$
עסקים קטנים ובינוניים ישן

"יזם שממוקד בשליטה לפני שהצליח זה דגל אדום למשקיעים"

יזמים רבים מאבדים את השליטה המנייתית וחוששים מאיבוד המושכות בעסק שהקימו לאחר הכנסת משקיעים; המשקיע אורן זאב מסביר שיותר חשוב ליזם לבחור את השותפים שיעזרו לו להצליח

מעין מנלה 12:4908.07.13
בחודש שעבר הודח ג'ורג' זימר מדירקטוריון חברת הבגדים לגברים, מנס וורהאוס (Men's Wearhouse) אשר הקים במו ידיו לפני 40 שנה. זימר, הפסיק לנהל את החברה לפני שנתיים אך נשאר כיו"ר הדירקטוריון והמשיך להיות הפנים של העסק ולפרסם אותו בטלוויזיה. בשבוע שעבר הוא הודח מתפקידו כיו"ר וכדובר החברה ולאחר מכן התפטר מהדירקטוריון. לעסק שהקים יש היום 1,143 חנויות ברחבי ארה"ב והכנסותיו בשנת 2012 הסתכמו ב-2.5 מיליארד דולר. העסק שזימר עזב הוא לא עסק קטן, אבל החשש הזה, מפני איבוד השליטה מלווה כל יזם בתחילת דרכו, בשלב גיוס הכסף ועם הגעת ההצלחה.

 

החשש מפני איבוד המושכות, מכך שיקחו לך את השליטה, את ה"בייבי שלך" שהקמת בעשר אצבעות והשקעת בו ימים כלילות ואולי אפילו שנים רבות מלווה יזמים בדרכם להצלחה. יזמי הייטק, אשר מגייסים כסף על ידי הכנסת משקיעים, מאבדים לרוב לאחר שניים או שלושה סבבים את השליטה המנייתית בחברה. "הפחד של היזמים נובע בדרך כלל מסיטואציה שהחברה גדלה ומתקדמת מהר ואז או שהיא מגיעה למשבר או שהיא מגיעה לגבהים, לאזורים שבהם היזמים לא מספיק מנוסים כדי לנהל אותה", אומר ל"כלכליסט" יזם ישראלי מנוסה מתחום ההייטק שרשם מספר הצלחות וביקש להישאר בעילום שם.

 

אורן זאב אורן זאב צילום: John Todd

 

לדבריו, צריך להפריד בין שליטה מנייתית, במובן המשפטי של המילה לבין שליטה במובן הניהולי של המילה. "ברגע שנכנסת השקעה משמעותית לחברה המשקיע המקצועי מעוניין לייצר מערכות איזונים שמחלישות מן הסתם את השליטה הבלתי מעורערת של היזמים. אם אתה רוצה להכניס כסף חיצוני, אין מנוס. אתה צריך להבין שאתה מכניס שותף והוא לא שותף רק בתוצאות אלא גם בדרך להגיע לתוצאות. צריך לתת לו להגיע לזה, לתת לו שקיפות ולתת לו דרך להשפיע על ההחלטות, גם אם ההחלטות לא תמיד מוצאות חן בעיניך, כי זה חלק מהשותפות", הוא אומר.

 

בנוסף, לדבריו, שם המשחק הוא הובלה של החברה ולא שליטה. מדובר ב"אקשן", בפעולה ולא "פוזישן", תפקיד או עמדה. "אתה יכול להיות עם 3% בחברה ועם אפס קולות בדירקטוריון ועדיין להוביל את החברה כי סומכים עליך ויש לך כושר מנהיגות. ואתה יכול להיות עם 90% מזכויות ההצבעה ולהיות בדירקטוריון ועדיין החברה לא תלך לשום מקום כי לא תוביל אותה לשום מקום. ברגע שאתה מתחיל להכניס שותפים, ולאו דווקא משקיעים, אפילו לקוחות משמעותיים, הם שותפים איתך להתנהלות בצורה מסוימת וזה חלק מתהליך ההבשלה שלך כיזם", הוא אומר.

 

יזמים רבים מקימים חברה ובשלב מסוים מאבדים אותה עקב מאבקי כוחות או נאלצים לפנות את כיסא המנכ"ל ולתת למישהו אחר המושכות. סטיב ג'ובס עזב ב-1985 את אפל שייסד במשותף לאחר מאבקי כוחות בדירקטוריון. הוא חזר לאחר 10 שנים בתור יועץ ולאחר מכן חזר לכיסא המנכ"ל. מייסד זינגה, מארק פינקוס, הכריז לאחרונה שדון מטריק יחליפו בתפקיד המנכ"ל. הוא דורג כאחד מחמשת המנכ"לים הגרועים ביותר בשנת 2012 על ידי אוניברסיטת דרטמות' וגם לאחר התפטרותו ממשיך להחזיק ב-60% מזכויות ההצבעה בחברה. גם מייסד בסט ביי ריצ'ארד שולץ התפטר מתפקיד היו"ר כשבידיו 20% ממניות החברה.

 

מארק פינקוס, מייסד זינגה מארק פינקוס, מייסד זינגה צילום: בלומברג

 

המיקוד בשליטה, בעיקר בשלב גיוס המשקיעים, הוא לא נכון, אומר המשקיע הסדרתי אורן זאב, אשר מנהל יחד עם אורן דוברונסקי את השקעותיו בסטארט-אפים ישראלים תחת המותג המשותף "'אורנס קפיטל". לדבריו, יותר חשוב מבחינת היזם לבחור את השותפים הכי טובים שיעזרו לו להצליח ולא להתמקד בנושא של שליטה. "אני חושב שמי שממוקד בנושא של שליטה זה יהיה דגל אדום בפני משקיעים. לא כי מעניין אותם השליטה, אלא כי יפריע להם, לדעתי בצדק, שמישהו, שלפני שהוא הצליח כבר ממוקד בזה", הוא אומר.

 

זאב מסביר שכשמתחילים חברת סטארטאפ, בייחוד טכנולוגית, יש כל כך הרבה דברים נגדך, והסיכויים להצליח הם לא גדולים. אז עדיף להתמקד בלעשות את המקסימום כדי להצליח. "סטארטאפ בטכנולוגיה זה דבר מאוד שביר. זה לא בניין שאפשר לקנות אותו עם שותפים ולריב עשר שנים אבל הבניין עדיין יעמוד. בסטארטאפ יש כל הזמן תחרות, כל הזמן איומים, ואם אתה עסוק במלחמות על מי שולט, מכיוון היזם או מכיוון המשקיעים, אז מהר מאוד לא יהיה על מה לריב", הוא אומר.

 

רוב המשקיעים, ובעיקר קרנות הון סיכון לא רוצים לנהל את החברה. הם רוצים שהחברה תתנהל מצוין בלעדיהם. "אם אני בוחר להשקיע אני עושה את זה כי אני מאמין ביזם ואין לי שום כוונה לשלוט. אם הייתי רוצה לשלוט הייתי מקים חברה משלי. אם אני לא מאמין ביזם יותר מאשר בעצמי אז לא הייתי משקיע", אומר זאב.

 

החוכמה במציאת שותפים היא למצוא כאלו שתוכל ליצור איתם הרמוניה, שיתנו לך להוביל ולכוון ויחד עם זאת תהיה להם הרגשה שיש להם שליטה בהשקעה שלהם, אומר היזם. "ברגע שאתה לוקח השקעה של כמה מיליונים מקרן, לקרן יש אחריות לנהל את ההשקעה הזאת". לכן, חשוב להבין איזה פרופיל שותף אתה בוחר. האם אתה מחפש קרן שרוצה אקזיט מהיר או איטי? האם המשקיע יהיה מסוגל לתמוך בחברה בהמשך?

 

לדבריו, הדרך להישאר בשליטה במיזם שלך היא להקיף את עצמך ביועצים טובים ולדעת להקשיב להם. "השורה התחתונה היא לדעת להקשיב לאנשים אחרים. להקיף את עצמך בסביבת יועצים כנה ואמיתית שתהיה מסוגלת להגיד לך את האמת בצורה אובייקטיבית מתי אתה טועה ומתי השותפים שלך צודקים. להקיף את עצמך בשותפים שיעזרו לך להכיר את המגבלות שלך כבן אדם, את היכולות שלך ולעזור לך למצוא דרך להתעלות מעליהן. אם זה להבין בשלב מסויים שאתה כבר לא מתאים להיות מספר אחד ולהוביל או לחילופין להבין אילו פונקציות חסרות לך בהנהלה ולהביא אותן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x