$
הכסף

המסעדות ממשיכות לדעוך והקונים עוד לא מסתערים על רשתות המזון

מנתוני בנק ישראל עולה כי היקף השימוש בכרטיסי אשראי במסעדות נמוך ב-21% לעומת טרום המשבר, בעוד לפני שבועיים היה נמוך ב-13% בלבד; נבלמה הצריכה המוגברת בענפי הביגוד, חשמל וריהוט

עירית אבישר 12:0909.07.20
היקף השימוש בכרטיסי אשראי ממשיך לשמור על יציבות גם בשבוע האחרון. מנתוני בנק ישראל שפורסמו אתמול עולה כי היקף השימוש בכרטיסי אשראי בשבעת הימים שהסתיימו אתמול היה נמוך ב-10% לעומת השימוש בכרטיסי אשראי טרום המשבר. מדובר בנתון דומה פחות או יותר לשבוע שקדם לו אז היה היקף השימוש נמוך ב-9% לעומת טרום המשבר.

 

 

 

אולם כשצוללים לעומק אל תחומי הצרכנות, מגלים ניצנים של מגמת דעיכה, ככל הנראה בשל גל הקורונה השני. ייתכן שבשבוע הבא המגמה השלילית תחריף לאור העלייה בתחלואה, המגבלות החדשות והירידה במצב הרוח הלאומי.

הגל השני הגל השני

 

ענף המסעדות שרק החל להתאושש מהמשבר לפני מספר שבועות ממשיך לסגת: אם לפני שבועיים היקף השימוש בכרטיסי אשראי במסעדות היה נמוך רק ב-13% לעומת תקופת טרום המשבר, הרי שלפני שבוע הנתון ירד ל-19%, ובשבוע האחרון היה נמוך ב-21% לעומת תקופת טרום המשבר. המגבלות החדשות על היקף הסועדים במסעדות צפויים כנראה להחריף את המגמה.

 

מי שהובילו את ההתאוששות בשווקים בשבועות האחרונים הם ענפי החשמל, ביגוד וריהוט. ביקושים שהצטברו בתקופת הסגר השתחררו במלוא עוצמתם, והיקף הרכישות בענפים אלה עמד בשבועות האחרונים שיקף גידול של 15% ואף למעלה מכך לעומת נתוני טרום המשבר. אולם נראה כי ביקושים כבושים אלו הצטברו, והשבוע היה חלש יחסית בענפים אלה ועמד על ירידה של 1% לעומת נתוני טרום המשבר.

 

לעומת זאת, מי שממשיך להתאושש הוא ענף התיירות - בשל תיירות הפנים. עם פתיחת המשק, היקף השימוש בכרטיסי אשראי בענף התיירות היה עדיין נמוך ביותר מ-60% לעומת טרום המשבר. בחודש האחרון חל שיפור בנתונים שנמשך גם בשבוע האחרון והוא עומד על ירידה של 51% לעומת תקופת טרום המשבר. כעת נותר לראות האם גל התחלואה השני יבלום את ההתאוששות הזו.

 

על אף הדיווחים על "הסתערות" של לקוחות בימים האחרונים מחשש לסגר נוסף, הדבר אינו מתבטא בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי ברשתות המזון. הקף השימוש בכרטיסי אשראי ברכישות בענף המזון היה נמוך ב-7% לעומת טרום המשבר, וזאת לעומת ירידה של 4% בלבד בשבוע שקדם לו. בימים האחרונים נרשמה אמנם התאוששות בתחום זה עם ירידה של 1% בלבד לעומת תקופת טרום המשבר, אך עדיין קשה לקרוא לנתון שכזה "הסתערות".

x