס; לוי הלוי, מנכ"ל כאל; רון וקסלר, מנכ"ל ישראכרט צילומים: עמית שעל, רמי זרנגר

 

x