$
שוק ההון

מניגריה למקסיקו: הנוסטרו של גולדמן זאקס נפתח למשקיעים

הבנק יגייס הון חיצוני להשקעות שעשה בהון העצמי שלו. בין הנכסים שעל הפרק: אתר מסחר מקוון באפריקה, חברת פינטק במקסיקו ומשכנתאות בניו זילנד. המהלך הוא חלק מארגון מחדש של פעילות הנוסטרו, והפיכתה לשקופה יותר לבעלי המניות

שירות כלכליסט 09:4614.03.19

בנק גולדמן זאקס פותח את תיק הנוסטרו שלו למשקיעים. לפי דיווח "הוול סטריט ג'ורנל", אחד מצוותי השקעות ההון העצמי של הבנק, שמנהל נכסים בשווי 30 מיליארד דולר, מתכוון לגייס לראשונה הון מגורמים חיצוניים.

 

תיק הנוסטרו של גולדמן זאקס נחשב רווחי מאוד ומגוון במיוחד, וכולל נכסים כמו נדל"ן במדינות אסיה וחברות סטארט־אפ אפריקאיות. עוד מהלך שאותו שוקלים בגולדמן זאקס הוא ארגון מחדש של כלל פעילות ההשקעות הפרטיות של החברה, ויצירת יחידה חדשה שתנהל את כולן.

 

מנכ"ל גולדמן זאקס דיוויד סולומון. "מותג השקעות ברמה בינלאומית" מנכ"ל גולדמן זאקס דיוויד סולומון. "מותג השקעות ברמה בינלאומית" צילום: בלומברג

 

הצוות, שנקרא ספיישל סיטואיישן גרופ (SSG), מנוהל מ־2013 בידי ג'וליאן סליסברי הבריטי. לפי דיווח "הוול סטריט ג'ורנל", ב־2008, ערב המשבר הפיננסי הגדול, ניהל הצוות נכסים בשווי 20 מיליארד דולר. כאמור, כיום גדל הסכום ל־30 מיליארד דולר.

 

מנכ"ל גולדמן זאקס דיוויד סולומון העלה את אפשרות פתיחת תיק הנוסטרו של הבנק למשקיעים חיצוניים בשיחה עם אנליסטים מוקדם יותר השנה. "יש לנו הזדמנות לגייס כסף מגורמים שלישיים לפעילות ניירות הערך, האשראי והנדל"ן. יש לנו מותג השקעות ברמה בינלאומית, שהשיא לנו החזרים מעולים במשך שלושה עשורים", אמר סולומון.

 

צוות SSG של גולדמן זאקס נהנה מיד חופשית לבצע השקעות בכל מקום שבו הוא מזהה הזדמנות לרווח. בסוף שנות התשעים הוא הצליח להשיא החזרים נאים למרות המשבר הפיננסי הגדול באסיה. כיום מתמקד הצוות בהשקעה בחברות בגודל בינוני שמתקשות לגייס מימון ממקורות אחרים.

 

בין היתר, השקיע SSG בחברת סטארט־אפ ניגרית בתחום המסחר המקוון, משכנתאות בסיכון גבוה בניו זילנד וחברת פינטק מקסיקנית. לאחרונה העניק צוות SSG הלוואה ליצרנית טורבינות בקליפורניה בריבית של 13%. כחלק מתנאי ההלוואה התחייבה החברה, שנמצאת במצוקה תזרימית, להפקיד עירבון של 12 מיליון דולר, כ־40% מגובה ההלוואה.

 

לגולדמן זאקס יש לפחות שישה צוותים שמנהלים את פעילות הנוסטרו שלו, וכחלק מהארגון מחדש המתוכנן, הם אמורים להתכנס תחת מטרייה אחת. המסגרת הזו אמורה לפעול כקרן פרייבט אקוויטי שאת פעילותה יהיה קל יותר להסביר לבעלי המניות.

 

בניגוד לבנקים אחרים שהחליטו להפריד את פעילות הנוסטרו מניהול השקעות הלקוחות בעקבות חוקי דוד־פרנק שאושרו בארה"ב אחרי המשבר הפיננסי, בגולדמן זאקס השאירו את הפעילות בתוך הבנק. ההנהלה נימקה את ההחלטה בבקרה הפנימית ההדוקה, שמוודאת שפעילות זו לא מתנגשת עם הפעילות המסחרית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x