$
הכסף

בלחץ הבנקים האוצר ויתר על ביטול עמלת הגיוס בביטוח חיים למשכנתא

הפיקוח על הביטוח מוביל מהלך שיחתוך בכ־50% את העמלות הנגבות בביטוחי חיים במסגרת רכישת משכנתא החל מינואר 2017. כפיצוי נוסף סעיף לטיוטת התקנות החדשה, שמתיר לסוכנים להמשיך לגבות עמלת גיוס של מאות שקלים מכל מבוטח

רחלי בינדמן 08:5704.08.16

הישג לבנקים ולסוכני הביטוח בקרב מול האוצר על הגבלת עמלות ביטוחי החיים. הפיקוח על הביטוח מוציא לדרך רפורמה להגבלת העמלות שמקבלים סוכני הביטוח בעת מכירת ביטוחי חיים לנוטלי משכנתאות החל מינואר הקרוב. אלא שבטיוטת התקנות המעודכנת, שפורסמה אתמול, נוסף סעיף המתיר לסוכנים לגבות גם עמלת גיוס חד פעמית של מאות שקלים מכל מבוטח.

 

הבנקים למשכנתאות מחייבים את נוטלי המשכנתא לרכוש ביטוח חיים, ולשעבד אותו לטובת הבנק. הביטוח נדרש כחלק מהליך ניהול הסיכונים בעת מתן ההלוואה וממומן במלואו על ידי הלווה. הרוב המכריע של הלווים רוכש את הביטוח דרך סוכנות הביטוח של הבנק ולא בודק מול חברות ביטוח אחרות.

 

 

 

 

 

העמלות הנגבות מחברות הביטוח מהוות מרכיב משמעותי

מהפרמיה המשולמת לביטוח חיים, וכוונת האוצר היא שהוזלת העמלות לסוכנים תוריד את הפרמיות בהתאם. במסגרת הרפורמה של האוצר, העמלות השוטפות לביטוחי החיים יוגבלו ל־20% מהפרמיה. זאת בניגוד למצב היום שבו אין כל מגבלה, והעמלות מגיעות עד ל־40% מהפרמיה.

 

בנוסף לעמלות השוטפות, גובים הסוכנים גם עמלת גיוס שיכולה להגיע אף למעל אלף שקל למבוטח. בטיוטה המקורית לתקנות, שפורסמה לפני למעלה משנה, האוצר קבע כי העמלה תבוטל כליל, אולם בטיוטה העדכנית העמלה נותרה על כנה ורק מוגבלת לעד 60% מהפרמיות בשנה הראשונה.

 

מאיגוד הבנקים נמסר בתגובה: "מדובר בהתערבות בוטה של האוצר בהסכמים מסחריים שבין סוכני הביטוח לבין חברות הביטוח. החלטת האוצר לקצץ בעמלות שמשלמות חברות הביטוח לסוכנים, נעשית בלא שהוצגה כל ראיה על כשל שוק בתחום. ספק גדול אם המתנה שהחליט האוצר לחלק לחברות הביטוח תגולגל בצורה כלשהי לכיסו של הלקוח".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x