$
שוק ההון

דוחות ישראכרט חושפים: פועלים קיבל טיוטת מכתב מבנק ישראל המציג את המגבלות על ביט

לפני חודשיים חשף "כלכליסט" את מתווה המגבלה שרקם בנק ישראל להרחבת השימוש באפליקציות התשלום של הבנקים מול בתי עסק. כעת נחשף כי המתווה האמור נשלח כטיוטת מכתב לבנק הפועלים

רחלי בינדמן 10:4626.02.19

הדוחות הכספיים השנתיים של ישראכרט מאשרים לראשונה את חשיפת "כלכליסט" לפני חודשיים בדבר מתווה המגבלות על אפליקציות התשלום של הבנקים שהגדיר בנק ישראל.

 

 

לפי הדוחות, בנק הפועליםמסר לישראכרט כי קיבל טיוטת מכתב מבנק ישראל שאישר לו להרחיב את השימוש באפליקציית התשלומים ביט לשירותי תשלום לבתי עסק אך קבע שבמשך שלוש שנים יוכל הבנק לאפשר תשלומים לבתי עסק במסגרת האפליקציה באופן מצומצם בהיקף שנתי שלא יעלה על 2 מיליארד שקל בשנת 2019 ,2.5 מיליארדי שקלים בשנת 2020 ו-3 מיליארדי שקלים בשנת 2021 כאשר המגבלה אינה חלה על העברות בין פרטיים.

 

בישראכרט חושפים כי צוין שמגבלה זו תיבחן על-ידי הפיקוח על הבנקים באופן שוטף אשר ישקול לשנותה ככל שיזהה שינויים משמעותיים בשוק.

 

בישראכרט כותבים עוד כי מסתמנות הבנות דומות גם עם שני הבנקים האחרים המחזיקים באפליקציות תשלום. בישראכרט מזהירים כי לשימוש עתידי מוגבר באפליקציות תשלום המבוססות על העברה מחשבון לחשבון, כאמצעי תשלום חליפי לכרטיס אשראי או שלא בהתאם להתקשרות בהסכם סליקה, עלולה להיות השפעה מהותית לרעה על פעילות החברה ועסקיה.

 

הן כתוצאה מתחרות ישירה של הבנקים בתחום ההנפקה ובתחום הסליקה מול בתי העסק והן לעניין הצעת מוצרי אשראי ואחרים תוך שימוש בפלטפורמת האפליקציות כאמור.

 

 

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים צילום: עמית שעל

 

יצוין, כי אפשרות העברתן על-ידי הבנקים של פעילות האפליקציות כאמור כך שלא יכללו תשתית של כרטיסי אשראי תלויה בין היתר בהתקיימות מספר תנאים ובהם היתכנות טכנולוגית, כלכלית ורגולטורית וכן כפופה לשיקולים נוספים כגון מגמות והעדפות צרכניות וכן לשיקולי הבנקים. נכון להיום פעילות אפליקציות כאמור מתבצעת על בסיס תשתית כרטיסי האשראי.

 

עם זאת, המכתב שנשלח על ידי בנק ישראל הוא כרגע בגדר טיוטה בלבד וטרם נשלח לבנק לאומי ולבנק דיסקונט המחזיקים גם הם באפליקציות תשלום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x