$
שוק ההון

IBI: "פיצל בזק לשתי חברות - נסיון להתאים את החברה לעולם החדש"

במחלקת המחקר של בית הההשקעות סבורים כי ההגיון בהקמת חברת תשתיות הינו בכך שהיא אמורה לתת פתרון לאיום התשתית השלישית

גולן חזני 17:4529.05.18
"נסיון להתאים את החברה לעולם החדש", כך מכנים במחלקת המחקר של בית ההשקעות אי.בי.איי את התכנון של שלמה רודב לפצל את בזק לחברת תשתיות וחברת שירותים, כפי שפורסם הבוקר ב"כלכליסט".

 

 

 

בסקירה שפרסם הבוקר מנסה אנליסט התקשורת לירן לובלין, לנתח את המניעים ואת המהלך: "בזק על אף היותה מונופול מתקשה לשלוט בצורה אפקטיבית בשוק התקשורת שהשתנה וימשיך להשתנות בעתיד. מטרת המהלך שבזק מנסה לגבש היא ניסיון להתאים את החברה לעולם החדש אך החברה עדיין תלויה במידה רבה ברגולציה שבעידן פוסט אלוביץ' לא תמהר לתמוך בה".

 

לובלין מוסיף כי "בזק מבינה שביטול הפרדה מבנית מלאה בין כל הפעילויות שלה לא תקרה בטווח הזמן הנראה לעין ועל כן היא תנסה למנוע הקמת תשתית שלישית ע"י הצעת התשתית שלה לכל השחקנים בשוק במחיר שיקבע ע"י המדינה. המהלך הזה לא קורה סתם, לבזק היה 'פיילוט' מוצלח מאוד עם השוק הסיטונאי שתורם לה כ-400 מיליון שקל להכנסות וההתפתחות של התשתית השלישית מתחת לאף שלה מאיים בצורה ישירה על הנכס הזה".

 

ההגיון בהקמת חברת תשתיות לדברי לובלין הינו בכך שהיא אמורה לתת פתרון לאיום התשתית השלישית באמצעות אספקת שירותי תשתית סיטונאיים שאולי ייתרו את הצורך בהקמת תחרות ותשמר את הנכס היחיד שצומח היום בידיים של בזק.

 

לגבי חברת השירותים שאמורה להיות מנוהלת בידי רן גוראון מנכ"ל פלאפון, טוען לובלין כי בזק שירותים תצפה לקבל מהרגולטור את ביטול ההפרדה המבנית המיוחלת להשכיר תשתית מחברת התשתיות ולהתחרות באופן ישיר בסלקום ופרטנר. אגב ביטול ההפרדה המבנית, "המשמעות הישירה היא שההכנסה הכוללת של החברה מהכנסות טריפל תהיה נמוכה יותר מההכנסה של כל אחד מהשירותים בנפרד ואז צריכה להשאל השאלה: כמה היא תוכל להתייעל במבנה ההוצאות?"

 

לגבי השאלה אם זה טוב או רע לובלין איננו החלטי, אם כי הוא יותר פסימי מאופטימי: "עדיין מוקדם לומר. התרחיש יכול להיות חיובי לבזק רק אם הרגולטור יירתם למהלך ובמקביל לקידום ביטול ההפרדה המבנית בחברת השירותים שתתגבש הוא יקבע גם מחירים "נוחים" להשכרת התשתיות. קשה לנ לראות שסיטואציה כזו יוצאת לפועל ולהערכתנו תשתית שלישית תקום במוקדם או במאוחר".

 

שלמה רודב יו"ר בזק שלמה רודב יו"ר בזק צילום: רונן טופלברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x