$
הכסף

פרסום ראשון

סכסוך עבודה בישראכרט לקראת הפרידה מבנק הפועלים

1,200 עובדי חברת כרטיסי האשראי דורשים לקבל מענק מכירה, ולהסדיר את תנאי עבודתם לקראת מכירה או הנפקה צפויה; טוענים כי הצעות הבנק אינן מספקות

רחלי בינדמן 18:0020.01.19

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בקבוצת ישראכרט, חברת כרטיסי האשראי הגדולה בענף. כך הודיע לפני זמן קצר (א') יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, למנכ"ל הקבוצה ד"ר רון וקסלר. הסכסוך שהוכרז יחול על כ-1,200 עובדי הקבוצה. הפועלים מחזיק בבעלות בישראכרט ונדרש למכור או להנפיק את החברה במסגרת החוק להגברת התחרות בשוק האשראי. זהו גם הרקע לסכסוך העבודה - היערכות העובדים לפרידה הצפויה והבטחת תנאי העסקתם.

 

 

 

 

רון וקסלר, מנכ"ל קבוצת ישראכרט רון וקסלר, מנכ"ל קבוצת ישראכרט צילום: עמית שעל

 

 

ההודעה על סכסוך העבודה, שהוכרז בעקבות בקשת ארגון העובדים בראשותו של אהוד מלך, מגיעה בעקבות המבוי הסתום במשא ומתן בין הנהלת הקבוצה ובנק הפועלים, לבין נציגות העובדים, באשר להסדרת תנאי העובדים במקרה של שינוי השליטה בקבוצה, לרבות תשלום מענק המכירה. נציגות העובדים, כאמור, נאבקת בין היתר על זכותם של עובדי קבוצת ישראכרט להיות שותפים ברווחי המכירה או שינוי השליטה, וזאת בשל תרומתם להצלחת החברה.

 

המשא ומתן בין הצדדים מתנהל מזה חודשים ארוכים, תוך שהנהלת הבנק בוחנת אפשרויות שונות, ובהן מכירת הקבוצה או הנפקתה, על מנת לעמוד בהוראות החוק להפרדת חברות האשראי מהבנקים.

 

לטענת ועד העובדים, לאחר תקופה ממושכת של ניסיונות הידברות, הנהלת הבנק הקשיחה את עמדותיה ובימים האחרונים אף הניחה על שולחן המו"מ הצעה נמוכה מכל ההצעות שהעלתה עד כה. על אף שלמהלך הצפוי של שינוי השליטה השלכות מרחיקות לכת על זכויותיהם, העובדים חוששים כי בכוונת הקבוצה לבצע פעולות ללא שיתופם של העובדים, כמתחייב ביחסי עבודה קיבוציים, וזאת בניסיון להפעיל עליהם לחץ פסול ולהכתיב עובדות בשטח.

 

התפתחות השיח בין העובדים לבנק מרמזת על רצונו של הבנק לקדם במהירות את הפרידה, ככל הנראה דרך הנפקה בבורסה בהיעדר קונה רציני על הפרק. במסגרת סכסוך העבודה שהוכרז היום, ההסתדרות וועד העובדים קוראים להנהלה למלא את חובתה כחוק ולקיים מו"מ מיידי, תכליתי וענייני.

 

נזכיר כי עובדי לאומי קארד, המתחרה שנמכרה לקרן אמריקאית, הגיעו להסכם מול ההנהלה ובנק לאומי שכלל מענק מכירה והסכם קיבוצי חדש - תקדים המהווה בנצ'מארק לדרישות עובדי ישראכרט.

 

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, אמר היום כי "אנו עדים לניסיון לא הגון וחסר תום לב מצד ההנהלה להכתיב תנאים ועובדות בשטח בהקשר למהלך שינוי השליטה והשלכותיו על העובדים. לא ניתן לזה לקרות. ללא קיום משא ומתן מיידי שיבטיח את זכויות העובדים, ובתוך כך גם את תשלום מענק המכירה, נפעל בכל האמצעים שעומדים לרשותנו, תוך גיבוי מלא לוועד העובדים. אני קורא להנהלה להתעשת ולמנוע משבר עמוק".

 

יו"ר ארגון עובדי קבוצת ישראכרט, אהוד מלך, אמר כי "ועד עובדי ישראכרט מחויב לפעול ולשמור על זכויות עובדי החברה. בשל כך פנינו להסתדרות החדשה במטרה להכריז על סכסוך עבודה ובכוונתנו לפעול ככל שנדרש במסגרת החוק במטרה למנוע את הפגיעה בציבור העובדים".

 

מישראכרט נמסר בתגובה: "אנו לא נוהגים לדון בתקשורת בנושאים הקשורים לעובדינו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x