שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

תקן חשבונאי חדש יחתוך 30 מיליון שקל מהרווח הנקי של שופרסל ב-2019

בעקבות יישום תקן IFRS-16, צפויה חברת הקמעונאות לרשום בדוחותיה הכספיים של השנה שעברה ירידה בהוצאות שכר דירה לצד עלייה בהוצאות פחת

נורית קדוש 12:1216.04.19

שופרסל נערכת לרשום בדוחות השנתי של 2019 ירידה של כ-30 מיליון שקל ברווח הנקי. זאת על רקע יישום תקן 16-IFRS שנועד לשקף התחייבויות חוץ מאזניות, דרך הטיפול בחוזי חכירה שונים.

 

 

 

לפי החברה, התקן החדש שיושם מתחילת השנה, צפוי לבוא לידי ביטוי בפגיעה ברווח הנקי בשנים הראשונות שמתהפכת לאחר אמצע התקופה של כל אחד מהנכסים. בעקבות יישום התקן החדש, צפויה החברה לרשום השנה ירידה בהוצאות שכר דירה ומנגד, עלייה בהוצאות פחת, כך שהרווח התפעולי יעלה בכ-60 מיליון שקל. אלא שעלייה בהוצאות המימון לצד קיטון קל בהוצאות המס, יוביל לירידה של כ-30 מיליון שקל ברווח הנקי.

 

חכירה מוגדרת כחוזה, אשר מעביר בתמורה לתשלום את זכות השימוש בנכס לתקופת זמן והיא מתקיימת בהסכמי שכירות, הסכמי ליסינג ועוד. השפעות החכירה על המאזן, הן בהכרה בהתחייבות בגין תשלומי החכירה ומנגד הכרה בנכס זכות שימוש. בדוח רווח והפסד מאפשרים חוזי החכירה הכרה בהוצאות ריבית ובהוצאות פחת בנפרד, וזאת במקום רישום הוצאות שוטפות בגין שכ"ד או ליסינג.

 

איציק אברכהן מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מנכ"ל שופרסל צילום: עמית שעל

 

התקן החדש מאפשר לחוכרים לבחור באחת מגישות היישום הבאות: יישום רטרוספקטיבי מלא לכל ההסכמים והצגה מחדש של מספרי השוואה או יישום רטרוספקטיבי מתואם, במסגרתו, ההחלטה נעשית לגבי כל הסכם בנפרד.

 

בחלופה זו יש 2 אפשרויות: מדידת הנכס בגובה ההתחייבות – "מעתה ואילך" או מדידת הנכס כאילו היה מיושם "מאז ומעולם" (16-IFRS). בשופרסל בחרו ביישום רטרוספקטיבי מתואם, כך ש-30 חוזי שכירות נמדדים כאילו התקן יושם "מאז ומעולם" וכל השאר החוזים נמדדים "מעתה ואילך". בשופרסל מציינים עוד כי ליישום התקן אין השפעה על תזרים המזומנים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x