$
הכסף

שנה נותרה להשלמת רפורמת שטרום: רגע לפני הפרידה, ההכנות לא הושלמו

אף שהחוק להגברת התחרות במערכת הבנקאית אושר כבר בינואר 2017, רוב הרפורמות עדיין לא הושלמו

רחלי בינדמן 14:4320.11.18

החוק להגברת התחרות במערכת הבנקאית, שכופה על בנק הפועלים ובנק לאומי למכור את ישראכרט ולאומי קארד, כולל עוד כמה רפורמות שנועדו לעודד צמיחה של מתחרים לבנקים בשוק האשראי. אף שהחוק אושר כבר בינואר 2017, בעקבות העבודה של ועדת שטרום, רוב הרפורמות האלה עדיין לא הושלמו.

 

אשר למכירת חברות הכרטיסים, לאומי חתם על הסכם על הסכם עם קרן ההשקעות ורבורג פינקוס למכירת לאומי קארד, והשלמת העסקה צפויה בעוד כשלושה חודשים. הפועלים טרם החליט אם למכור או להנפיק את ישראכרט; החוק מחייב אותו להיפרד מהחברה עד סוף 2019, אבל לפי הערכות יעשה זאת הרבה קודם.

 

הבנקים כבר החלו לחתום על הסכמי תפעול עם חברות הכרטיסים, שיאפשרו להם להמשיך להנפיק כרטיסי אשראי ללקוחותיהם, אבל הפיקוח על הבנקים טרם אישר אותם. בשבוע הבא תאושר כנראה הצעת חוק שמקדם הפיקוח על הבנקים, ותאפשר לחברות כרטיסי האשראי לגייס עד 20 מיליארד שקל בשוק ההון, לעומת מגבלה של 5 מיליארד שקל שקיימת היום.

 

בראשית 2019 צפוי לקום מאגר נתוני אשראי, שיכלול מידע על לווים שכיום נמצא רק בידי הבנקים, ויקל על שחקנים חדשים ועל הבנקים המתחרים להציע הלוואות ללקוחות. טיוטת חוק להסדרת תשלומים מתקדמים בבתי עסק, בעיקר בטלפון חכם, טרם אושרה, אבל מראשית 2019 יחויבו עסקים גדולים לאפשר תשלום בטכנולוגיה שתדרוש מהלקוח להזין קוד כמקובל בחו"ל.

 

חידושים אחרים של רפורמת שטרום שעדיין לא הושלמו: חקיקה שתאפשר ללקוחות לפתוח חשבון בנק באופן מקוון, והסדרים שיאפשרו להעביר בקלות חשבון עו"ש, יחד עם הוראות הקבע.

 

 

 

דרור שטרום דרור שטרום צילום: יותם פרום

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x