שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

פרשנות

המערכת הבנקאית מתעוררת למציאות חדשה: עובדים חדשים ללא קביעות

בנק לאומי חתם על הסכם קיבוצי חדש עם ועד העובדים, שמצביע על כך שחגיגות הטייס האוטומטי והקביעות במערכת הבנקאית בדרך להיעלם - לטובת הגמישות הניהולית וגיוס כוח אדם יקר יותר, בדגש על עובדי טכנולוגיה. הנהלת הבנק צפויה להעביר את משרדיה ללוד ולהיפרד עד סוף 2020 מ-700 משרות נוספות

רחלי בינדמן 16:2125.06.19

לאחר מו"מ חשאי בין הנהלת בנק לאומי וועד העובדים על חידוש ההסכם הקיבוצי, שהתנהל ללא מלחמות או עימותים, נחתם היום (ג') הסכם קיבוצי לשנים 2019-2022.

 

בהסכם אין בשורות יוצאות דופן לעובדים לעומת ההסכם הקודם, כאשר עובדי המערכת הבנקאית נערכים למציאות חדשה בה המערכת הבנקאית ממשיכה במאמצי ההתייעלות שלה. מציאות זו מחייבת את העובדים להבין שחגיגות הקביעות ותוספות השכר האוטומטיות בדרך להיעלם בהדרגה - לטובת הגמישות הניהולית הנדרשת בעולם הבנקאות החדש.

 

סניף בנק לאומי בדימונה סניף בנק לאומי בדימונה צילום: חיים הורנשטיין

 

התקדים בהסכם של לאומי הוא בכך שלראשונה נתן ועד העובדים אור ירוק להעסקת 450 עובדים בתחומי הטכנולוגיה, הדיגיטל והדאטה - ללא קביעות וללא תוספות שכר אוטומטיות. במערכת הבנקאית, שבה כמעט בלתי אפשר לפטר עובדים עם קביעות (שניתנת לאחר ארבע שנות עבודה), מדובר במהפכה של ממש וביצירת דור חדש של עובדים שלראשונה לא ייהנה מביטחון תעסוקתי.

 

הבנקאות משנה את פניה והופכת ליותר דיגיטלית ויותר טכנולוגית. המשמעות היא פחות סניפים, פחות טלרים ויותר אנשי טכנולוגיה - שמחד נהנים משכר גבוה יותר, אך מאידך כדי לגייס אותם בשכר כזה נדרשת גמישות ניהולית, הבאה לידי ביטוי באפשרות לפטר ולהחליף אותם, וגם לא לאפשר לשכר הגבוה מלכתחילה לגדול ולהתנפח על בסיס שיטת הטייס האוטומטי.

 

בכל הנוגע לשיפורים לעומת ההסכם הקודם - אלו, כאמור, לא משמעותיים; כך למשל, מנגנון הטייס האוטומטי של תוספות השכר הנהוג בבנק, שעמד בתקופת ההסכם הקודם על 15% ל-4 שנות ההקדם, ישופר ב-1% בלבד לאורך כל התקופה עד ל-16% (לא כולל 1% תוספת ותק שנתית). העובדים קיבלו באופן חד פעמי, בתמורה לתהליכי ההתייעלות שהבנק מתכנן, תוספת של 2% לשכרם בשנתיים הראשונות להסכם (1% בכל שנה), כך שבשנתיים הראשונות יעמדו תוספות השכר השנתיות על 4.5% ואילו בשנה השלישית והרביעית על 3.5% (וביחד, כאמור, על 16%). בנוסף יקבלו העובדים מענק חתימה בסך 6,000 שקלים לעובד, עבור החתימה על ההסכם החדש (עלות של 60 מיליון שקל לבנק).

 

בהנהלת הבנק הודיעו לעובדים כי הבנק מתכנן להתייעל ב-700 משרות עד סוף 2020 (משמעות הדבר היא בין היתר בעת פרישה או עזיבה של עובד - אי מינוי עובד במקומו, לצד תוכנית פרישה מרצון עליה הכריז הבנק - של 250 עובדים עד סוף 2019. התוכנית תכלול הטבות לפורשים, שעיקרן הסדר פנסיה מוקדמת עד לגיל הפרישה לפי דין, וזאת לזכאים לפנסיה תקציבית מהבנק ופיצויי פיטורין מוגדלים של 260%.

 

עוד נתן הוועד אור ירוק להנהלה לפעול לריכוז של יחידות המטה של הבנק הפועלות היום בת"א לאתר מרכזי אחד בלוד, במתחם המשמש כיום את לאומי טכנולוגיות ויחידות נוספות של הבנק. גם בנק המזרחי מתכנן מעבר דומה ללוד בשנים הקרובות. טרם סוכם על מועד המעבר שיתבצע בהדרגה. המשמעות היא שבנייני ההנהלה של לאומי ברחוב יהודה הלוי בת"א יוצעו למכירה.

 

עוד סוכם כי שכר המינימום בבנק יעלה מ-5,300 שקל ל-6,200 שקל בשני שלבים, בשנים 2019 ו-2021. בנוסף, יגדל הרכיב המוכר להפרשות פנסיוניות לעובדים בעלי פנסיה צוברת (להבדיל מהפנסיה התקציבית של הדור הוותיק בבנק), כך שרכיבי החזר הארוחות שלהם בהיקף של כ-1,000 שקל בחודש יוכרו לצרכי הפרשות לפנסיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x