$
צרכנות פיננסית

בלעדי לכלכליסט

סוכני הביטוח נגד הלפרין: חברות האשראי יחסלו אותנו

הסוכנים מזהירים כי חוות הדעת של הממונה על התחרות לאשר למקס וישראכרט להיכנס לעולם הביטוח "תפגע קשות בענף ולא תעודד תחרות"

רחלי בינדמן 06:5612.01.20

סוכני הביטוח יוצאים למאבק בחוות הדעת של עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על התחרות למשה ברקת, הממונה על שוק ההון לאשר לחברות כרטיסי האשראי מקס וישראכרט להיכנס לעולם הביטוח. כניסת חברות האשראי לשיווק והפצה של מוצרי ביטוח וחיסכון משמעה תחרות ישירה בסוכני הביטוח, המשווקים הבלעדיים היום של מוצרי הביטוח והחיסכון (למעט תחום מצומצם של ביטוחי המשכנתא שהבנקים מחזיקים ברישיון לשווק).

 

 

 

 

כפי שנחשף בכלכליסט הלפרין שלחה בשבוע שעבר מכתב תשובה לברקת שפנה אליה חודשיים קודם בבקשה כי תחווה דעת על התרומה של חברות כרטיסי האשראי לתחרות אם ייכנסו לשיווק ביטוחים. זאת על רקע בקשה שהגישה חברת מקס (לשעבר לאומי קארד) לממונה לקבל רישיון להקים סוכנות ביטוח. הלפרין בחוות הדעת תמכה בכניסת חברות האשראי המופרדות (אלו שהופרדו מהבנקים במסגרת חוק שטרום).

 

בחוות הדעת שלה שהגיעה לידי כלכליסט היא מתייחסת לטענות שעלו בין היתר על ידי סוכני הביטוח עצמם שכבר התריעו נגד הסכנה לכאורה שבכניסת חברות האשראי לתחום "הועלו טענות לכך שעצם גודלה של מקס (הלפרין מתייחסת בחוות הדעת בשלב זה רק למקס שכן ישראכרט טרם הגישה בקשה לרישיון וכדי לעשות זאת בנק הפועלים חייב למכור קודם את יתרת אחזקותיו בה, 35% עד סוף 2020) או כוחה בשווקים אחרים ימונפו לצורך צבירת כוח שוק בתחום הפצת מוצרי הביטוח. נוכח מאפייני התחרות בתחומי הפעילות הקיימים של מקס ונוכח מאפייני הפעילות של מקס, איננו רואים חשש למינוף של כוח בשוק כלשהוא באופן שיפגע בתחרות של הפצת מוצרי ביטוח וחיסכון". בכך שומטת הלפרין את הקרקע מהטיעון של סוכני הביטוח.

 

ההכרעה הסופית בעניין היא כמובן בידיים של משה ברקת אך משזה פנה להלפרין לקבל את חוות דעתה יהיה לו קשה לטעון כעת שאין מקום לתת היתר כאמור, במיוחד כשגם בפיקוח על הבנקים ובמשרד האוצר תומכים בכך.

 

מנכ"ל ישראכרט רון וקסלר מנכ"ל ישראכרט רון וקסלר צילום: סיון פרג'

 

אלא שבלשכת סוכני הביטוח לא מוכנים לוותר. לכלכליסט נודע כי הלשכה שלחה אתמול שלושה מכתבים בהולים – האחד להלפרין, השני לברקת והשלישי למשה גפני, יו"ר ועדת הכספים. בכל המכתבים חוזר נשיא הלשכה ליאור רוזנפלד על טענותיו כי כניסת חברות האשראי לביטוח מסוכנת "מתן רישיון לגורם כה חזק, המעורב במהלך חייהם של רוב רובם של אזרחי ישראל, מכיר את הוצאותיהם הנוספות, מנתח באופן סדיר ועל בסיס יומיומי, את רמתם הכלכלית למול הכנסותיהם השוטפות והוצאותיהם המפורטות מידי חודש, על ידו, יגרום לפגיעה קשה בענף הביטוח ולא יעודד תחרות", הוא כותב. "עמדת רשות התחרות נובעת משיקולים תמוהים עד מאד. מתן הזדמנות לגופי אשראי ענקיים אלו שחולשים על מאגרי מידע עצומים של הציבור, להתחיל לשווק ביטוח, תפגע פגיעה שלא ניתן יהיה להתאושש ממנה".

 

מיכל הלפרין, הממונה על התחרות מיכל הלפרין, הממונה על התחרות צילום: עמית שעל

 

בלשכה מזהירים כי הכוח של חברות האשראי יחסל את סוכני הביטוח "לסוכני הביטוח אין את חוות המוקדים הטלפוניים מהן נהנות חברות האשראי. כניסה לש חברות אלו משמעותן פגיעה אנושה, שספק אם ניתן יהיה להשתקם ממנה ביחס לעתידם הכלכלי של אלפי בתי אב בישראל הפועלים לשווק מוצרי ביטוח לציבור בישראל". רוזנפלד שב ומזהיר כי "חברות האשראי עלולות לנצל את כוחם העודף על מנת לייצר אילוצים מרומזים כלפי הלקוחות לרכוש דרכם ביטוח". רוזנפלד אף מזכיר כיצד הממונה לשעבר על שוק ההון דורית סלינגר "התנגדה נחרצות לבקשות הבנקים להיכנס לתחום הביטוח" מחשש לפגיעה בתחרות, כנימוק מדוע לא לאשר גם כניסת חברות האשראי לתחום. רוזנפלד אף חושף במכתבו להלפרין כי מתוכננת פגישה שלו עם הלפרין בה הוא מקווה לשכנע אותה לסגת מעמדתה.

 

אלא שהלפרין בחוות הדעת דווקא חושבת שהמידע הקיים אצל חברות האשראי יסייע להן בהצעת הצעות תחרותיות ללקוחות "המידע שנצבר על ידי מקס דווקא יאפשר לה להתאים ללקוחותיה את חבילת המוצרים המתאימה עבורם. מדובר ביתרון של מקס שעשוי להיטיב עם הלקוחות. גם אם יתרון זה של מקס מקשה על המתחרים, לא מצאנו שיש בו כדי להקנות למקס כוח שוק משמעותי שעלול להרע את תנאי האספקה למבוטחים באמצעותה בעתיד. אין סיבה למנוע יעילות זו ממקס ומציבור הלקוחות".

 

רוזנפלד שלח כאמור גם מכתב למשה ברקת ובו הוא כותב "לרשות קיימת אחריות כלפי ציבור סוכני הביטוח ומשכך אנו מבקשים כי הרשות תמנע מתן רישיון לחברות האשראי וכן דיון דחוף בנושא".

 

רוזנפלד אף פונה ליו"ר ועדת הכספים גפני "אנו מבקשים מועדת הכספים כגוף מפקח על רשות שוק ההון, לזמן את הממונה בטרם תתקבל החלטה למתן רישיון ולבחון מולו את עמדתו ביחס לתחרות בענף הביטוח וזאת במסגרת דיון מהיר שבו ניתן יהיה לדון באופן פומבי בשאלה כיצד חברות האשראי הופרדו מהבנקים על מנת להגביר את התחרות בענף הבנקאי מחד ובאותה נשימה את מבקשות לנצל את כוחן המופרז ולפגוע בתחרות בענף הביטוח מאידך והכל בחסות רישיון המדינה ורוח גבית מרשות התחרות". מגפני נמסר כי ועדת הכספים נמצאת בפגרה ומשכך כל דיון מיוחד דורש אישור של ועדת ההסכמות הכוללת את יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי זוהר וח"כ אבי ניסנקורן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x