$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בדרך להשתלט על גב-ים: פרנקל רוכש גם את המניות של כצמן, והופך לבעל המניות הגדול בחברה

המשקיע אהרון פרנקל שרכש כבר את מניותיה של מגדל בגב-ים, ומחזיק ב-25.4% בחברה, רוכש מכצמן נתח נוסף של 4.6% ב-270 מיליון שקל - בכך הוא עוקף בשבריר אחוז את בעלת השליטה הנוכחית נכסים ובניין שמחזיקה ב-29.9% מהמניות; העסקה מצמצמת במידה מסוימת את כדאיות התחרות המתנהלת במקביל על דסק"ש, שכן הזוכה לא בהכרח יזכה בשליטה בגב ים

גולן חזני 20:2003.11.20

אחרי שרכש את חלקה של מגדל רוכש אהרון פרנקל גם את חלקה של גזית גלוב במניות חברת הנדל"ן גב-ים - ובכך מגיע לשיעור אחזקה גבוה במעט מזה של נכסים ובניין שבשליטת דסק"ש.  לכלכליסט נודע כי פרנקל סיכם עם חיים כצמן בעל השליטה בגזית על רכישת האחזקות של גזית, נתח של  4.6%, תמורת כ-270 מיליון שקל. 

התמורה משקפת מחיר של 30 שקלים למניה, מעט יותר מהמחיר שבו מכרה מגדל את מניותיה, בהנחה שהאופציה תמומש ע"י פרנקל, 29 שקלים למניה.

 

פרנקל למעשה עוקף בעיסקה בשבריר אחוז את היקף המניות שבידיו לזה של נכסים ובניין וקבוצת דסק"ש שמחזיקות ב-29.93% ממניות חברת גב-ים . אחרי שרכש את חלקה של מגדל הגיע פרנקל לאחזקה של 25.4% (מגדל החזיקה ב-15.1%) והעסקה עם כצמן מעלה אותו ל-30%. 

 

אהרון פרנקל אהרון פרנקל צילום: ויקיפדיה

 

 

כצמן רכש את המנה הראשונה בגב ים בפברואר האחרון, 2.4% תמורת 150 מיליון שקל, ולא דיווח על המשך הרכישות משום שלא הגיע לרמה של בעל עניין בחברה. הרכישות נעשו באמצעות חברת גזית גלוב שבשליטתו. מאוחר יותר רכשה נכסים ובניין מניות בהנפקה שביצעה נורסטאר בעלת השליטה בגזית גלוב והנשלטת בידי כצמן. נכסים ובניין רכשה 12% מהמניות בהנפקה של נורסטאר תמורת כ-120 מיליון שקל.

 

השליטה בדסק"ש נמצאת במכירה במכרז בידי מחזיקי האג"ח סידרה י"ד של אי.די.בי פיתוח שהגיעה לחדלות פרעון. העיסקה מתנהלת באמצעות בית המשפט ומתמודדים עליה אדוארדו אלשטיין בעל השליטה הנוכחי, וכן וצחי נחמיאס וחברת מגה אור בראש קבוצת משקיעים.

 

הרכישה של פרנקל הופכת את המכרז לרכישת השליטה בדסק"ש לפחות כדאית במידה מסויימת במחירים הנוכחיים, משום שהשליטה בגב-ים מוטלת בספק. נחמיאס דאג לחתום על אופציה עם כלל ביטוח לכניסה לקבוצה שתרכוש, ושריין באופן לא פורמלי את תמיכתה של כלל שמחזיקה במקביל 9% ממניות גב-ים. 

 

המכרז על דסק"ש אמור להיסגר ביום רביעי - אם השופט המחוזי חגי ברנר לא יאריך את המועד. הדיון שנקבע ל-9.30 בבוקר יעסוק בבקשתו של אלשטיין לפסול את ההצעה האחרונה של נחמיאס.

 

x