$
שוק ההון

מידאס זקוקה למזומנים ומעבירה את השליטה בגני שרונה לריט 1

מידאס מוכרת 18% מהחזקתה במתחם הקניות לשותפתה תמורת 18 מיליון ש', מה שמשקף למתחם שווי של 100 מיליון ש'

חזי שטרנליכט 18:2202.07.18

מידאס הפעילה גלגל הצלה בפרויקט "גני שרונה". מדובר בפרויקט במתחם מסחרי של חנויות אופנה ובתי קפה במרכז תל אביב בין הרחובות קפלן, בגין הארבעה ודה וינצ'י.

 

 

הפרויקט סבל מאז השקתו מעניין הולך ופוחת של השוכרים המאכלסים אותו. היום (ב') נודע כי מידאס מוכרת 18% מהחזקתה במתחם לשותפתה ריט 1 תמורת 18 מיליון שקל, מה שמשקף למתחם שווי של 100 מיליון שקלים "על הנייר".

 

המכירה המהירה של חלק מהחזקותיה משרתת את בעלי החוב של החברה והיא הזניקה את מנייתה בבורסה. היא מגיעה על רקע הצורך הדחוף של מידאס במזומנים, שכן לחברה תשלום ריבית וקרן בהיקף של 19 מיליון שקלים בחודש יוני הזה למחזיקי סדרת אג"ח ב'.

 

על אף שהעסקה מגלמת לנכס שווי נמוך משמעותית משוויו בספרים, אין מדובר בסוף פסוק. ההתחשבנות הסופית לגבי השווי של המתחם הנחשב לנכס בעייתי שסובל מביצועים עסקיים לא מוצלחים, נדחתה לעוד חמש שנים.

 

מרכז שרונה תל אביב מגדלי עזריאלי מרכז שרונה תל אביב מגדלי עזריאלי צילום: שאטרסטוק

 

עבור מחזיקי אגרות החוב של מידאס מדובר בהתפתחות חיובית, ובנוסף החברה קיבלה בשבוע שעבר אישור מיוחל לאכלוס הפרויקט המסחרי שלה באום אל פאחם. ההעזרות בקרן ריט 1 לביצוע העסקה שיפרה גם את מצבם של מחזיקי אג"ח מסדרה ג', שחששו מן הסתם במהלכים חשבונאיים שהיו עלולים להשפיע על הבטוחות שנוגעות להם. לכן מחיר אג"ח מסדרה ג' של מידאס זינק אתמול ב-1% תוך שהוא משקף לאגרת תשואה לפידיון של 7.4%.

 

גם מניית מידאס הגיבה לחיוב. זינקה אתמול בתום המסחר בכ-25.4%. שווי השוק הנמוך של החברה גדל מ-22.8 מיליון שקל לכ-28.7 מיליון שקל בתום המסחר. בעקבות העסקה תגדיל השותפה של מידאס בפרויקט, ריט 1, את שיעור ההחזקה שלה ל-50%. מידאס תרד מהשליטה בפרויקט גני שרונה מ-51% ל-33%.

 

מידאס נאלצה למחוק מהשווי ההוגן של מתחם גני שרונה כ-15 מיליון שקל בסיכום 2017. בסוף אותה שנה הוערך שווי המתחם על כ-226.8 מיליון שקל. בעסקה הנוכחית כאמור השווי המגולם נמוך הרבה יותר ועומד על 100 מיליון שקל, אך מנגנון התחשבנות מיוחד הוכנס בנוגע לשווי המתחם לתקופה של עוד 5 שנים, בהתאם לתוצאות העסקיות של המתחם כפי שתהיינה באותו מועד.

 

את הרבעון הראשון של 2018 חתמה מידאס עם קיטון בהכנסות מדמי השכירות שירדו בכ-10% ביחס למקבילו אשתקד, זאת בעיקר בעקבות הרעה בפעילות מתחם גני שרונה. ההכנסות הסתכמו בכ-2.35 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018. בשורה התחתונה נרשם לה הפסד של כ-1.5 מיליון שקל מול הפסד של 311 אלף שקל ברבעון המקביל ב-2017.

 

לפי גורמים בענף הנדל"ן אחת המגרעות של מתחם גני שרונה, שכולל מבנים משוחזרים מתקופת הטמפלרים שבהם נכסים מסחריים, היה שימוש מקיף בקומה השנייה במבנים למטרות סחר ולא למטרת השכרה כמשרדים למשל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x