שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

כמה מרוויח יועץ השקעות?

השוק לא פשוט, הלקוחות אף פעם לא מרוצים - ובכל זאת, העבודה כיועץ השקעות בבנק משתלמת: הוועדים חזקים, התנאים מצוינים, ועובדים פחות שעות מאשר בשוק הפרטי

מיקי פלד ורונית גודמן 08:2231.08.08

לא פשוט להיות היום יועץ השקעות, אומרים יועצים מאחד הבנקים הגדולים: השוק לא במיטבו, וקשה לראות את הסוף. למעשה, הם אומרים, קיים חשש גדול שזו רק תחילת הירידות, והשוק לא יחזור לעצמו כל כך מהר.

 

"יש אצלנו תיקים של לקוחות שמעוניינים בתיק סולידי יחסית, שבו שיעור המניות אמור לעמוד על עד 20%", מספר אחד מהם. "בתקופה כמו היום אנחנו מעדיפים לצמצם את אחוז האחזקה של לקוחות כאלה במניות, אבל תמיד קיימת דילמה: מה יקרה אם השוק יעלה פתאום, והלקוח לא יימצא בשיעור המלא של האחזקה, 20%? איך אעמוד מולו ואגיד לו שניסיתי להגן על כספו, אז העדפתי להיות שמרן יותר ולהקטין את האחזקה? מנגד, אם נעריך לא נכון, נשאיר את האחזקה במניות גבוהה, והשוק לא יתאושש - אנחנו בצרות. וכמובן גם הוא".

 

ראו כתבות נוספות בסדרת "היועצים":

 

בכלל, מסכימים יועצים נוספים, הדבר הקשה ביותר בייעוץ וניהול השקעות הוא העמידה מול הלקוחות. אותם, קיימת הסכמה מלאה מצד כל מי שעמו דיברנו, אף פעם לא מצליחים לרצות: אם מחזיקים אפילו מעט פחות מהאחזקה שעליה דובר בפתיחת התיק, והשוק עולה - הלקוח מאוכזב. אם החזקת את המקסימום המוסכם ביניכם והשוק ירד - הוא שוב מאוכזב.

 

לטבלת השכר של יועצי ההשקעות בבנקים לחצו כאן

 

חלק מיועצי ההשקעות סיפרו לנו שהם מתקשים לישון טוב בלילה, כיוון שהם מוטרדים מתיקים של לקוחות, בעיקר לקוחות מבוגרים יחסית. אלה, אומרים היועצים, נותנים להם תחושה שצריך לשמור היטב על כספם לקראת היציאה לפנסיה. אחרי הכל, משכורותיהם של לקוחות צעירים עדיין עשויות לעלות בשנים הבאות; גם אם התיק שלהם יסבול מחולשת השוק, מתישהו המגמה תשתנה וערך התיק יעלה. לא רק מנהלי תיקים צעירים ומתחילים מתקשים לישון היטב, גם הוותיקים שבהם מבינים היטב את גודל האחריות הרובצת על כתפיהם.

 

תנאים נלווים וקביעות

מרבית בוגרי הקורסים לייעוץ השקעות הולכים לעבוד בבנקים; רק חלק קטן יחסית מהם ממשיכים ישירות הלאה, לקורסים מתקדמים יותר של ניהול תיקים או השקעות, שפותחים בפניהם מגוון תפקידים בשוק הפרטי. יש לכך סיבה: התגמול שמקבלים יועצי ההשקעות בבנקים לא רע בכלל, אומרים כמה יועצים, וזהו מקום עבודה משתלם בעיקר מבחינת תנאים נלווים. יועצים בעלי משפחות יכולים לקבל בחלק מהבנקים החזרים על תשלומים לגני ילדים וקייטנות או החזרים על שכר לימוד אוניברסיטאי. נוסף על כך, היועצים בבנקים הם עובדי בנק מן המניין, ולכן מיוצגים על ידי הוועדים החזקים של הבנקים. הוועדים מארגנים ימי כיף, טיולים בחו"ל ועוד, אבל בעיקר מעניקים לעובד ביטחון תעסוקתי, כלומר תחושה של יציבות בעבודה ובתנאי ההעסקה.

 

אחד היועצים מסביר שהיתרון הגדול בעבודה בבנק הוא שבבנק עובדים 165 שעות בחודש, בעוד בחברות הפרטיות המינימום הוא 200 שעות חודשיות. בבנק, הוא אומר, על כל שעת עבודה נוספת מעבר למספר השעות המקובל מתוגמל העובד בתעריף שעות נוספות, ומקבל תשלום גבוה יותר מהתשלום לכל שעת עבודה רגילה בבנק. "אולי המשכורות שלנו נראות נמוכות יותר מאשר בחברות הפרטיות", אומר היועץ, "אך בשילוב ההטבות שהבנק נותן, השעות הנוספות והקביעות שמקבלים בתוך זמן קצר יחסית - עבודה בבנק יכולה להתאים יותר לבעלי משפחות".

 

נושא מרכזי נוסף שמציינים יועצי ההשקעות בבנקים לטובה, הוא הקביעות. זו אמנם לא מחוללת שינוי של ממש בתנאי העבודה עצמם, אבל מעניקה יציבות: את העובד בעל הקביעות אפשר לפטר רק בתנאים נוקשים יחסית, כגון שימוע ויידוע ועד העובדים. בין הבנקים השונים קיים שוני באשר למשך הזמן שצריך לעבור כעובד זמני לפני קבלת הקביעות. במזרחי טפחות ובבינלאומי מקבלים קביעות לאחר כשנתיים, בלאומי ובדיסקונט מקבלים קביעות בתוך שנתיים עד שלוש שנים ובהפועלים לוקח ארבע שנים לקבל את הקביעות. בכל הבנקים קבלת הקביעות יכולה לקחת פחות זמן אם כישורי העובד בולטים לטובה.

 

מעדיפים את לאומי

לאן יכול להתקדם יועץ השקעות בבנק? זה תלוי. בעיקרון, הוא יכול להגיע לשורה של תפקידים שלא קשורים בהשקעות, כמו תפקידי ניהול במטה הבנק או בסניף. לרוב הוא מתקדם לתפקיד מנהל מחלקת ייעוץ בסניף או במרחב, או שהוא עובר למטה הבנק, שם הוא ממלא תפקידים שונים הקשורים להשקעות. יועץ השקעות אינו יכול לנהל תיקים או השקעות ללא רישיון מתאים, ולכן יש כאלה שבוחרים לעבור קורסים במקצועות אלה במהלך העבודה. בדרך כלל הבנק לא משלם עבור הקורס, אך לעתים מגיעים יועצים להסכם עם הבנק שלפיו הוא מממן את הקורס ובתמורה הם מתחייבים להמשיך לעבוד בו לפרק זמן מסוים.

 

קיימת הסכמה בקרב יועצי השקעות בשוק כי הבנק שהכי משתלם לעבוד בו הוא בנק לאומי, למרות האמונה הרווחת כי בבנקים ממשלתיים (המדינה מחזיקה כ־10% מהבנק) השכר נמוך יותר. בבנק לאומי זה לא נכון: השכר ההתחלתי הוא ממוצע לענף, אך בטווח הארוך, לאחר צבירת כמה שנות ניסיון, הוא נהפך להכי גבוה. גם מבחינת מוניטין בשוק, "נחשב" יותר לעבוד באחד משני הבנקים הגדולים.

 

כמו כן, יועצי ההשקעות זכאים גם הם, כמו שאר עובדי הבנק, לבונוס על תוצאות כספיות טובות עם פרסום הדו"חות השנתיים. מכיוון שבתקופה האחרונה בנק לאומי הפגין ביצועים טובים יותר משל שאר הבנקים במערכת והגדיל את רווחיותו, צפויים עובדיו ליהנות מבונוסים גבוהים יותר מאשר בבנק הפועלים, למשל, אשר סבל השנה מהפרשות גבוהות בשל חשיפת תיק ההשקעות שלו לאיגרות חוב מגובות משכנתאות בארצות הברית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x