צרכנות פיננסית

675 אלף שקל קנס לישראכרט בשל פרסומת עם "מסרים לצרכנות בלתי אחראית"

אחרי שבנק ישראל אילץ את חברת האשראי להסיר את הפרסומת בכיכובו של יובל סמו על רקע הביקורת הציבורית, כעת גם הוטל עליה עיצום כספי גבוה; הפרסומת "המינוס הופך לפלוס+" הוצגה באתר האינטרנט השיווקי של החברה ללא הצגת אזהרה כנדרש. ישראכרט: "מדובר בתקלה טכנית נקודתית"

רחלי בינדמן 12:0714.02.19

אחרי שבנק ישראל אילץ את ישראכרט להסיר את הפרסומת האחרונה בכיכובו של יובל סמו על רקע הביקורת הציבורית, כעת מגיע שלב העונש: קנסות. על ישראכרט הוטל עיצום כספי גבוה מאוד, בגובה של 675 אלף שקל, בשל הפרסומת "המינוס הופך לפלוס+" שהוצגה באתר האינטרנט השיווקי של החברה, אליו ניתן היה להיכנס באמצעות המכשיר הנייד - וזאת ללא הצגת אזהרה כנדרש.

 

 

 

 

יובל סמו בפרסומת שנפסלה יובל סמו בפרסומת שנפסלה

 

 

לפי החוק, סכום העיצום הכספי המקסימלי שניתן להטיל בגין הפרה מסוג זה הינו 750 אלף שקל. הואיל ועל החברה לא הוטל עיצום כספי בחמש השנים האחרונות, ובשל החשיבות שהפיקוח מייחס לעובדה זו, המצביעה ככלל על ציות לחוק, הוחלט להפחית סך של 10% מסכום העיצום הכספי.

 

עוד נמצא בבדיקה כי הפרסומת הייתה חלק מקמפיין נרחב של החברה, בו שולבו מסרים לצרכנות בלתי אחראית מעבר ליכולותיו הפיננסיות של הלקוח, ולכן דרש הפיקוח להסירה.

 

ביקורת על הפרסומת הועלתה לראשונה בטור פרשנות שפורסם בכלכליסט, תחת הכותרת "שוטף פלוס העתיד שלכם".

 

בדצמבר 2018 הטיל הפיקוח על הבנקים עיצומים כספיים באותו נושא על בנק דיסקונט ועל חברת לאומי קארד, וזאת בעקבות בדיקת אכיפה שנערכה בנושא זה.

 

ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים: "הפיקוח על הבנקים רואה חשיבות רבה באזהרה בפרסום אשראי צרכני, אשר נועדה לגרום לצרכנים, שלא כולם בעלי ידע והבנה פיננסיים, לשקול את יכולתם לעמוד בתנאי ההלוואה, ולהגביר את המודעות להשלכות הכלכליות שעשויות להיות כתוצאה מלקיחת ההלוואה. הפיקוח תמך בחקיקת החוק ורואה חשיבות רבה בנושא לנוכח הגידול בזמינות האשראי הצרכני והפיתוי שזמינות זו עלולה ליצור, בפרט ללקוחות מוחלשים כלכלית".

 

מישרכארט נמסר בתגובה: "ישראכרט הסיקה את מסקנותיה ומדגישה כי תמשיך לפעול בהתאם להנחיות בנק ישראל. במקרה הנדון, מדובר בתקלה טכנית נקודתית אשר תוקנה מיידית ברגע שנתגלתה. התבקשנו על ידי בנק ישראל לבחון את הנושא ולאחר בדיקה, החלטנו להסיר את הפרסומת לאלתר. חשוב לציין שמדובר בתקלה חריגה ושמתוך מאות פרסומים ותשדירים בכלי התקשורת, לרבות תשדירים בטלוויזיה, סרטי וידאו ושלטי חוצות ברחבי הארץ, האזהרה לא צוינה בבאנר אחד ספציפי ובגרסת המובייל בלבד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x