$
שוק ההון

לאומי השיק ניהול תיקים דיגיטלי שיתחרה בקרנות הנאמנות המסורתיות

הבנק, שבשנים האחרונות לא החזיק בפעילות ניהול תיקים, השיק מערכת המיועדת בעיקר ללקוחות קטנים, שלא זכאים לייעוץ פיננסי בבנק. במיטב דש יצאו אתמול בפיילוט שקט של מוצר מתחרה

רחלי בינדמן 08:0909.10.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אחרי שנים ללא חברת ניהול תיקים, הכריז לאומי אתמול (ב') על השקת "וידאה". מי שיעמוד בראש חברת ניהול התיקים של הבנק בניהולה של רקפת רוסק עמינח הוא פול קליין, לשעבר ראש אגף השקעות בלאומי.

ניהול ההשקעות יתבצע באמצעות מערכת דיגיטלית, על בסיס מודל שיביא בחשבון את העדפות הסיכון של הלקוח, מטרות ההשקעה וטווח ההשקעה שלו. לפי נתונים אלה ייבנה תיק מותאם אישית המבוסס על ניהול השקעות פאסיבי, קרי קרנות סל שעוקבות אחר מדדים בארץ ובחו"ל.

 

מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח. תחרות עקיפה לייעוץ של הבנק מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח. תחרות עקיפה לייעוץ של הבנק צילום: אוראל כהן

 

 

סכום המינימום שיידרש להצטרף למוצר יהיה 50 אלף שקל בלבד, לעומת כ־500 אלף שקל בחברות ניהול התיקים המסורתיות. זאת בדומה למוצר שהשיק לפני מספר חודשים בית ההשקעות פסגות, פסגות פרו.

 

אולם בעוד בפסגות פרו מוצעות רק קרנות נאמנות של בית ההשקעות, ניהול התיקים של וידאה יתבסס על מוצרים פאסיביים בלבד, אך של כלל חברות הקרנות, על בסיס מודל דירוג המשקלל דמי ניהול, ואיכות מעקב אחר המדד הרלבנטי.

 

דמי הניהול בוידאה צפויים לנוע בין 0.3% ל־0.7%, בתלות בסכום שיפקיד הלקוח. הלקוח לא ישלם גם דמי ניהול מעל קרן הסל שתיבחר לו וגם דמי ניהול לוידאה, אלא את הגבוה מביניהם. בנוסף ישלם הלקוח עמלות קנייה ומכירה על קרנות הסל בתיק שלו.

 

לאומי היה שנים בעמדת נחיתות מול הבנק הגדול המתחרה, הפועלים, המחזיק בחברת ניהול התיקים פעילים. לפי הערכות, גם הפועלים מגבש מערכת ניהול תיקים כזו. בחודשים הקרובים אמור גם הבנק הדיגיטלי מקבוצת לאומי, פפר, להשיק מערכת ניהול השקעות.

 

בעקיפין וידאה תתחרה גם במערך הייעוץ של לאומי. כך, לקוח שמגיע לייעוץ אצל יועץ פיננסי בבנק מקבל המלצות על בניית תיק השקעות שמבוסס על קרנות נאמנות וקרנות סל אקטיביות ופאסיביות, ללא העלות שגובה וידאה על המודל שלה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בבתי ההשקעות לא שוקטים על השמרים מול התחרות החדשה. מיטב דש ביצע אתמול השקה שקטה בדמות פיילוט לקהל לקוחות מצומצם של ניהול מבוסס רובו־אדוויזינג. בניגוד לוידאה, מדובר במודל שעל בסיסו ירכשו ללקוחות קרנות נאמנות אקטיביות ושל מיטב דש בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x