שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

משרד החקירות ITI: "מוטי בן־משה השתמש בחומרים שלנו נגד נוחי דנקנר - ולא שילם"

תביעה שמתבררת בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב חושפת מאבק יצרי ועתיר רפש שהתנהל סביב העברת השליטה בקונצרן אי.די.בי. משרד החקירות ITI הביא לבן־משה מידע שנועד לפגוע בדנקנר וציפה לתשלום, שעדיין לא הגיע

גולן חזני 08:3913.12.18

זה היה אחד המאבקים האישיים המרתקים והאמוציונליים ביותר בשוק ההון. נוחי דנקנר, שנלחם על קונצרן אי.די.בי שהיה בשליטתו, נגד מוטי בן־משה, שביקש ליטול מידיו בעסקת הסדר את השליטה בחברה. קרב רווי השמצות, מלווה בחוקרים פרטיים, בראשם חברת המודיעין העסקי בלאק קיוב, ששכר דנקנר על מנת "להפליל" את בן־משה, ללא הצלחה. מאז רכש בן־משה את אי.די.בי, מכר את חלקו לשותפו אדוארדו אלשטיין, רכש בהסדר אחר את אלון רבוע כחול ובאמצעותה מקדם הליכי רכישה של אפריקה ישראל.

 

 

תביעה שהוגשה נגד בן־משה מתבררת בבית המשפט השלום בתל אביב בפני השופט אביים ברקאי בימים אלה, חוזרת לאותם ימים ומציגה פן נוסף של המאבק - תמלילי השיחות. בתביעה, שהגישו חוקרים פרטיים, נחשפות דרכי פעולה שבהן נוקטים החוקרים הפרטיים, המשמשים את אנשי העסקים למאבקיהם.

 

את התביעה הגיש עירד תמיר, בעל משרד החקירות ITI. התביעה מציגה אותו כאחד המובילים בארץ בתחומו, ובין עובדיו יש חוקרים סמויים, מדובבים ויועצים חיצוניים. התובע השני הוא היועץ הפוליטי־אסטרטגי נתי מור.

 

השניים טוענים כי במרץ 2014 כינס בן־משה מסיבת עיתונאים, שבה השתמש בחומרים שאספו אנשיהם. בסיוע החומרים ניסה בן־משה לערער את אמינותו של פטריק פלסמיקר, איש ששכר דנקנר כדי להשחיר את בעל השליטה החדש באי.די.בי.

 

דנקנר גייס את פלסמיקר הבלגי, שהעניק תצהיר לבית המשפט שלפיו בן־משה ניסה להלבין כסף, נפגש איתו וביקש ממנו להקים מערך של חברות ריקות מתוכן מבלי לקשור אותו אליהן. בן־משה הכחיש ופלסמיקר, לטענת דנקנר, נבדק בפוליגרף ונמצא דובר אמת.

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: עמית שעל

 

בין החומרים שהוגשו לדיון המשפטי המצוי בעיצומו יש תמלילי שיחות של דן זורלא, מבעלי בלאק קיוב, ושל יהודה ברלב, שגם נשכר על ידי דנקנר להכין "תיק" על בן־משה. בשיחות אלה מתערערת אמינות הבלגי ואופן גיוסו. את השיחות עמם מנהל חוקר של ITI, ששמו לא נחשף.

 

תמיר ומור תובעים 625 אלף שקל מבן־משה ומחמישה מאנשיו בטענה שלא שילמו כספים שאליהם התחייבו תמורת החומר. התביעה היא "חוזית, הפרת חובה חקוקה ועשיית עושר שלא במשפט".

 

תמיר טוען כי סיכם עם יניב רוג, שייצג את בן־משה, בנוכחות עו"ד יהושע רזניק, שמונה כנאמן, להגדיר את איכות החומרים ביחס לשכר הטרחה.

 

לא השתמש בחומר?

בן־משה ואנשיו טוענים כי לא השתמשו בבדל של חומר שסיפק תמיר, וכי מדובר בניסיון סחיטה. הם דוחים בכתב ההגנה את התביעה על הסף. פרקליטו של בן־משה, עו"ד רענן קליר, טוען כי בן־משה החליט לא להשתמש בחומרים שסיפק תמיר משום שלא חשפו את שמו של גורם שניהל שיחה עם בעלי בלאק קיוב.

 

התביעה הוגשה הן נגד בן־משה והן נגד שלושה עורכי דין שייצגו ומייצגים אותו: יניב רוג, אמיר שוויצקי, רענן קליר, וכן יועצי האסטרטגיה והתקשורת ליאור חורב וטל רבינא, שליוו את בן־משה והשתתפו באותה מסיבת עיתונאים. תמיר מכנה אותם כ"שותפים לקנוניה".

 

התובעים טוענים כי ייצגו את בן־משה בהיבטים משפטיים ותקשורתיים, ומפרטים פגישות שבהן דנו בהתקשרות ביניהם.

 

בפגישה הראשונה בין התובעים לרוג, המקורב לבן־משה, נערכה במשרד עו"ד ש. פרידמן הציגו התובעים את חומרי החקירה. בפגישה השנייה נכח גם יועץ התקשורת רבינא ובה הציגו השניים את דרישתם הכספית, 800 אלף שקל. נציגי בן־משה הציעו 150 אלף שקל, אבל בפגישה שלישית הסכימו לשלם 350 אלף שקל, וברביעית סוכמו פרטי התמורה הכספית למידע.

 

למחרת ביקשו אנשיו של בן־משה את החומרים, והתובעים העבירו אותם לנאמן והתנו את פרסומם בתשלום שנקבע. "חורב ורבינא הסבירו לתובעים שהזמן דוחק ועליהם להוציא הדברים לפועל במסיבת עיתונאים. חורב שאל במשך שעה וחצי את התובעים שאלות תוך שהוא רושם את התשובות", ציינו התובעים. "אחרי שליחת תיקונים להסכם ביקשנו תשובות אבל בן־משה ואנשיו עברו לדממת אלחוט, נמנעו מלענות לטלפון. ערב מסיבת העיתונאים נשאל תמיר שוב שאלות, סיפק תשובות שבכולן השתמשו לדבריו במסיבת העיתונאים למחרת, אף שהתחיבו שלא לעשות כן. נפלנו קורבן להתנהלות שגובלת בהונאה", הם טוענים.

 

היום האסיפה המכרעת

מטעם בן־משה נמסר בתגובה: "התובעים ביקשו למכור לבן־משה תמלילי שיחות שביצעו מיוזמתם קודם שפנו אליו. השניים נקבו מחיר של 800 אלף שקל בטענה שתמלילי השיחות שברשותם מהוות עדות לכך שנוחי דנקנר והאנשים מטעמו חטאו בבידוי ראיות, בישול תצהירי כזב ורכישת תצהירי כזב בתמורה לעשרות אלפי יורו. כל זאת במסגרת המאבק שניהל דנקנר למנוע את רכישת אי.די.בי על ידי בן־משה ואלשטיין.

 

"לנוכח רצח האופי התקשורתי שנוהל נגד בן־משה, אכן התקיים משא ומתן עם השניים, אלא שהם מיאנו לחשוף את זהות מבצע התמלילים. טענות התובעים כאילו בן־משה התחייב לרכוש את המידע מופרכות, וכך גם טענותיהם כאילו בן־משה הציג את המידע במסיבת עיתונאים. הוא אכן כינס מסיבת עיתונאים ובה הציגו נציגיו כי דנקנר פנה לבית המשפט בטענות כוזבות וצירף תצהיר כוזב של אזרח בלגי; זאת בהתבסס על מידע שאינו קשור בתובעים אלא נשען אך ורק על מסמכים שהתקבלו מגורמים רשמיים ומוסמכים באירופה.מטעמים של הפעלת לחץ בחרו החוקרים לתבוע לא רק את בן־משה אלא גם חמישה יועצים שלו בטענות סרק".

 

התביעה מצטרפת לחזית נוספת שבן־משה מנהל בימים אלה מול מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל. זו תגיע לשיאה היום באסיפת המחזיקים, היום האחרון שבו אמורים להתמלא תנאים מתלים לעסקה, שבה הוא אמור לרכוש את אפריקה תמורת 2.3 מיליארד שקל מכיסו הפרטי.

 

אסיפת מחזיקי האג"ח תיערך היום ב־16.30 במלון סיטי טאואר בר"ג. בין מחזיקי האג"ח גוברת הדעה כי יש לנקוט צעדים אגרסיביים מול בן־משה עד כדי פיצוץ העסקה. עם זאת, ההערכות הן כי בסופו של דבר תושג פשרה. בן־משה עשוי להגיש היום את האישורים האחרונים של ההגבלים העסקיים, מה שייתר את האסיפה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x