עסקים קטנים ובינוניים ישן

התמ"ת בדק את זכויות העובדים במסעדות: "הכי קל לפגוע בהם"

במסגרת מבצע אכיפה נפתחו 140 תיקי חקירה נגד עסקים שהפרו חוקי עבודה. בכיר במשרד: "הקנסות יכולים להגיע למיליונים"

הדר קנה 11:3620.01.13
משרד התמ"ת יצא למבצע אכיפה ופתח בסופו 140 תיקי חקירה נגד עסקים שהפרו חוקי עבודה בענף המסעדנות, הכולל מסעדות, פאבים ובתי קפה ומונה כ-9,000 עסקים בישראל.

מאיר דוד, סגן מנהל אגף האכיפה המנהלית בתמ"ת, סיפר ל"כלכליסט": "התמקדנו בהפרות זכויות של העובדים שהכי קל לפגוע בהם. בענף המסעדנות הכוונה היא למלצרים, שוטפי כלים, מנקים וכד'. מדובר בעובדים שעתיים (מועסקים על בסיס שעה) עם תחלופה גבוהה שהפגיעה בהם נעשית כל יום". דוד דיבר על הפרות זכויות כמו אי-תשלום שכר מינימום, אי-תשלום עבור ימי התלמדות, אי-תשלום גמול עבור שעות נוספות ועוד.

 

המבצע נערך בשבועות האחרונים ובמהלכו ביקרו מפקחי משרד התמ"ת הן בעסקים המעסיקים עובדים ישראלים, והן בעסקים המעסיקים עובדים זרים בענף המסעדנות. נגבו עדויות מכ-300 עובדים. המבצע התבסס על תלונות עובדים ועל מידע מודיעיני שהצטבר במינהל ההסדרה והאכיפה.

 

המבצע התבסס על תלונות עובדים המבצע התבסס על תלונות עובדים צילום: שאטרסטוק

 

המבצע התאפשר באמצעות חוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, שנכנס לתוקפו ביוני האחרון. החוק קובע שני אפיקי אכיפה עיקריים: האחד אכיפה מנהלית - הטלת עיצומים כספיים על מעבידים שהפרו את הוראות חוקי העבודה, באמצעות הליכים מנהליים והשני הטלת אחריות אזרחית, מנהלית ופלילית על מזמיני עבודה בתחומי השמירה האבטחה, הניקיון וההסעדה.

 

דוד סיפר כי החוק אפשר לתמ"ת להגביר הרתעה: "החוק מאפשר לנו להעניש לא באמצעות כתבי אישום, אלא באמצעות קנסות. אפשר להטיל קנס של בין 5,000 ל-35 אלף שקל על הפרה לכל עובד. העיצומים יכולים להגיע בצורה זו למיליונים בעוד שההליך הוא ארוך ובתי המשפט מקלים בענישה. כיוון שקנס פוגע לבעל העסק ישירות בכיס זה יגרום להם לחשוב פעמיים אם להפר את זכויותיהם של העובדים".

 

יחזקאל אופיר, ראש אגף אכיפה במינהל הסדרה ואכיפה, אמר בעניין: "ענף המסעדות הוא מהענפים הגדולים במשק, המספק תעסוקה לאוכלוסיות רבות ומגוונות. הענף מאופיין בהשתכרות בשכר נמוך יחסית, תחלופת העובדים מהגבוהות במשק, ורובם המכריע של העובדים הנם שעתיים. כתוצאה מכך יש סיכון גבוה יותר שתנאי עבודתם ייפגעו. על פי תלונות שקיבלנו והממצאים הראשוניים של המצבע, ישנן בענף, לכאורה, הפרות רבות על חוקי עבודה, ואנו פועלים ונפעל לטפל בפניות המגיעות מן העובדים, ונפעל גם במסגרת יזומה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x