$
בורסת ת"א

בפעם הראשונה בענף הנדל"ן בישראל: גב־ים גייסה אג"ח בריבית שלילית

חברת הנדל"ן המניב בשליטת אדוארדו אלשטיין גייסה אתמול 777 מיליון שקל לאחר ביקושים של 1.4 מיליארד שקל. הריבית האפסית והזינוקים במניות הנדל"ן ב־2019 מאפשרים לענף גיוסי חוב זולים

ירדן רוז'נסקי 08:0519.02.20

הענף הלוהט של הבורסה ממשיך לשבור שיאים. אתמול השלימה חברת הנדל"ן המניב גב־ים, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, את השלב המוסדי בהנפקת סדרת האג"ח החדשה שלה (ט'), שבמסגרתו גייסה 777 מיליון שקל בריבית שלילית בשיעור של 0.01%. זו הפעם הראשונה שבה חברת נדל"ן מגייסת אג"ח בריבית שלילית, ואחת הפעמים הבודדות שבהן חברה ישראלית גייסה אג"ח בשיעור זה.  

הביקושים עמדו על 1.4 מיליארד שקל, דבר שגרם לגב־ים לשנות את היקף הגיוס המבוקש המקורי שלה, שעמד על 222 מיליון שקל בלבד. בימים הקרובים תשלים החברה את השלב הציבורי.

 

מאחר שהריבית צמודה למדד המחירים לצרכן, היא עשויה להיהפך לחיובית לאורך חיי הסדרה החדשה, שפירעונה יחל ב־2021 וייגמר ב־2033, כשהמח"מ הממוצע הוא 5.7 שנים. סדרה ט' קיבלה דירוג AA מ־S&P מעלות ודירוג AA2 ממידרוג. אפסילון חיתום היא שהובילה את הגיוס.

 

מה דעתך על מניית גב ים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לגב־ים יש כיום שתי סדרות אג"ח, שנושאות ריבית גבוהה באופן משמעותי — סדרה ח', שהיקפה 1.3 מיליארד שקל עם מח"מ של 6.5 שנים וריבית בשיעור של 2.55%; וסדרה ו', שהיקפה 1.8 מיליארד שקל (ושווי השוק שלה הוא 2.7 מיליארד שקל), שהמח"מ שלה הוא 3.4 שנים והריבית שלה היא 4.75%.

 

חרף הגיוס, סיימה מניית גב־ים את יום המסחר בירידה של מעט יותר מ־1%, ושווי השוק של החברה עומד על 6.3 מיליארד שקל. כספי הגיוס ישמשו את גב־ים למימון צנרת הייזום שלה, שכוללת 12 פרויקטים בהשקעה כוללת של 2.3 מיליארד שקל. הפרויקטים כוללים 410 אלף מ"ר, וחלקה של החברה בהם עומד על 325 אלף מ"ר.

 

הפרויקטים יושלמו מ־2024 ויביאו לעלייה של 30% במצבת השטחים המושכרים של גב־ים, שעומדים כיום על קרוב למיליון מ"ר ב־21 נכסים, ועתידים להגיע ל־1.3 מיליון מ"ר. כתוצאה מהליכי הייזום האלה, צפויות הכנסות גב־ים לעלות מ־510 מיליון שקל (נכון ל־2019) ל־753 מיליון שקל — זינוק של קרוב ל־48%. שווי הנכסים של גב־ים עומד כיום על 7.7 מיליארד שקל.

 

גב־ים היא אמנם חברת הנדל"ן הראשונה שמגייסת אג"ח בריבית שלילית, אך הדבר נובע מנהירת המשקיעים לענף הנדל"ן, שזינק בשיעור החד ביותר בבורסה ב־2019 (72.4%), בחסות הריבית הנמוכה במשק. משום כך יכולות חברות הנדל"ן לגייס חוב בזול. עזריאלי, למשל, גייסה גם היא אג"ח בשיעור ריבית שקרוב לאפס.

 

לדברי אנליסט הנדל"ן של לידר, רז דומב, הגיוס של גב־ים "מקרין על כל הסקטור ומהווה נקודת ביטחון עבורו. ריבית שלילית זה יפה מבחינה תקשורתית, אבל גם ריבית של 0.1% זה יפה מאוד, והפער ביניהן לא דרמטי. כיום יש מרווח עצום בין הריבית שמשלמים על החוב לתשואה שמושגת מהנכסים, וזה מחזק את הביטחון לגבי פעילות חברות הנדל"ן".

 

מנכ"ל גב־ים אבי יעקובוביץ אמר כי "התוצאות מהוות הבעת אמון של השוק בחברה, באיכות נכסיה ובאסטרטגיה העסקית שלה. ביקושי היתר מספקים לחברה רוח גבית בהמשך פעילות הייזום המסיבית והאינטנסיבית".

 

מנכ"ל גב־ים אבי יעקובוביץ מנכ"ל גב־ים אבי יעקובוביץ צילום: תומי הרפז

 

x