$
דמי ניהול - החיסכון

כמה יחסוך איתן גבאי אם יעבור לתוכנית פנסיה אחרת?

גבאי הוא מהנדס תוכנה בחברת הייטק שמתגורר בנהריה. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה 377,953 שקל

הדס שפר 08:2013.02.12
איתן גבאי (35), נשוי ואב לילדה, מהנדס תוכנה בחברת הייטק בתחום הרפואי, מתגורר בנהריה. עד הפנסיה ישלם דמי ניהול בגובה 377,953 שקל, שמהם יוכל לחסוך 208,990 שקל אם יעבור לתוכנית אחרת.

 

איך זה קורה: החיסכון של גבאי מפוצל לשתי תוכניות. כ־40% מהשכר מופרש לביטוח מנהלים

משנת 2003 של חברת מגדל בדמי ניהול של 0.6% מהצבירה ו־15% מהרווחים. את ה־60% הנותרים הוא מפקיד לקרן פנסיה של מבטחים בדמי ניהול של 4.5% מההפקדה ו־0.4% מהצבירה. שיעורי ההפקדה נחלקים באופן הבא: 8.33% המעביד מפריש לפיצויים, 6% המעביד מפריש לתגמולים ו־5.5% העובד מפריש לתגמולים. גבאי אמור להגיע בגיל פרישה לקצבה המהווה כ־63% משכרו הנוכחי.

 

דבר החוסך: "אני מתעניין בתחום ומבין קצת בהבדלים בין קרן פנסיה לביטוח מנהלים, כשאתה במקום עבודה גדול יש הנחה שגם דואגים לך שם. באופן כללי אני יודע מה האחוזים, אבל השאלה שתמיד מטרידה אותי היא על מה אני משלם שוטף. לא ברור לי איזה שירות אני מקבל. אני מאוד אוהב את זה שמה שקורה עם תחום הפנסיה עולה לכותרות ושאנשים מתחילים לשאול שאלות".

 

דבר היועץ: "התוכנית בקרן הפנסיה מתאימה וכדאית עבור גבאי, עם זאת עלותה גבוהה מהעלות האלטרנטיבית. לגבאי יש תוכנית נוספת מסוג ביטוח מנהלים - על רובד שכר שהתאים בעבר לתקרת ההפקדה למטרת הון ושאינה רלבנטית יותר לאחר שהפכו אותה לקצבה. תוכנית ביטוח מנהלים זו אינה מתאימה ואינה כדאית עבור גבאי. לו היה מורה להפקיד רק לתוכנית הראשונה של קרן הפנסיה היה גם זוכה לתוספת הפקדה מצד המעביד של 1% נוסף. אם איתן יאמץ את ההמלצות - הוא יוכל להרוויח כיסויים ביטוחיים גבוהים יותר בעלות נמוכה ביותר, ולהגדיל את החיסכון משמעותית כתוצאה מהגדלת הפקדת מעביד ומהפחתת דמי הניהול. הוא היה יכול לחסוך כ־208 אלף שקל ולשלם דמי ניהול של 168,963 שקל. הוא יוכל גם להגדיל את הקצבה בגיל הפרישה ל־71.53% משכרו הנוכחי".

 

דבר החוסך, לאחר הייעוץ: "חיסכון של 200 אלף שקל לא הולך ברגל. אני אחשוב על ייעוץ אישי ואבדוק מה אפשר לעשות".

 

הייעוץ הפנסיוני ניתן ע"י אבי אייכלר מירב הפנסיה MPC

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x