שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקים קטנים ובינוניים ישן

רו"ח ליאון: המצב מהווה הזדמנות לעסקים הקטנים להפוך לקטר של המשק

משה ליאון, שותף-מנהל במשרד ליאון אורליצקי ושות', השתתף בכנס "כלכליסט" לעסקים קטנים ובינוניים. לדבריו, "יש לעשות הכל כדי לאפשר הזרמת מזומנים לעסקים אלה בריביות נמוכות". אבנר ורד מקרן תבור: "מי שצריך לתת אמון בעסקים הם הבנקים"

רימונה פרקש ברוך 16:0327.01.09

"אין ספק שהמצב היום לא טוב, אולם אנו רק בתחילתו של המשבר. יחד עם זאת, ישנה הזדמנות בלתי רגילה לעסקים קטנים להפוך להיות הקטר של המשק". כך אמר רו"ח משה ליאון, שותף מנהל בליאון אורליצקי ושות', שהשתתף בפאנל בוועידת כלכליסט לעסקים קטנים ובינוניים.

 

"לכן", הוסיף

רו"ח ליאון, "צריך לעשות הכל כדי לאפשר הזרמת מזומנים לעסקים הקטנים בריביות נמוכות". לדבריו, האפשרות להסתמך על אשראי של הבנקים היא בעייתית, בשל המרווחים החריגים שלהם.

 

גם מצד הבנקים נשמעים דיבורים על הזדמנות עסקית בעת המשבר. ישראל אנגל, סמנכ"ל ומנהל החטיבה הקמעונאית במזרחי-טפחות, אמר בפאנל כי האשראי למגזר העסקי לא רק שלא צומצם, אלא שמסגרות האשראי הוגדלו. "כאשר אנו רואים עסק עם פוטנציאל, שנקלע למשבר, אנו מאמינים בו. לא רק שלא נפחית את האשראי, אלא נפתח בפניו אפשרויות נוספות לקבלת אשראי".

 

אבנר ורד מקרן תבור, הבודקת מטעם המדינה את זכאות העסקים הקטנים למענקים, אמר בפאנל, כי מי שצריך לתת אמון בעסקים הקטנים הם הבנקים. "הם אלו שצריכים להיות גמישים לטובת העסקים כשיש קושי. הבעיה נוצרת כאשר עסק נקלע לקשיים וזקוק לכסף, הבנק לא מעמיד לו בטחונות ואז המדינה נדרשת לתת מענה, בעיקר בנושא הבטחונות".

 

ורד הוסיף, כי הקרן תציג בשבוע הקרוב אפשרות להלוואה של עד 50 אלף שקל בערבות מדינה. ייחודה של ההלוואה היא שאין צורך בתוכנית עסקית על-מנת לקבלה. ורד חשף, כי מספר הפניות לקרן במהלך החודש האחרון הכפיל את עצמו לעומת ממוצע נובמבר-דצמבר.

 

להשתמש בחברות האשראי; לא לפנות בשום אופן לשוק האפור

 

רו"ח ליאון הוסיף ואמר, כי היערכות מיידית, כאשר מתחיל להופיע קושי תזרימי בעסק, היא זו שתוכל למנוע התדרדרות. "צריך לשבת באופן מיידי ולנתח כיצד הגיע העסק למצב הזה, לשאול האם המצב ישתפר או יורע, לגשת קודם כל לבנק ולנסות לשכנעו לתת הלוואה ובינתיים - לדאוג להלוואות גישור". ליאון הדגיש, כי "בשום פנים ואופן אין לפנות לשוק האפור, שלא מפוקח על ידי המדינה, שכן יהיה זה סופו של העסק".

 

בהתייחסו למקור אשראי נוסף אמר בפאנל סמנכ"ל אשראי ועסקים קטנים בלאומי קארד, חנוך וולף, כי בארץ ישנם כ-100 אלף בתי עסק שמכבדים כרטיסי אשראי, מתוכם רק 20% משתמשים באפשרות לקבל אשראי באמצעות חברות כרטיסי האשראי. לדבריו, מדובר באשראי הניתן בריבית ממוצעת של 5% ובפרק זמן מהיר יחסית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x