$
הכסף

פשרה: בנק משכן יפצה תובע ייצוגי ב-90 אלף שקל בשל "שער רצפה" למשכנתא צמודת דולר

התובע טען כי החזרי המשכנתאות לא ירדו בהתאם לירידה בשער הדולר. הבנק יפצה 15 לקוחות נוספים שהתלוננו מאז הגשת התביעה

מארק שון 15:5625.03.09

שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, דרורה פלפל, נתנה לאחרונה תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין תובע ייצוגי לבין בנק משכן (שמוזג לבנק הפועלים), לפיו הבנק יפצה אותו ב-90 אלף שקל תמורת הסתלקות מתביעתו בגין "שער רצפה" של משכנתא צמודת דולר.

 

"אין לי ספק כי מדובר

בסוגיה חשובה, שבה הבנק יצר משוואה לא מאוזנת לטובתו בדבר הצמדה לשער החליפין של הדולר", כתבה השופטת פלפל שהתלבטה בהכרעה, מתוך חשש שההסכם יחסום תובעים אפשריים שרוצים לתבוע את הבנק בעתיד מאותה עילה. פלפל הדגישה את מה שהצדדים קבעו גם בהסכם עצמו, כי הפשרה לא חוסמת אפשרות של לקוחות אחרים שנפגעו והם יוכלו להגיש תביעות דומות באותה עילה בעתיד.

 

התביעה המקורית הוגשה ב-2003, לאחר שהתובע שם לב כי חלה ירידה משמעותית בשער הדולר אולם החזרי המשכנתאות לא ירדו בהתאם. מבדיקת התובע הייצוגי, אבי רוזנבוים, התברר כי לבנק יש "שער רצפה" לדולר, ובמידה ושער הדולר יורד מתחתיו הלקוח עדיין משלם על פי השער הגבוה מביניהם.

 

התביעה התגלגלה בין בתי המשפט לאחר שהמחוזי דחה את התביעה ובית המשפט העליון החזיר אותה למחוזי לאחר כניסת חוק תובענות ייצוגיות לתוקף ב-2006. במקביל התנהל משא ומתן בין הבנק לרוזנבוים, ולפני כמה חודשים הצדדים הגיעו להסכמות, לפיהן התובע יסלק את תביעתו ובתמורה הבנק ישלם 74 אלף שקל לתובע (סכום שצמח ל-90 אלף עד לפסק דין שאישר אותו) ועורך הדין יקבל 210 אלף שקל. במסגרת הפשרה הבנק יפצה 15 לקוחות נוספים שהתלוננו מאז הגשת התביעה.

 

התובע נעזרו בחברת שגיא חישובי ריבית, העוסקת בבדיקת חשבונות בנקים וייעוץ כלכלי, לשם ביצוע שערוך הפרשי הדולר. מהבדיקה עלה שהבנק חייב את רוזנבוים במשכנתא הפרטית שלו בחיובי יתר בסך של 40 אלף שקל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x