$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

10 שאלות שצריך לשאול לפני שבוחרים שותף לעסק שלכם

מה הערך המוסף ששותף ייתן לכם, מה מצבו הפיננסי, האם המחוייבות שלו לעסק חזקה כמו שלכם והאם אתם בכלל צריכים שותף?

סוכנויות הידיעות 12:0630.07.13

בדיוק כמו נישואים, שותפות עסקית לרוב מתחילה עם התלהבות רבה וציפיות מוגבהות, אך לעיתים מסתיימת עם תחושת מרירות ופתיחת הליכים משפטיים. לפיכך, עוד לפני שחותמים על החוזה, חשוב לדעת כל מה שאפשר על השותף הפוטנציאלי, כולל כיצד מצבו הפיננסי וחייו הפרטיים עשויים להשפיע על העסק.

באתר entrepreneur.com פרסמו דוגמה לשאלות שרצוי לברר לפני שמחליטים אם שותפות היא הרעיון הטוב ביותר:

 

1. מה יעניק לו השותף העסקי?

כדאי לכם לחפש אחר שותף עסקי שמגיע עם זווית שונה משלכם. אם אתם יצירתיים, אולי אתם זקוקים לשותף ששם לב לפרטים הקטנים. במקביל, אם אתם ביישנים, ככל הנראה עדיף לכם לחפש שותף חברותי כדי לאזן את המשוואה. "אם הם דומים לכם, אז זה אולי יהיה נוח יותר, אך לא יספק את הצרכים שלכם", מסביר וויליאם מור, מייסד משרד עורכי דין שמתמחה ביזמים. "אתם זקוקים למישהו שישלים את הכישורים והאישיות שלכם".

 

2. מה המצב הפיננסי של השותף הפוטנציאלי שלכם?

חשוב להבין מהו המצב הפיננסי של השותף לפני שיוצאים יחד להרפתקה משותפת. "לא תמיד נעים לשאול אנשים כמה הם משלמים על הדירה או מה גובה דמי המזונות שהם מעבירים לגרושתם, אך התחייבויות פיננסיות קודמות מעצבות את החלטות שיקבלו בטווח הקצר", טוען גרגורי קרפטולי, עורך הדין במשרד פולסינלי שוגהארט, המתמחה בעסקים קטנים. "אם יש לו התחייבויות רבות, אך הוא טוען שיוכל להסתדר עם שכר של 35 אלף דולר, ראו זאת כתמרור אזהרה".

 

3. כמה זמן מתכוון השותף הפוטנציאלי להשקיע?

שותפים לא חייבים להשקיע את אותה כמות של זמן, אך חשוב שיהיו מתואמים בנוגע לציפיות שלהם אחד מהשני בנושא זה. כלומר בררו מבעוד מועד כמה שעות ביום השותף שלכם מצפה שתשקיעו? והאם הציפיות שלו תואמת לשלכם? "חשוב לוודא כמה זמן השותף שלכם מצפה שאתם תשקיעו", מדגיש קרפטולי. "האמרה הוותיקה שעדיף להפחית ציפיות ולהפתיע תקפה כאן".

 

איך בוחרים שותף לעסק איך בוחרים שותף לעסק צילום: שאטרסטוק

 

4. האם המחוייבות של השותף הפוטנציאלי חזקה כמו שלכם?

"לא משנה אם מדובר בבית קפה או בחברת עיצוב, המחויבות של השותף העסקי צריכה להיות זהה לשלכם", אומר בוב פיבס, יועץ ומנכ"ל של האתר The Retail Doctor, שמספק מידע וייעוץ לעסקים קטנים ובינוניים. אם השותף אינו מחויב לעסק כפי שאתם, הוא עשוי לאבד את ההתלהבות שלו ועלול אף לפגוע במותג.

 

5. האם משהו בחיי המשפחה של השותף הפוטנציאלי עשוי לגרום לו לשים את העסק בעדיפות שנייה?

אם אשתו של השותף הפוטנציאלי בהיריון, או שהוא מטפל בהורה חולה, דעתו עשויה להיות מוסחת מהעבודה. לכן עליכם להיות פתוחים לגמרי כשאתם שוקלים את השותפות. "אם הם מוטרדים מדי מנושאים משפחתיים, או שהמשפחה שלהם לא תומכת בהם, גורלו של העסק עשוי להיחרץ כבר מההתחלה", מזהיר פיבס.

 

6. כיצד הוא יתמודד עם סיטואציה מורכבת?

חשוב לדעת מה יעשה השותף הפוטנציאלי אם הוא נדחק לפינה, כפי שככל הנראה יקרה בשלב זה או אחר. הדרך הטובה ביותר לגלות את התשובה היא לבדוק את פועלו במיזמים עסקיים קודמים. אם לדוגמה הוא לא הצליח לעמוד בתשלומי המשכורות, האם בחר בדרך הנכונה והשתמש בחסכונות או לווה מחבר? או שמא הלין את שכר העובדים?

 

7. אילו שאלות הוא רוצה לשאול אותי?

אם מועמד פוטנציאלי לעבודה לא שואל דבר בראיון העבודה, קרוב לוודאי שלא תמהרו להעסיק אותו, מכיוון שלא הראה עניין רב בתפקיד. עקרון זהה קיים בכל הקשור לשותף עסקי, שכן הוא אמור לשאול שאלות לגבי האופי, המהימנות והציפיות שלכם. "אני מעוניין שהם ישאלו אותי את אותן שאלות קשות שאני שואל אותם. אם לדעתם זה לא באמת משנה, יש בכך להצביע על אחת משתי אפשרויות: או שהציפיות שלהם גבוהות מדי או שהם קלי דעת", מציין פיבס. "בתחילה הכל יכול להיראות מוצלח, אך לאחר חודשיים הם עשויים פתאום לדרוש לשנות דברים או אפילו לצאת מהשותפות".

 

8. עד כמה הקשרים העסקיים של השותף טובים?

הרבה אנשים מעוררים רושם ראשוני חיובי, אך ייתכן שבדיוק בכך הם מצטיינים - בהעברת רושם טוב בתחילה בלבד. אך ברגע שהם משיגים את דריסת הרגל שלהם, מתברר כי קשה להיפטר מהם. אם אתם מחפשים שותף מקושר, ודאו שאכן יש לו את כל הקשרים הנחוצים, ושהם עמוקים במידת הצורך. "שותפות עסקית היא לא חתונה, אך צריך להיות תהליך חיזור מסוים כדי לוודא שמדובר בשידוך הטוב ביותר", אומר מור.

 

9. האם הוא מוכנים שכל ההבנות יהיו בכתב?

שותפויות רבות נסגרות בלחיצת יד, אך זהו במקרים רבים מתכון לאסון. חשוב ביותר להעביר לכתב את ההתחייבויות וכן את ההשלכות במידה והציפיות לא ימולאו. "יש משהו בהעברת ההתחייבויות לכתב שחושף את התחומים הבעייתיים הפוטנציאלים בשותפות", מסביר מור. "אם השותף אינו נושא בנטל, אתם צריכים שתהיה לכם האפשרות לדחוק אותו החוצה מבלי לחרב את העסק כולו. אם זה בכתב, אי אפשר לחלוק על כך".

 

10. האם אני באמת זקוק לשותף?

מור ממליץ לכם קודם לנסות ולמצוא מישהו שיעשה עבורכם משהו מבלי שתצטרכו לתת לו נתח מהחברה. אנשים נתפסים על הרעיון שעדיף לעבוד עם מישהו, אך בפועל לא תמיד מדובר ברעיון כל כך מוצלח. לפעמים צריך עובד שמגיע למשמרת ובסיומה הולך הביתה. "אם אתם במצוקת מזומנים או שמדובר בסטארט - אפ ואינכם מצפים להרוויח בתקופה הקרובה, צירוף שותף עשוי להועיל. אך אם אתם יכולים להסתפק בכך שאתם משלמים למישהו להופיע לעבודה, לרוב זו האופציה המועדפת".

 

שאלת בונוס:

מה יקרה אם לא נסתדר בינינו?

מרבית האנשים מעדיפים לא לחשוב על התקופות הקשות בבואם לפצוח במיזם חדש, ולכן זו השאלה שלרוב שוכחים לשאול. אולם הזמן הטוב ביותר להתייחס לבעיות פוטנציאליות עם השותף היא בתחילת הדרך לפני שהרגשות מעורבים. "אי אפשר לחזות כל בעיה פוטנציאלית, אך כדאי להציב מסגרת עבודה שתסייע לפתור נסיבות שלא נחזו", קרפטולי אומר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x