$
שוק ההון

ישראכרט מסכמת את הרבעון הראשון עם ירידה של 12% ברווח הנקי

הרווח של חברת כרטיסי האשראי הסתכם ב-57 מיליון שקל; ההכנסות למרות זאת עלו ב-9% והסתכמו ב-314 מיליון שקל

רעות שפיגלמן 20:0514.05.18

דוחות רבעון ראשון לישראכרט: למרות עלייה של 9% בהכנסות שהסתכמו ב-314 מיליון שקל, הרווח הנקי ירד ב-12.3% ועמד על 57 מיליון שקל. ברקע לדברים ההיערכות של החברה לפרידה מבעל השליטה, בנק הפועלים (98.2%), שגובה מחיר.

 

בהקשר של ההפרדה מבנק הפועלים, הרי בישראכרט ישנם עובדים שהם עובדים מושאלים מהבנק עצמו ובמסגרת ההכנות למכירת ישראכרט אותם עובדים או שיחזרו לעבוד בבנק או שיפרשו בתוכנית פרישה – וביחס לשתי האפשרויות ישראכרט נושאת בהוצאות הפרישה או המעבר שנרשמו בדו"ח. עוד בצד ההון האנושי - גם החתימה על ההסכם הקיבוצי הביאה להוצאה חד פעמית שהשפיעה על שורת הרווח. הוצאות חד פעמיות אלו הביאו לעליה של 22% בהוצאות הנהלה וכלליות שעמדו על 22 מיליון שקל ולעליה של 3.4% בהוצאות התפעול שעמדו על 150 מיליון שקל.

 

מתחילת השנה עדכנה ישראכרט מספר הסכמים מסחריים קיימים מול מועדוני לקוחות כמו גם חדשים, מה שהביא לעלייה בהוצאות משום שינוי תנאי ההסכם באופן שמיטיב פחות עם ישראכרט . ולכן הוצאות המכירה והשיווק עלו בשיעור לא מבוטל של כ-22% והסתכמו ב87 מיליון שקל.

 

רון וקסלר מנכ"ל קבוצת ישראכרט רון וקסלר מנכ"ל קבוצת ישראכרט צילום: עמית שעל

 

האשראי למשקי בית

תיק ההלוואות של הציבור בישראכרט מסתכם ב-2.45 מיליארד שקל, 20% מהיקפי ההלוואות שמעמידות 3 השחקניות בתחום – הנתח הקטן ביותר. הריבית הממוצעת היא 8.3% ומשקפת עליה קלה משנה שעברה- אז עמדה הריבית על 8.2%. התיק צמח מתחילת השנה בכ-3.4% שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בענף לרבעון. לשם השוואה, כאל צמחה ב 2.5% בתיק האשראי ולאומי קארד עם שיעור צמיחה אפסי של 0.3%.

 

הסיבה לכך היא שישראכרט כמעט ולא חוותה שינויים דרמטיים בהרכב המועדונים שלה אליו משוייכים כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים שמחזיקיהם גם נוטלים הלוואות. שיעור הצמיחה לרבעון בישראכרט גם משקף שיעור צמיחה שנתי גבוה יחסית של מעל 12%.

 

אצל שתי המתחרות – כאל ולאומי קארד כן חלו שינויים מהותיים שהביאו לירידה בשיעור הצמיחה של התיק. כך בלאומי קארד חוו פרידה משופרסל שהקטינה מאוד את תיק ההלוואות של מחזיקי הכרטיסים שעבור למתחרה, כאל, ובחברת כאל עצמה מצד אחד קלטו כ300 אלף מחזיקי כרטיס חדשים של מועדון שופרסל אך מנגד בשל עליה ברמת הסיכון של הלווים בתיק החברה נוקטת צעדים לשיפור פרופיל הלווים בתיק, מה שגוזר שמרנות גבוהה יותר וצמצום בהיקף ההלוואות שמעמידה החברה מתחילת השנה.

 

יחד עם זאת גם אצל ישראכרט חווים קושי בגביית חובות ובהחזר של תשלומי הלוואות אצל הלווים. כך ההוצאות להפסדי אשראי (שנרשמות כנגד סכומי הלוואות שקיים חשש שלא יוחזרו) עלו בכ-36% לעומת הרבעון המקביל ועמדו על 30 מיליון שקל. ישראכרט מציינת בהקשר זה בדו"ח כי אתגרים בתחום הגבייה מגדילים את ההוצאות. הכוונה לגביה של חובות שהטיפול בהם עובר למחלקה המשפטית משום פיגור בתשלום מצד המלווה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x