$
שווקי חו"ל

בייג'ינג נגד ג'ק מא: חקירה נגד עליבאבא על התנהלות מונופוליסטית

החקירה עוסקת בין היתר בפרקטיקה המחייבת את הסוחרים בפלטפורמות שלה להימנע מפעילות בפלטפורמות סחר מתחרות; בחודש שעבר, שיחות אזהרה של הרגולטורים עם בעל השליטה מא הובילו לדחיית הנפקת הענק של אנט גרופ שבבעלות עליבאבא - בהמשך יצאה סין בהצעת חוק לצמצום כוחן של ענקיות הסחר הסיניות

מיקי גרינפלד 06:3824.12.20

המאבק של בייג'ינג בענקיות האינטרנט המקומיות, וספציפית נגד עליבאבא של ג'ק מא, עולה מדרגה: הרשויות בסין הודיעו על פתיחה רשמית של חקירה נגד החברה, בשל טענות להתנהלות מונופוליסטית, הפוגעת בתחרות ובסחר המקומי.

 

במרכז החקירה, לפי הודעת הרשויות, הפרקטיקה שמחייבת את הסוחרים לבחור אחת מהפלטפורמות שבהן הם מוכרים את מרכולתם – "לבחור אחד מתוך השניים". לפי כללי עליבאבא, הסוחרים בפלטפורמה שלה נדרשים לחתום עמה על חבילת בלעדיות, באופן שמונע מהם לפעול ולמכור בפלטפורמה של חברה מתחרה.  

 

לפי הדיווחים, הרגולטורים בסין צפויים להיפגש בימים הקרובים גם עם ענקית הפינטק עלי גרופ שבבעלות עליבאבא. עליבאבא אישרה את הדיווחים הראשוניים שיצאו על פתיחת החקירה וציינה ש"הפעילות העסקית נמשכת באופן נורמלי".

 

 צילום: בלומברג

 

 

ההחלטה של שלטונות סין לרסן את ענקית הסחר הסינית נחשפה פומבית בתחילת נובמבר השנה, לאחר ההודעה המפתיעה עלביטול הנפקת הענק המתוכננת של אנט גרופ, שהיתה אמורה להתבצע במקביל בהונג קונג ובשנגחאי.

 

ימים ספורים לפני ההנפקה זומן ג'ק מא לפגישות עם הרגולטורים הסינים, שהיו למעשה שיחות אזהרה ונזיפה. נציגי השלטון הבהירו למא, בין היתר, כי בכוונתם להנהיג אמצעי פיקוח חמורים על אנט גרופ, בדומה לפיקוח הנהוג על הבנקים בסין.

 

הרגולטורים הסינים הביעו חשש שהכוח הגדל של החברה ישפיע באופן מוגזם על המערכת הפיננסית כולה (לאנט יש כ-1.3 מיליארד משתמשים, רובם בסין). אף שלא ידוע בדיוק מה נאמר בפגישות האמורות, המסר למא היה ברור, והוא נאלץ להודיע על "הקפאת ההנפקה" ודחייתה למועד מאוחר יותר - עד כה לא פורסם תאריך יעד חדש.

 

השלב הבא הגיע ימים ספורים לאחר מכן. ב-10 בנובמבר השנה הודיעה סין כי היא מתכוונת לאמץ רגולציות חדשות שמטרתן לרסן את כוחן של חברות האינטרנט והפינטק הגדולות, בראשן עליבאבא, אנט גרופ שבבעלותה, המתחרות הגדולות טנסנט ו- JD.comוקבוצות נוספות.

הצעת החוק החדשה שפורסמה, שהתפרסה על 22 עמודים, פורסמה על ידי וועדת המדינה לרגולציית השווקים בתחום הטכנולוגיה.

 

עתה כאמור, מגיע שלב החקירה הרשמית.

x