$
הכסף

ברקת: לחצים פוליטיים לא יועילו, הרשות היא שתקבע אם חברות האשראי יקבלו רישיון סוכן

לקראת הדיון מחר בוועדת הכספים שאותו יזמו סוכני הביטוח במטרה לחסל את התוכנית לתת לחברות כרטיסי האשראי לשווק ביטוחים, מבהיר הממונה על שוק ההון כי ההחלטה בנושא היא רק בסמכותו וכי בכוונתו להפוך את כל סוכני הביטוח לאובייקטיבים; עוד עולה כי הוא נוטה לאפשר לחברות האשראי להיכנס לתחום

רחלי בינדמן 17:3703.05.20

משה ברקת, הממונה על שוק ההון, נערך לדיון מחר (ב') בוועדת הכספים שאותו יזמו סוכני הביטוח במטרה לסכל את כניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום שיווק ביטוחים.

 

לשכת סוכני הביטוח הצליחה לרתום שורה של חברי כנסת להתנגדות שלה שחברות כרטיסי האשראי מקס וישראכרט יתחרו בסוכני הביטוח וישווקו ביטוחים ומחר צפוי להתקיים דיון דחוף בנושא. זאת לאחר שהממונה על שוק ההון משה ברקת סירב לבקשת לשכת סוכני הביטוח לדחות את הדיונים בנושא מול הלשכה לעוד שבועות רבים ודרש לקיימו כבר ביום חמישי הקרוב כדי לקדם את מתן הרשיונות למקס וישראכרט. ברקת שלח היום מכתב ליו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר שבו הוא שוטח את טענותיו לקראת הדיון.

 

 

 

 

משה ברקת משה ברקת צילום: עמית שעל

 

ברקת מבהיר כי בניגוד לטענתם של סוכני הביטוח כאילו אישור הרישיון לחברות כרטיסי האשראי יוביל לפגיעה בתחרות, עמדתה של רשות התחרות אליה פנה בנושא היא חד משמעית - "עמדה של רשות התחרות בעניין הייתה נחרצת ובה נקבע כי לא קיים חשש לפגיעה בתחרות בענף הביטוח, לרבות בתחום ההפצה. עוד נקבע כי היתרון שיש לחברות האשראי בשל משאביהן והמידע המצוי בידן אינו מקנה כוח שוק משמעותי אשר עלול להרע עם יתר השוק. בנוסף הממונה על התחרות ציינה כי כניסת חברות האשראי לתחום הפצת מוצרי ביטוח וחיסכון היא צעד מבורך".

 

ברקת מוסיף כי "אנו ערים לפניות שנעשו לחברי ועדת הכספים בעניין זה על ידי לשכת סוכני הביטוח, כמו פניות רבות שנעשו על ידי הלשכה לגורמים פוליטיים נוספים וארגונים שונים אחרים, מאז קבלת עמדת רשות התחרות וזאת על מנת להניא את רשות התחרות מהחלטה וללחוץ על רשות שוק ההון שלא לאמץ את עמדתה". אלא שאם עד כה לא היה ברור אם ברקת נוטה לתמוך במתן ההיתר לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום לראשונה במכתבו הוא מרמז כי הוא פועל בכיוון של להעניק להן את ההיתר המיוחל: "לא נוכל להתעלם מעמדה מקצועית של גוף אוביקטיבי מומחה כרשות התחרות שהיא הגורם במדינה האמון על ניתוחים כלכליים בנושאי תחרות. אנחנו מחוייבים למנהל תקין בעניין זה", קבע.

 

ברקת מבקש אם כן כי כל דיון בנושא יכלול נציגים של רשות התחרות, שככל הידוע כלל לא זומנו לדיון שעתיד להתקיים מחר.

 

ברקת מוסיף כי "לאחר קבלת עמדת רשות התחרות בחנה רשות שוק ההון מספר סוגיות נוספות בנושא וגיבשה בהקשר זה מתווה פעולה עקבי עם תפיסת עולמה לגבי חשיבות הפיכתם של סוכני הביטוח לסוכנים אובייקטיבים הפועלים לטובת הלקוחות בלבד ולא לטובת חברות הביטוח או לטובת מקסום העמלות לסוכנים. המתווה האמור יבוא לביטוי באופן שבו יפעלו בעתיד חברות כרטיסי האשראי בתחום". ברקת מכוון לכך שחברות כרטיסי האשראי יהיו כפופות לחובת אובייקטיבית דוגמת קבלת עמלות זהות מכל חברות הביטוח אך כי הוא מתעתד להחיל חובה דומה גם על כלל סוכני הביטוח, דבר שהסוכנים צפויים להתנגד לו נחרצות כאשר היום מודל התמרוץ שלהם כולל גם עמלות חד פעמיות בהיקפים שונים על גיוס לקוחות.

 

ברקת מוסיף כי ישמח להצטרף לדיון שיתקיים מחר אך מבהיר כי הסמכות לגבי מתן הרישיון נתונה לו ולו בלבד - "למען הסר ספק בהתאם לחוק הפיקוח הסמכות למתן רישיון סוכן ביטוח ליחיד או תאגיד נתונה לממונה".

x