הכסף

בלעדי לכלכליסט

פפר פיי וביט מקבלות רוח גבית לעקיפת חברות האשראי

אפליקציות התשלום משמשות את הפועלים ולאומי כדי להמשיך לפעול בשוק התשלומים גם לאחר הפרידה מחברות כרטיסי האשראי. אלא שבוועדה שמפקחת על יישום החוק להגברת התחרות במערכת הבנקאית לא רואים בהן איום על הרפורמה בענף

צבי זרחיה ורחלי בינדמן 06:5611.12.18

אפליקציות התשלום ביט ופפר פיי מקבלות אור ירוק לתחרות מול חברות כרטיסי האשראי: הוועדה לבחינת התחרות במערכת הבנקאית רומזת כי קידום השימוש באפליקציות לא מהווה מבחינתה מחסום לרפורמה באשראי.

 

 

 

במסגרת רפורמה זו, הבנקים לאומי והפועלים נדרשים למכור את אחזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי לאומי קארד וישראכרט - מהלך שאותו לאומי כבר השלים עם מכירת לאומי קארד לקרן ורבורג פינקוס.

 

בשנתיים האחרונות מקדמים הפועלים ולאומי את אפליקציות התשלום שלהם במה שמסתמן כמסלול עוקף חברות כרטיסי אשראי, שנועד לשמר את הדומיננטיות שלהם גם ביום שאחרי הפיצול. מהלכים אלה יצאו לפועל כמעט מיד לאחר פרסום מסקנות הוועדה להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית - מסקנות שהולידו את החוק לפיצול בין הבנקים לחברות כרטיסי האשראי. גם בנק דיסקונט, שלא נאלץ להיפרד מאחזקתו בחברת כרטיסי האשראי כאל, השיק את אפליקציית התשלום פייבוקס.

 

 

מימין: אריק פינטו מנכ"ל הפועלים ורקפת רוסק עמינח, מנכ"לית לאומי מימין: אריק פינטו מנכ"ל הפועלים ורקפת רוסק עמינח, מנכ"לית לאומי

 

 

צעדים מחסלי תחרות?

 

מאז הושקו האפליקציות, היו מי שטענו כי הן מהוות איום על חברות האשראי, וכי הן יכולות לייתר אותן לגמרי. בכך, נטען, הן גם מאיימות על עצם הרפורמה, שנועדה להחליש את כוחם של הפועלים ולאומי.

 

בין מי שטוענים כך ניתן למנות את יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני ואת יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה מכולנו. במכתב ששלחו השניים לחברי הוועדה לבחינת התחרות, הם דרשו לדעת "כיצד בכוונת הפיקוח על הבנקים וההגבלים העסקיים לפעול כדי למנוע מהבנקים הגדולים לחסל את התחרות עוד בטרם מימוש הרפורמה?". לטענת כבל ועזריה, "מאז ההכרזה על הרפורמה בבנקים, פועלים ולאומי פתחו את פפר פיי וביט, שמהווים איום על חברות האשראי. חלק מהותי מהרפורמה עומד בפני סכנה ממשית. כוונת המחוקק הייתה לתת הגנת ינוקא לחברות כרטיסי האשראי המופרדות ולעודד אותן להפוך לבנקים, אך כעת נראה שהבנקים מצאו דרך לעקוף את הרפורמה".

 

אלא שמתגובת הוועדה, שבה חברים ראשי האוצר, בנק ישראל ורשות ההגבלים העסקיים, עולה כי היא אינה רואה בעיה בפפר פיי וביט חסם תחרותי לחברות כרטיסי האשראי. עם זאת, הם כן בוחנים להעניק לחברות כרטיסי האשראי הגנת ינוקא מסויימת מול האפליקציות.

 

"יישום האפליקציות החל עוד טרם יצאה הרפורמה לדרך ואנו רואים בהן אלטרנטיבה תחרותית שעשויה להיטיב עם הלקוחות ומסייעת, בין היתר, לצמצום השימוש במזומן", כתבו חברי הוועדה בתגובה למכתבם של כבל ועזריה. בהמשך המכתב, מאשרים בוועדה את חשיפת "כלכליסט" שלפיה רשות ההגבלים העסקיים בוחנת אם האפליקציות עלולות לפגוע בתחרות. "הגורמים הרלבנטים בוחנים את התפתחות שוק התשלומים המתקדמים בישראל כשוק תחרותי לאורך זמן ואת השפעת האפליקציות הבנקאיות על התחרות. כשתסתיים עבודת המטה בנושא ותתגבש העמדה הממשלתית, נפעל ליישומה בהקדם", נכתב.

 

ככל הידוע, ברשות ההגבלים שוקלים בימים אלה להמליץ על הענקת סוג של הגנת ינוקא לחברות כרטיסי האשראי. ברשות בוחנים אפשרות להגבלת השימוש באפליקציות הבנקאיות רק לבתי עסק זעירים מאוד שלהם מחזור עסקים של עד 100 אלף שקל בשנה.

 

 

חדוה בר, המפקחת על הבנקים חדוה בר, המפקחת על הבנקים צילום: רונן פדידה

 

 

אל תקרא לי תחרות לא הוגנת

 

במכתבם, כבל ועזריה מלינים גם על פפר, מיזם הבנק הדיגיטלי של בנק לאומי. "מאז ההכרזה על הרפורמה, שמטרתה לעודד הקמת בנקים חדשים ולהקטין את הריכוזיות, בנק לאומי פתח את פפר, מתוך מטרה מוצהרת להגדיל את נתח השוק שלו, בסתירה למהות הרפורמה. פפר מציע שירות ללא עמלה ומושך לקוחות באמצעות תשורות כספיות, צעד שעלול לשמוט את הקרקע עבור מתחרים פוטנציאליים. לא ניתן להתחרות בשירות שמחולק חינם ואף מחלק כסף ועל כן נבקש לדעת מדוע רשות ההגבלים העסקיים לא מגבילה את בנק לאומי", כתבו השניים.

 

בתשובת הוועדה, חבריה טענו כי "במיזם פפר, הבנק מציע ללקוחות שיבחרו לעבוד באופן דיגיטלי, ללא סניפים, הצעת ערך הכוללת שירות במובייל לצד אי־גביית עמלה על שירותי עו"ש. אין אינדיקציות לכך שבנק לאומי גובה במיזם זה רמת מחירים לא הוגנת בניגוד לדין ולכן איננו רואים מקום להתערב בשלב להתערב בנושא זה".

 

על מכתב התשובה חתומים היו"רים המשותפים של הוועדה מנכ"ל האוצר שי באב"ד ומנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל מישל סטרבצ'ינסקי, וכן המפקחת על הבנקים חדוה בר, הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, מנהל רשות שוק ההון משה ברקת, מנהלת מחלקת חשבות תשלומים וסליקה בבנק ישראל עירית מנדלסון וסגן הממונה על התקציבים באוצר יוגב גרדוס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x