$
צרכנות פיננסית

פרסום ראשון

מזרחי טפחות והבינלאומי בולטים בנטייה לאשר הלוואות בקרן בערבות מדינה

כך עולה מדירוג הגופים המממנים שערך משרד האוצר; ההלוואה הממוצעת הגבוהה ביותר לעסקים קטנים ניתנת בבינלאומי, ומקרב הגופים החוץ בנקאיים - בכאל. הקרן להלוואות בערבות מדינה היא אחד הכלים המרכזיים בניסיון לסייע למגזר העסקי במהלך משבר הקורונה

עירית אבישר 11:1402.08.20

הבנקים הבינוניים בולטים יותר מהגדולים בביצועים שלהם בקרן בערבות מדינה: ארבעה חודשים אחרי שהוקמה הקרן להלוואות לעסקים בעקבות משבר הקורונה, מפרסם היום (א') משרד האוצר דירוג של הגופים המממנים בקרנות. הדירוג יכול לשמש ככלי עזר לעסקים המעוניינים בהלוואה, במיוחד כעת, כשניתן לקחת הלוואה מיותר מגוף אחד. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי הדירוג אינו חושף נתונים מספריים על ביצועי הגופים, אלא רק מדרג אותם.

 

מנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק מנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק צילום: עמית שעל

 

הפרמטר הראשון שנבדק בקרב הגופים הפיננסים הוא שיעור אישורי ההלוואות. בפרמטר זה נמצא במקום הראשון בנק מזרחי טפחות, עם שיעור אישורי ההלוואות הגבוה ביותר, ובמקום השני הבנק הבינלאומי. במקום השלישי נמצא בנק הפועלים, אחריו לאומי, דיסקונט והחברה הבת של דיסקונט, מרכנתיל; את הרשימה סוגר בנק אגוד עם שיעור אישור ההלוואות הנמוך ביותר.

 

הדירוג של משרד האוצר מתייחס גם לגופים החוץ בנקאיים המשתתפים בקרן. בקבוצה זו נמצאת במקום הראשון גמא, אחריה מקס ובמקום השלישי כאל. בדירוג לא מפורט מה היקף אישור ההלוואות בכל גוף, אך ניתן לומר ששיעור ההלוואות המאושרות בסך הקרנות עומד על 67% מתוך הבקשות שנידונו.

 

הדירוג של משרד האוצר מתייחס גם לגובה ההלוואה הממוצעת הניתנת בקרנות. כאן מתקיימת חלוקה לפי גודל העסק: בקרב העסקים הקטנים נמצא במקום הראשון הבנק הבינלאומי, אחריו מרכנתיל ובמקום השלישי בנק הפועלים. גם בפרמטר זה נמצא במקום האחרון בנק אגוד. בקבוצת העסקים הבינוניים (עם מחזור מכירות של 25-100 מיליון שקל בשנה) נמצא דיסקונט במקום הראשון, לאומי אחריו, והפעם מזרחי טפחות סוגר את הרשימה. בקבוצת העסקים הגדולים, עם מחזור מכירות של 100-400 מיליון שקל, נמצא במקום הראשון לאומי, אחריו דיסקונט - ובמקום האחרון הבנק הבינלאומי, שנראה כי מעדיף להתמקד במתן הלוואות לעסקים קטנים, שם הוא מדורג במקום הראשון. בקרב הגופים החוץ בנקאיים הדירוג זהה בכל קבוצות העסקים - במקום הראשון כאל, אחריה גמא ובמקום השלישי מקס.

 

הדירוג נותן הצצה מסוימת למדיניות ניהול הסיכונים בגופים. כך למשל, בעוד שמזרחי טפחות בולט לטובה בהיקף אישור ההלוואות, בגובה ההלוואה הממוצעת הוא מדורג בממוצע נמוך יחסית. כלומר הוא מעדיף לאשר אשראי לכמה שיותר לקוחות - אך להיות חשוף אליהם במידה נמוכה. לעומת זאת, במרכנתיל ובכאל אישורי ההלוואות נמוכים יחסית, אבל בולטים לטובה בהיקף ההלוואה הממוצעת. כלומר, הם בררניים יותר בשאלה למי הם נותנים את ההלוואה, אבל כשמאשרים - מוכנים לעשות זאת בסכום גבוה יחסית.

 

הקרן להלוואות בערבות מדינה היא אחד הכלים המרכזיים של המדינה במשבר בניסיון לסייע למגזר העסקי. מנתוני משרד האוצר עולה כי עד כה ניתנו הלוואות בהיקף של מעל ל-17 מיליארד שקל, כאשר קרוב ל-16 מיליארד שקל ניתנו לעסקים קטנים ובינוניים.
x