$
שוק ההון

לאחר מכשולים רבים: ההסדר באפריקה יאושר בשבוע הבא

בן משה נחוש לחתום על העסקה אחרי ט' באב. חברת האחזקות הגיעה להסכם עם רשות המסים, ומחזיקי האג"ח שלה יצביע בשבוע הבא על הסדר הרכישה

גולן חזני 07:5112.07.18

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הסדר החוב של אפריקה ישראל יושלם ככל הנראה בשבוע הבא, לאחר אינספור מכשולים ועיכובים. שלשום בלילה הגיעה אפריקה להסכם סופי מול רשות המסים על סוגיות המס והשומות שהוגשו נגד החברה. ההסכם יאפשר לכנס את מחזיקי האג"ח בשבוע הבא, ולסגור את מכירת החברה לבן משה תמורת 2.3 מיליארד שקל.

 

 

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: עמית שעל

 

רשות המסים דרשה מאפריקה 245 מיליון שקל, והתפשרה לבסוף על 70 מיליון שקל שישולמו בפריסה על פני שלוש שנים. הסכום יחולק ל־60 מיליון שקל מאפריקה השקעות, ו־10 מיליון מהחברה־הבת אפריקה סחר. 15 מיליון מתוכם ישולמו עם מכירת החברה, ו־55 מיליון בתשלומים לשלוש שנים. עוד נקבע שאפריקה לא תחויב בקנסות פיגורים. דרישת המס היתה בגין השנים 2010–2012. אפריקה השקעות תיתן, כביטחון לתשלום החוב, 52.5 דונם (מתוך חלקה של 57 דונם) בסביון, שחלקם מיועדים לבניית וילות והשאר מוגדרים קרקע חקלאית עם בקשה לשינוי ייעוד.

 

מחזיקי האג"ח יעניקו הנחה של 50 מיליון שקל לבן משה תמורת החברה - 35 מיליון שקל במזומן ו־15 מיליון של בהיקף האג"ח. בן משה, באמצעות החברה הפרטית שלו אקסטרא, ישא בתשלומים לרשות המסים. את ההליך הוא ביצע בלווי עו"ד רענן קליר. בימים הקרובים יכנסו נאמני הסדרות, חברת הרמטיק, אסיפות של מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל כדי לאשר סופית את ההסדר, כולל ההנחה.

 

בן משה ירכוש את אפריקה ישראל דרך אקסטרא הפרטית, שתרכוש את דניה סיבוס ואפריקה השקעות; ודרך אלון רבוע כחול, שתרכוש את השליטה בחברה־הבת אפריקה נכסים. אלון רבוע כחול תרכוש 56% מאפריקה נכסים ב־1.42 מיליארד שקל, מתוכם 1.29 מיליארד שקל באופן מידי. בחלק השני של הרכישה נמצא הסדר החוב באפריקה השקעות, שבמסגרתו יקבלו מחזיקי האג"ח 340 מיליון שקל במזומן, ובעוד שישה חודשים עוד 165 מיליון שקל עם ריבית של כמה מיליוני שקלים נוספים. כמו כן, הם יקבלו אג"ח של אפריקה בהיקף של 400 מיליון שקל וקרקע בשווי 25 מיליון שקל.

 

אקסטרא דורשת לסיים את כל ההליכים תוך שבועיים, עד 26 ביולי - אחרי תשעה באב, כולל התיקונים שהכניסה בהסכם מול רשות המסים. נאמני סדרות האג"ח שפנו בשבוע שעבר לבית המשפט בדרישה לחלט 100 מיליון שקל שהפקיד בן משה וחברות בשליטתו בערבות, צפויים למשוך את הבקשה.

 

סוגיה מהותית שנדונה בימים האחרוניים בין רשות המסים לבן משה, היתה של הפסדים צבורים. בן משה ויתר על 400 מיליון שקל מתוך 600 מיליון הפסדים צבורים של אפריקה נכסים ב־2011–2012, ועל 400 מיליון שקל לגבי 2010, כך שאפריקה ויתרה למעשה על הפסדים צבורים של 800 מיליון שקל. הפסדים צבורים משמשים לקיזוז רווחים של חברות, ומאפשרים אי תשלום מס בגין רווחים אלה. רשות המסים הסכימה, לפנים משורת הדין, להתיר קיזוז של 278 מיליון שקל כהפסד ב־2012, והכירה בהפסד שוטף של 200 מיליון שקל ובהפסד הון של 134 מיליון שקל.

 

אפריקה ישראל, שבבעלות לב לבייב (48%) והציבור (52%), חייבת כ־3 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה מסדרות כ"ו, כ"ז ו־כ"ח. במסגרת הסדר החוב השני לפני שנתיים (הראשון נחתם ב־2010), הסכימו המחזיקים שהחברה תעבור לבעלות מלאה של בן משה, כאמור בתמורה למזומנים וניירות ערך בהיקף של כ־2.3 מיליארד שקל, שיקבלו המחזיקים מחברות שבשליטת בן משה. בעלי המניות הקיימים יישארו ללא פיצוי, לאחר שהמניות שבידיהם יימחקו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x