$
שווקי חו"ל

הלחץ על ג'ק מא גובר: בייג'ינג זימנה לשיחת אהרה את מנהלי אנט גרופ

הבנק המרכזי של סין הורה לענקית הפינטק שבבעלות עליבאבא לבצע תיקונים מהותיים בהתנהלותה בתחום האשראי, הביטוח וניהול הנכסים - כולל הצגת לוח זמנים להטמעת השינויים; בשבוע שעבר הודיעו הרגולטורים בסין על פתיחת חקירה נגד עליבאבא בטענה להתנהלות מונופוליסטית

מיקי גרינפלד 06:3928.12.20

בייג'ין ממשיכה בלחץ הכבד על ג'ק מא, הפעם באמצעות אזהרה ששולח הבנק המרכזי לאנט גרופ, ענקית הפינטק שבבעלות עליבאבא, שמגיבה בנפילה של 7% בהונג קונג.   

הבנק (People’s Bank of China) זימן בסוף השבוע את מנהלי אנט גרופ לשיחת נזיפהשבה הורה על תיקון הכשלים המהותיים בהתנהלות החברה. לפי הודעה שפרסם הרגולטור, הבנק דרש מהחברה הצגת תוכנית שכוללת לוח זמנים להטמעת התיקונים הנדרשים – בתחום האשראי, הביטוח, ושירותי ניהול הנכסים.

 

הרגולטור ציין בהודעה שאנט גרופ אינה מתנהלת במכניזם הנדרש של ממשל תאגידי, מפירה את דרישות הרגולטור ומנצלת את כוחה לפגוע במתחרות ובאינטרסים של הצרכנים.

 

ביום חמישי שעבר נפלה מניית עליבאבא ב-8.1% בהונג קונג ובהמשך ב-13.3% בוול סטריט לאחר שבבייג'ין הודיעו על פתיחת חקירה נגד החברה בטענה להתנהלות מונופוליסטית. במרכז החקירה, הפרקטיקה שמחייבת את הסוחרים לבחור אחת מהפלטפורמות שבהן הם מוכרים את מרכולתם – "לבחור אחד מתוך השניים". לפי כללי עליבאבא, הסוחרים בפלטפורמה שלה נדרשים לחתום עמה על חבילת בלעדיות, באופן שמונע מהם לפעול ולמכור בפלטפורמה של חברה מתחרה.

 

כבר ביום ההודעה על החקירה דווח בתקשורת שהרגולטורים מתכננים להיפגש בהמשך עם הנהלת אנט גרופ, חברת הפינטק הגדולה בעולם.

 

ג'ק מא על רקע הסמל של אנט גרופ ג'ק מא על רקע הסמל של אנט גרופ צילומים: רויוטרס , גטי אימג'ס

ההחלטה של שלטונות סין לרסן את ענקית הסחר הסינית נחשפה פומבית בתחילת נובמבר השנה, לאחר ההודעה המפתיעה עלביטול הנפקת הענק המתוכננת של אנט גרופ, שהיתה אמורה להתבצע במקביל בהונג קונג ובשנגחאי.

 

ימים ספורים לפני ההנפקה זומן ג'ק מא לפגישות עם הרגולטורים הסינים, שהיו למעשה שיחות אזהרה ונזיפה. נציגי השלטון הבהירו למא, בין היתר, כי בכוונתם להנהיג אמצעי פיקוח חמורים על אנט גרופ, בדומה לפיקוח הנהוג על הבנקים בסין.

  

הרגולטורים הסינים הביעו חשש שהכוח הגדל של החברה ישפיע באופן מוגזם על המערכת הפיננסית כולה (לאנט יש כ-1.3 מיליארד משתמשים, רובם בסין). אף שלא ידוע בדיוק מה נאמר בפגישות האמורות, המסר למא היה ברור, והוא נאלץ להודיע על "הקפאת ההנפקה" ודחייתה למועד מאוחר יותר - עד כה לא פורסם תאריך יעד חדש.

  

השלב הבא הגיע ימים ספורים לאחר מכן. ב-10 בנובמבר השנה הודיעה סין כי היא מתכוונת לאמץ רגולציות חדשות שמטרתן לרסן את כוחן של חברות האינטרנט והפינטק הגדולות, בראשן עליבאבא, אנט גרופ שבבעלותה, המתחרות הגדולות טנסנט ו- JD.comוקבוצות נוספות.

 

הצעת החוק החדשה שהתפרסה על 22 עמודים, פורסמה על ידי וועדת המדינה לרגולציית השווקים בתחום הטכנולוגיה.

 

 

 

 

 

 

x