$
שוק ההון

פרסום ראשון

מאבקי הכוח בשופרסל: היו"ר ישראל ברמן התפטר מתפקידו

הצעד של ברמן התרחש לאחר שבישיבת הדירקטוריון נוכח לדעת שרוב המשתתפים תומכים בהצעת אלשטיין ודסק"ש להחליף אותו בדירקטור אחר - כנראה מאוריסיו ביאור; זאת על רקע מאבקי השליטה בחברה שנחשפו ב"כלכליסט"

גולן חזני 16:3626.07.18

ישראל ברמן, יו"ר שופרסל, הודיע בישיבת הדירקטוריון שמתקיימת בשעה זו (ה') כי יתפטר מתפקידו. זאת בעקבות חשיפת כלכליסט אתמול על מאבק השליטה בשופרסל.

 

הצעד של ברמן הגיע לאחר שבישיבת הדירקטוריון נוכח לדעת כי יש רוב של דירקטורים שתומך בהצעה של דסק"ש - בעלת המניות הגדולה בשופרסל - להחליף אותו בדירקטור אחר מהדירקטוריון, ככל הנראה מאוריסיו ביאור. דירקטור בחברה ואחד מאנשיו של בעל השליטה בדסק"ש אדוארדו אלשטיין. ביאור, ששהה בארגנטינה, הגיע אתמול לישראל. בדירקטוריון שופרסל תשעה חברים, ארבעה מהם נציגי דסק"ש, כולל ברמן עצמו, כך שלפחות שני דירקטורים חיצוניים מתוך חמישה הצביעו בעד ההדחה.

ההתפטרות של ברמן התרחשה למרות גיבוי שקיבל משני בעלי מניות מהותיים של שופרסל. אלטשולר שחם, שמחזיקה ב-11% ממניות החברה, שלחה אמש מכתב לחברי הדירקטוריון בו ציינה כי הרצון של דסק"ש להדיח את ברמן הוא מהלך דרמטי בחייה של החברה וכיוון שכך עליו להתבצע בשקיפות ותוך התייעצות עם בעלי המניות המהותיים של החברה.

 

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

קרן ספרה, קרן הגידור הגדולה בארץ, שלחה גם היא הבוקר מכתב שכוונתו ללחוץ על הדירקטורים בחברה להשאיר את ברמן ולהצביע נגד ההדחה. "אנו מאמינים בדרכי ניהולה והתנהלותה של החברה בשנים האחרונות, ובעיקר תחת הנהגתו של היו"ר הנוכחי, כגורמים בעלי משמעות עיקרית לצמיחתה של החברה ואשר הם קריטיים להמשך גידולה. ברמן הוביל את החברה כיו"ר לצמיחה משמעותית ואנו תמהים על הנסיון להדיחו. אין לנו ספק כי דירקטוריון החברה יבין את חובתו האישית והתאגידית לפעול לטובת החברה ולא יחליטו על הדחה של יו"ר מקצועי שהוכיח את חשיבותו לפעילות וצמיחת החברה".

מימין: איציק אברכהן, ישראל ברמן ואדוארדו אלשטיין מימין: איציק אברכהן, ישראל ברמן ואדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן


מה עומד מאחורי הסכסוך?

 

דסק"ש ובעל השליטה בה, אדוארדו אלשטיין, מינו את ברמן לתפקיד היו"ר לפני כשנתיים. עד לתחילת 2018, הוא אף קיבל את שכרו מדסק"ש.

 

אולם בדסק"ש לא מרוצים מהתפקוד של ברמן. זה כמה שבועות שקיימת מתיחות בינו לבין נציגי החברה - המנכ"ל שולם לפידות, ביאור, ודיאנה אלשטיין אחותו של בעל השליטה. בשיחות פנימיות בדסק"ש נטען כי מדובר ביו"ר שלא מצליח לאזן את ההנהלה החזקה של החברה, בראשות המנכ"ל איציק אברכהן. גם לברמן, מצדו, היו תלונות על כמה פעולות שבהן נקטה דסק"ש והוא אינו מסתיר אותן מחברי הדירקטוריון.

 

המנכ"ל אברכהן, הגורם הדומיננטי בחברה, הוא מי שמוביל מאחורי הקלעים את ההתנהלות מול דסק"ש ואלשטיין. כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", אברכהן מוביל מהלך לניתוק יחסי העבודה עם דסק"ש, שהיתה עד לחודש יוני בעלת השליטה בשופרסל. אז, מכרה דסק"ש נתח ממניותיה וירדה מאחזקה של כ־50% לכ־33.4%.

 

העימות בין אברכהן לבין אלשטיין החל עוד בסוף 2017, סביב החלטת החברה להעביר את ניהול כרטיסי האשראי של מועדון הלקוחות של שופרסל מלאומי קארד לידי המתחרה כאל. אלשטיין היה זה שדחף למהלך, תחת התנגדותו של אברכהן. כיום, לאחר שהמעבר בין חברות כרטיסי האשראי בוצע, גורמים בסביבת שופרסל אומרים כי זה היה הצעד הנכון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x