שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

ירידה של 20% בהיקף המשכנתאות שניטלו באפריל לעומת חודש קודם לכן

על פי נתונים שפירסם היום בנק ישראל בחודש אפריל ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.14 מיליארד שקל – ירידה חדה לעומת חודש מרץ שבו ניטלו משכנתאות ב-5.2 מיליארד שקל. בהשוואה לאפריל אשתקד נרשמה דווקא עלייה של יותר מ-13%

רעות שפיגלמן 21:2603.06.18

בחודש אפריל ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.14 מיליארד שקל - ירידה של 20% לעומת חודש מרץ, שבו ניטלו משכנתאות בהיקף 5.2 מיליארד שקל - כך עולה מנתונים שפרסם היום בנק ישראל. לעומת זאת, בהשוואה לחודש אפריל אשתקד נרשמה דווקא עלייה של 13.4%. נתון היקף המשכנתאות נמוך יחסית לממוצע ב-12 החודשים האחרונים שעומד על היקף חודשי של 4.5 מיליארד שקל.  

ייתכן כי הירידה היא למעשה תיקון של החודש הקודם שבו נרשמה עלייה של 20% או תנודה שלא יכולה להצביע על מגמה . בחודש שעבר, כאשר נרשמה העלייה, אחד ההסברים האפשריים שניתנו היה העדכון שביצע הפיקוח על הבנקים שאפשר לבנקים נדרשים לרתק פחות הון בצד עבור משכנתאות בשיעור מימון של 60%-75%.

 

(אילוסטרציה) (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

כעת הירידה יכולה להיות מוסברת כסוג של תיקון, והיא גם מגיעה בהמשך לחצי השנה האחרונה שבה נרשמת ירידה במדד הדיור של הלמ"ס. בנוסף, בשנה האחרונה נרשמה האטה בשוק ברכישת דירות חדשות.

 

המשקיעים בורחים?

 

מספר הלווים באפריל ירד בכ-23% בהשוואה למרץ ונרשמה גם ירידה במספר המשקיעים של 34% . על פי הנתונים, מספר ההלוואות לדיור באפריל עמד על 5,970 , מהן 716 למטרת השקעה. זאת לעומת חודש מרץ בו ניטלו 7,802 הלוואות מהן 1,091 להשקעה.

 

הריבית הקבועה הצמודה למדד רשמה ירידה בחודש אפריל, כפי שנרשם גם בחודש מרץ, כאשר עמדה בממוצע על 3.22% לעומת 3.27% בחודש מרץ. הריבית הקבועה הלא צמודה למדד רשמה ירידה מינורית מ-3.82% בחודש מרץ ל-3.81% בחודש אפריל.

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x